CDC'den flaş aşı açıklaması... Korona tartışmalarına son noktayı koydu

CDC'den flaş aşı açıklaması... Korona tartışmalarına son noktayı koydu

2 seneyi aşkın müddettir koronavirüsü ile gayret eden dünya şimdi de Omicron alt varyantı BA.5 için alarma geçmiş gidişatta. BA.5 dünya genelinde olay sayılarında çoğalışa neden olurken aşılar ile alakalı

2019'un son aylarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs Kovid-19 dünya genelinde milyonlarca hayata mülk oldu.

Pek çok alışkanlığımızı geride bırakmamıza neden olan virüs tabiri caizse kabuk değiştirmeye devam ediyor.

Daha berişici ancak daha az öldürücü Omicron varyantından sonra pek çok ülke rahatlama kararı alırken virüs bir defa daha tabiri caizse kendisini anımsattı.

Çünkü pandeminin başlamasından takribî iki buçuk sene sonra, şimdiye kadarki en berişici varyant ile karşı karşıyayız.

BA 5'in son derece berişici olduğunun altını çizen uzmanlar dünya genelindeki olay çoğalışının ana mesulünün de bu varyant olduğu görüşünde.

CDCden flaş koronavirüs aşısı açıklaması... Aşı karşıtlarının en gözde iddiası çöktü Küresel çapta uzmanlar, pandemide yeni bir dalganın yaşanıyor olabileceğini belirtiyor ve Covid-19 ile gayretin henüz sona ermediği uyarısını tekrarlıyor.

AŞIDA DİKKAT SÜRÜKLEYEN 2 BÜYÜME

Dünya genelinde BA 5 alarmı sürerken aşılar ile alakalı dikkat sürükleyen iki büyüme yaşandı.

ABD'deki Yale Millet Sıhhati Okulu'nda yapılan araştırma ile aşıların gözeticilik müddetleri mercek altına alındı.

ABD'li bilim insanları Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson veya Oxford-AstraZeneca aşılarını olan şahıslardaki enfeksiyon ihtimalini ölçtüler.

TAKVİYE DOZ OLMALI MIYIZ?

Analistler koronavirüs aşılarının gözetmesinin 'kısa ömürlü' olduğu ve bu sebeple takviye dozların gerekliği olduğu neticesine erişti.

Neticeleri PNAS mecmuasında yayınlanan araştırmada 'aşılarımızın devamlı aktüellenmesi kritik ehemmiyet taşıyor' denilerek takviye dozların ehemmiyetine vurgu yapıldı.

AŞININ FAYDASI KANITLANDI

Salgın mevzusunda ülkenin en yetkili müesseseyi olarak gösterilen ABD Hastalık Hakimiyet ve Temkine Merkezleri'nin CDC yayınladığı bilgiler ise aşı münakaşalarına son noktayı koyduç

CDC yayınladığı son raporu ile aşının net faydasını bir defa daha gözler önüne serdi.

CDC aşılanmamış bireylerin koronavirüsten can verme ihtimalinin 9 kat daha fazla olduğunu açıkladı.

Johnson & Johnson aşısı araştırıldığında her 100 bin şahısta 0.23 vefat görüldü. Bu oran aşısız yada yakviye doz olmayanlarda 1.6 olarak saptandı.

Bu araştırma ile aşı karşıtlarının alıların vefatlarda bir tkisi olmadığı iddiası çürütülmüş oldu.

CDCden flaş koronavirüs aşısı açıklaması... Aşı karşıtlarının en gözde iddiası çöktü Omicron bir varyant. BA.4 v BA.5 ise Omicron bağlantılı alt varyantlar. Bu varyantlar ilk olarak senenin başında Güney Afrika'da ortaya çıktı ve şimdi birçok ülkede yayılıyor.

KORONAYA YAKALANDIKTAN SONRA BEDENİMİZDE NE OLUYOR?

Covid'in bedeninize ne yaptığına ve patojenle, başka bir deyişle hastalığa neden olan maddeyle ilk temastan sonra her gün neler olduğuna bir göz atalım.

Alttaki zaman çizelgesinin, beynelmilel sağlık kuruluşları tarafından araştırılan bilimsel çalışmalarda yayımlanan balakalara dayanan, vasati bilgiler olduğunu ve belli gidişatlarda değişebileceğini belirtmek gerekiyor.

0. GÜN: ENFEKSİYON

Enfeksiyon, koronavirüs berişmiş bkocamanla yakın temastan sonra başlar.

Bir birey konuştuğunda, şarkı söylediğinde, öksürdüğünde veya aksırdığında, Covid parçacıkları taşıyan tükürük damlacıkları çevreye salınır. Virüs ölçüyü vaziyete göre farklılık gösterir.

Sao Paulo Üniversitesi Tropikal Tıp Enstitüsü'nde tahlilci olan Virolog José Eduardo Levi, "Bazı bireylerin dağıttığı ölçü daha düşüktür, bir mililitre tükürük başına takribî 10 bin viral kopya düşer" diyor ve ilave ediyor:

"Ancak vasati yük 10 bin ila bir milyon parçacık arasında değişiyor ve bazı insanların mililitrede bir milyara kadar viral kopya taşıdığını gördük".

Bu minik enfekte damlacıklar ya doğrudan suratımıza temas edebilir ya da havada asılı kalarak dakikalarca hatta saatlerce "dolaşır".

Bu, bir odada asılı kalan sigara dumanını hatırlıyor. Hava dolaşımına bağlı olarak, insanlar bu damlacıkları soluk alırken soluyabilirler.

Bu, enfeksiyon sürecinin gerçekten başladığı zamandır. Salla-CoV-2; btümörün, ağız ve gözlerin mukus çeperlerindeki hücre reseptörlerine bağlanmak için Covid virüsünün dış yüzeyini kaplayan diken proteinini kullanır.

Bu andan itibaren virüs hücreyi istila eder ve hücrenin biyolojik mekanizmasını tekerrür tekerrür kendisinin yeni kopyalarını oluşturmak için kullanır.

Levi, "Bu arttırma operasyonu, tek bir hücrede 100 ila 1000 yeni virüs üretir. Bu sayı o kadar fazla ki hücre onunla baş edemez. Hücre patlayıp can verdikten sonra bu virüsler salınır ve komşu hücrelerde aynı operasyonu tekerrürler" biçiminde anlatıyor.

CDCden flaş koronavirüs aşısı açıklaması... Aşı karşıtlarının en gözde iddiası çöktü İngiltere Milli İstatistik Ofisi'nin NSO son bilgilerine göre, ülke genelinde ve her yaş grubunda Covid enfeksiyonları yine çoğalıyor.

Bu arttırma, yeni varyantların çoğalmasında tesirli. Tüm kopyalar aynı değil ve bazılarında ehemmiyetli genetik değişinimler olabiliyor. Genomdaki bu farklılık şu anda bilinen alfa, beta, gama, delta ve omikron varyantları gibi yeni cinslere kapı açılıyor.

1., 2., 3., GÜN: KULUÇKA

Salla-CoV-2 bedenimizin ilk hücrelerini istila etmeyi başardıktan sonraki adım, tesir alanını genişletmek.

İstila edilen her hücre binlerce kopya saldıkça, virüs organizmada daha çok ilerliyor. Virüsün varlığının tespit edilemediği bu suskun evrim yarıyılı kuluçka olarak biliniyor.

Brezilya'daki Todos pela Saude Enstitüsü'nde bilimsel tahlilci olan Virolog Anderson F. Brito, "Yeni varyantların kuluçka vaktinin eksildiğini fark ettik" diyor.

İngiltere Sağlık Güvenliği Müesseseyi raporuna göre, Alfa varyantının kuluçka süresi vasati beş ila altı gündü. Delta'da bu dört güne düştü.

Omicron ile viral yayılmayla semptomların başlangıcı arasındaki vasati zaman üç gün oldu.

Başka bir deyişle, klasikte Covid belirtilerinin ortaya çıkması neredeyse bir hafta sürerken şimdi bir gecede de ortaya çıkabiliyor. Ancak kuluçka süresi değişebilir. Bazı gidişatlarda semptomlar virüsle ilk temastan 14 gün sonra ortaya çıkar.

4. VE 14. GÜN: SEMPTOMLARIN BAŞLANGICI VE BÜYÜMESİ

Virüs üst solunum yollarında, başka bir deyişle btümörün, ağız ve boğazda ilerlerken, sonunda ona karşı hücum başlatan bağışıklık sistemimiyle karşılaşır.

İlk korunma hattı, Çin'deki Zhejiang Üniversite Hastanesi'nde iki tahlilci tarafından 2021'de yayımlanan bir yazıda detaylandırıldığı gibi nötrofiller, monositler ve "natürel öldürücüler" olarak adlandırılan hücreleri kapsar.

Zamanla, viral istilaya daha organize biçimde karşılık veren T lenfositleri ve antikorları serbest bırakan B lenfositleri gibi değişik bağışıklık birimleri devreye girer.

Covid semptomları bazı insanlarda bütün de bu bağışıklık tepkini neticesinde ortaya çıkıyor. Btümörün akıntısı, öksürük, ateş ve boğaz ağrısı, aynı anda virüsü bedenden atmaya müteveccih teşebbüslerin ve bu kadar çok hücrenin kesintisiz çalışmasının bir tesiri.

CDCden flaş koronavirüs aşısı açıklaması... Aşı karşıtlarının en gözde iddiası çöktü Küresel olarak bakıldığında Avrupa kıtasında birçok ülkede hadiseler çoğalıyor.

Fakat bu belirtiler ne kadar sürüyor? Sao Paulo Üniversitesi'nden berişici hastalık uzmanı, Virolog Prof. Nancy Bellei, "Bu şahsa bağlı. Birkaç semptomu olan ve dört ya da beş gün sonra iyileşen insanlar var. Öbürleri içinse daha uzun sürüyor" diyor.

Aynı zamanda Brezilya Berişici Hastalıklar Derneği'nin SBI abonesi olan Bellei, "Genel olarak boğaz ağrısı ve ateş gibi en makûs belirtiler takribî üç gün sürüyor" diye konuşuyor ve ilave ediyor:

"Bu yarıyıldan sonra btümörün akıntısı ve öksürük gibi daha hafif tesirler yedi ila on gün zamanbilir".

Bu düzeyde, konutta kalmak ve başkalarıyla teması muhtemel olduğunca eksiltmek çok ehemmiyetli. Dışarı çıkmak veya başkalarıyla etkileşime geçmek gerekiyorsa, iyi bir maske virüsü yaymanızı engelleyebilir.

Bedenin iyileşmesi için dinlenmek çok ehemmiyetli. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler de dayanakçı olabilir.

Bellei, "Semptomların başlamasından 72 saat sonra soluk darlığınız varsa veya ateşiniz devam ederse, tıbbi destek almanız öneriliyor" diyor.

Bu, özellikle yaşlılar, kronik hastalığı olanlar veya bağışıklık sistemi zayıf bireyler için daha da ehemmiyetli.

15. GÜN VE SONRASI: BİTİŞ

Koronavirüs ile ilk temastan takribî iki hafta sonra, bağışıklık sistemi genellikle "savaşı kazanır".

Aşılar buna dayanakçı oluyor, zira bedenin korunma mekanizmasının patojenle temas etmeden evvel bile onunla savaşmak için "eğitilmesini" sağlar.

CDCden flaş koronavirüs aşısı açıklaması... Aşı karşıtlarının en gözde iddiası çöktü İngiltere'de 30 Haziran'da 9 bin Covid hastası sağlık kurumuna yattı. Bu sayı ay başında yarısı kadardı.

Bazı gidişatlarda ise, virüs akciğer gibi hayati uzuvlara ulaşmayı başararak ciddi iltihabi gidişatlara yol açar. Bu vaziyetler genellikle acil müdahale gerekir ve vefat tehlikeyi yükselir.

Bununla birlikte, iyileşen hastalar için bile semptomların aylarca, hatta senelerce sürdüğü uzun süreli Covid tehlikeyi var.

Bu vaziyet hala belirsiz olsa da, ABD Hastalık Hakimiyet ve Temkine Merkezi CDC, koronavirüslü bireylerin yüzde 13,3'ünün semptomlarının bir ay veya daha uzun zaman devam ettiğini hipotez ediyor.

Ayrıca CDC'ye göre, sağlık kurumuna gitmesi gereken Covid hastalarının yüzde 30'undan aşırısı altı ay sonra hala bitkinlik ve soluk alma meselelerinden kaygı ve eklem ağrıdene kadar muhtelif rahatsızlıklar yaşıyor.