Çavuşoğlu: Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor bunlara fırsat vermeyeceğiz

Çavuşoğlu: Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor bunlara fırsat vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkan turunun son durağı Kosova'da soydaşlara hitap etti. Soydaşlara konuşan Bakan Çavuşoğlu "Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor, bunlara fırsat vermeyeceğiz" ifadelerini

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkan turunun son durağı Kosova’nın Mamuşa bölgesinde soydaşlara hitap etti. Çavuşoğlu, Mamuşa'da bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, "Ata yadigarı topraklarda, Mamuşa'da 4 yıldan sonra tekerrür sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu ve şerefini yaşıyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türkiye'deki 85 milyonun sizlere selamlarını getirdim. Sultan Murad Han ve birliktesiki gaziler 633 sene evvel bu beldeyi Müslüman Türklere yurt yaptı. Sultan Murad Han bunun için şehadet şerbetini içti. Bu topraklar Mehmet Akif Ersoy gibi şair çıkardı. Mehmet Akif'in, Sultan Murad Han'ın meşhedi için yazdığı dizeler; Şöyle meşhed, öpeyim secde edip toprağını. Yok mudur sende Murad'ın sende 2, 3 damla kanı? Bu toprağın mayası şehitlerimizin kanıdır" dedi.

Bu toprağın mayası Evlad-ı Fatihan'dır. Allah varlığınızı daim etsin diye konuşan Bakan Çavuşoğlu "Başta soydaşlar olmak üzere Balkanlar'daki tüm kardeşlerimiz, Türk milletinin usunda ve gönlünde. Vicdanınız da Türkiye ile beraber çarpıyor. Türkiye'nin neşesiyle neşelendiğinizi, hüznünü hüzünlendiğinizi öğreniyoruz. İşte 15 Temmuz alçak darbe gecesinde buradan verdiğiniz takviyeyi hiçbir zaman unutamayız" ifadelerini kullandı.

"VATANINIZ BUGÜN HER ZAMANKİNDEN DAHA EFORLUDUR"

Balkanlar'daki soydaşların çok güçlükler sürüklediğine değinen Çavuşoğlu, “Balkanlar'ın o karanlık günlerinde sizler de kasvetler çektiniz, acılar yaşadınız. Çok şükür bunlar artık geride kaldı. Sizler de Türk kimliğini gözetmek için gayret verdiniz. Hamdolsun ana vatanınız bugün her zamankinden daha eforludur ve tüm gücüyle sizlerin yanındadır. Kimliğinizi, dininizi, dilinizi, kültürünüzü yaşatma çabanızı tüm müesseselerimizle destekliyoruz. Azıcık evvel Prizren'de oradaki soydaşlarımızla, tüm müesseselerimizde beraber bir buluşma yaptık. Bundan sonraki süreçte de nasıl destek verebiliriz bunları değerlendirdik. Büyükelçiliğimiz, Başkonsolosluğumuz, TİKA'mız, Yunus Emre Enstitümüz, Yurtdışı Türkler Başkanlığımız, Diyanet elbette bugün de aramızda olan geleceğimiz de her zaman yanınızdayız, olmaya da devam edeceğiz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu "Amacımız bedellerine bağlı bir nesil yetiştirmek olmalı. Kökü şehit kanıyla sulanmış bu ata toprağına sımsıkı tutunan, dalları ise geleceğe uzanan bir nesil. Bu çerçevede geçen sene Türkçe eğitimdeki tüm talebe ve hocalara tabletler dağıttık. Ulusal Eğitim Bakanımıza, Ulusal Eğitim Müşavirimize, Büyükelçiliğimize, burada oturan vatandaşlarımıza ve burada bu tabletleri dağıtırken bize destekçi olan Bakanımıza, milletvekilimize, katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum" biçiminde konuştu. 

"MESLEKSEL EĞİTİM PROGRAMLARINI BAŞLATIYORUZ"

Çavuşoğlu, hocalar için mesleksel eğitim programlarının başlatıldığını söyleyerek, "Hocalarımız için mesleksel eğitim programlarını başlatıyoruz. Çocuklarımız mezun olduğu zaman iş ihtimalleri olsun, aranan insan olsun. Ayrıca burada Türkçe dersi alan talebelerimize Yurtdışı Türkler Başkanlığımızın bursu var. Bu bursu önümüzdeki senelerde de elimizden geldiği kadar devam ettireceğiz. Talebelerimizin, hocalarımızın ve ailelerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Natürel ki hocalarımız da bu ihtimalleri iyi değerlendiriyor, bundan sonra da iyi değerlendireceklerini biliyoruz. Bu ülkenin en galibiyetli insanları olmak için hak hak ettiğiniz biçimde her yerde Arnavut kardeşlerimizin dilini de bilmek ehemmiyetlidir. Arkadaş ve kardeş Kosova ile ilişkilerimizi her alanda ilerletiyoruz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanıyla, Başbakanla, Dışişleri Bakanıyla çalışma yemeğinde Sağlık Bakanıyla, Ticaret Bakanıyla, Altyapı Bakanıyla ilişkilerimizi daha ne kadar ilerletebiliriz bunları konuştuk. Kosova'yı bugüne kadar her alanda desteklediğimizi sizleri öğreniyorsunuz. Tanınması ve beynelmilel teşkilatlara abone olması mevzusunda da Kosova'ya destek verdik" dedi.

"KOSOVA, CAMİANIN SAYGIN BİR ABONESİ OLDU"

"Bugün Kosova, sizlerin de katkılarıyla camianın saygın bir abonesi oldu" diyen Çavuşoğlu, "Her zaman birlik beraberlik huzur ve refah içinde görmek sizleri bizim en büyük tutkumuz. Bugün sivil toplum teşkilatları ve politikanın içinde olan dostlarımıza da vermeye çalıştığımız ileti bu. Biz Türkiye olarak, Türkiye’deki kardeşlerimiz olarak sizlerden başka bir temennimiz yok. Sizin birliğiniz, beraberliğiniz, dirliğiniz. Anadolu’da ve Balkanlar'da aynı yapıyı inşa eden Hacı Bektaşi Veli Hazretlerinin dediği gibi ve Cumhurbaşkanımızın da andırdırdığı gibi bir olacağız, diri olacağız allahın izniyle. Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor bunlara fırsat vermeyeceğiz. Kendi aramıza ara bozuculuk sokulmasına izin vermeyeceğiz. Şahsi çıkarlarımızı, Türk halkının üzerini yakalamayacağız. Soydaşlarımızın yaşadığı bazı bölgelerde müzakereler, çekişmeler oluyor. Bunları gördüğümüz zamanda çok üzülüyoruz. Her gelişimizde konutumuzda sezdiğimiz Mamuşa'da bulunmaktan mutluluk dinliyoruz" biçiminde konuştu.