Çarpıcı koronavirüs araştırması: Gözlük kullananlar üç kat şanslı!

Çarpıcı koronavirüs araştırması: Gözlük kullananlar üç kat şanslı!

Hindistan'da yapılan bir araştırma koronavirüsle gözlük kullanımı arasındaki çarpıcı ilişkiyi ortaya çıkardı. Araştırma sonucuna göre gözlük kullanan kişiler kullanmayanlara göre koronavirüse…

Bir senedir tüm dünyada insanların hayatını karabasana çeviren koronavirüste en büyük silahımız aşılar dünya çapında uygulanmaya başladı ve sıkı aşılama kampanyalarının tesiri ağır ağır kendini gösteriyor. 

Diğer taraftan Kovid-19'a yakalanmamak için elimizdeki en büyük koz hâlâ maske-mesafe ve hijyen üçlüsü olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu kaidelerle alakalı en ehemmiyetli püf noktalarından biriyse ellerimizi yüzümüze, ağzımıza ve hem de gözlerimize değdirme alışkanlığından kurtulmak. 

Çünkü Kovid-19 solunum yoluyla bulaşsa da burnumuzdan ve gözlerimizden içeri girip bizi hasta edebiliyor. Bunun içinse ellerimizi dezenfekte etmeden yüzümüze ve gözlerimize dokunmak ne yazık ki yetiyor. 

Hindistan'da yapılan yeni bir araştırma ise çarpıcı bir neticesi ortaya koydu. Araştırmacılar gözlük kullanımı ve koronavirüs arasındaki irtibatı incelediklerinde gözlük kullanan kişilerin virüs bulaşma ihtimalinin kullanmayanlara göre üç kat daha düşük olduğunu ortaya çıkardı. 

Araştırma Hindistan'ın kuzeyinde 223 erkek ve 81 kadından oluşan 304 kişiyle yürütüldü. 10 ila 80 yaş aralığındaki bu kişilerin hepsi Kovid-19 belirtileri taşırken, bilim insanları çarpıcı bir vasatiyle karşılaştı.Araştırmaya katılan kişilerin saatte 23 defa yüzlerine ve 3 kez de gözlerine dokundukları ortaya çıktı.figure class="rhd-article-news-img-wrapper">Çarpıcı koronavirüs araştırması: Gözlük kullananlar üç kat şanslıGözlük kullanan kişilerde ise bu oran dikkat çekici bir biçimde azalıyor. Üstelik gözlük kullanımı ne kadar uzun süreli olursa oran o kadar azalmaya devam ediyor. 

Uzun yıllar süresince ve sürekli olarak gözlük kullanan kişilerin kullanmayanlara oranla yüzlerine ve gözlerine dokunma oranları oldukça düşük. 

Bilim insanları bunun Kovid-19'a yakalanmaktan kurtulmak için büyük bir şans olduğunu ve gözlük kullanımının kişileri koronavirüsten üç kat daha fazla savunduŸunu açıkladı. 

Bunun sebebinin ise gözlüklerimizin hem bir savunma kalkanı oluşturması hem de yüzümüze ve özellikle de gözlerimize dokunmamızı engelleyen bir alışkanlık yaratması olduğunun altı çiziliyor.