Çay göçü hız kazandı! Uzmanlardan 'izole' çağrısı

Çay göçü hız kazandı! Uzmanlardan 'izole' çağrısı

Doğu Karadeniz’de, mayısta başlayacak çay tarımı için hasat yarıyılında büyük kentlerden bölgeye beklenen 100 binin üzerinde üreticinin çay göçü, sürat kazandı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi…

Doğu Karadeniz’de Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'daki 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay imalinde hasat yarıyılı yanaşıyor. Mayıs ayı ortalarında başlayacak çay tarımında geçen sene olduğu gibi büyük kentlerden bölgeye 100 binin üzerinde üretici gelmesi bekleniyor. Büyük çoğu İstanbul ve Ankara'da yaşayan üreticiler, yanaşan Ramazan Bayramı evveli yola çıktı. 'Bütün kapanma' olasılığına karşı çoğu üretici de erkenden memleketlerine gelip, çay bahçelerinde hazırlık yapıyor. Bölgeye gelecek bireylere, virüs taşıyabilecekleri evhamına karşı izole olmaları çağrısında bulunuluyor.

‘İZOLE ETMELERİ KOŞUL’

RTEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim azası Prof. Dr. Osman Birol Özgümüş, çay sezonu sebebiyle bölgeye dışarıdan geleceklerin rakamının çoğalacağını belirterek, ihtiyatlı olunması çağrısında bulundu. Prof. Dr. Özgümüş, "Bir Hayli mutant virüsün ve bulaşıcılığı yüksek virüslerin giriş olasılığı çoğalıyor. En ehemmiyetlisi hareketlilik çoğalıyor. Bu hareketliliği eksiltmemiz gerekli. Bunun için özellikle dışarıdan gelecek şahısların buradaki aileleri ile beraber karar verip kapalı civarlarda beraber bulunmalardan uzak olması gerekli. Çay bahçelerinde bulunup hemen kendilerini cemiyetten izole etmeleri koşul. Bu hareketliliği ne kadar eksiltirsek virüsün bulaşacağı insanı o kadar eksiltmiş oluruz. Böylece de hadise rakamların istatistiği günden güne düşecek, diye düşünüyorum” dedi.

Çay <strong>göç</strong>ü hız kazandı Uzmanlardan izole çağrısı

'BÜTÜN KAPANMA GİBİ İZOLE OLUNMALI'

Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim azası Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek de “Çay sezonu ile beraber bölgesel bir hareketliliğin olacağını hepimiz öğreniyoruz. Bu kadar süratli değişinim geçiren virüsle beraber mutant virüslerin göç hareketliliğiyle gelmesi yüksek bir olasılık. Gelecek olan şahısların kendilerini bütün kapanmaya almış gibi izole etmelerini öneriyoruz. Kimse ile görüşmeden yalnızca çay bahçesinde işlerini yapmalılar. Aşı olmaları, maske mesafe kaidelerine uymalarını istiyoruz” diye konuştu.

Çay <strong>göç</strong>ü hız kazandı Uzmanlardan izole çağrısı

‘ÜRETİCİ GEÇEN YILDAN DENEYİMLİ’

Çay Şirketleri ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim de “Dışarıdan gelenler kendinde virüs olup olmadığını öğrenmiyorlar. Geldiklerinde etrafındaki insanları şayet taşıdıkları bir virüs varsa gözetebilmeleri için kendilerini en az 10 gün izole etmeleri doğru olacaktır. Çay hasadı tamamen sarih alanda asıllaştığı için aileler birbirlerine gidip gelmedikten sonra hasat yapmada bir mesele yok. Alım yerlerinde de bakkaldan dahi daha az kalabalık var. Sosyal mesafeyi de gözettikten sonra bir kasvet olacağını düşünmüyorum. Herkes yalnızca kendi sıhhatini düşünse hiç kimsenin başkasına bir şey bulaştırma kaderi olmaz. Bu seneki çay sezonunun geçen yıla göre çok daha sıhhatli geçeceğine inanıyorum. Hepimizin geçen yıldan deneyimi var” dedi.