Çekya’yı kasırga vurdu: 5 ölü, 150 yaralı

Çekya’yı kasırga vurdu: 5 ölü, 150 yaralı

Çekya’da şiddetli fırtına sebebiyle can verenlerin rakamı 5'e yükseldi. Ender görülen fırtına 150 şahsın yaralanmasına yol açtı. Fırtınada bir Türk tır sürücüyü de yaralandı.

Çekya’nın Moravia bölgesinde tesirli olan şiddetli fırtına, 5 şahsın yaşamını kaybetmesine ve 150 şahsın yaralanmasına neden oldu.

Güney Moravia İtfaiyesinden Çek medyasına yapılan açıklamalara göre, en az 7 köyde ciddi zarar görüldü, bir hayli konut devrildi. Çöken binalar altında kalanlara müteveccih arama kurtarma faaliyetleri sürdürülüyor.

İtfaiye yetkilileri, fırtına sebebiyle 5 şahsın hayatını yitirdiğini, en az 150 şahsın muhtelif derecelerde yaralandığı bilgisini paylaştı.

İçişleri Bakanı Jan Hamacek, çok rakamda itfaiye, ambulans ve özel takımın sevk edildiği bölgeye müteveccih bir kriz takımı oluşturulacağını söyledi.

Kasırgadan en fazla etkilenen bölgelerden olan Hrusky'nin Belediye Başkan Yardımcısı Marek Babis, "Fırtına mesken ünitemizin yarısını yerle bir etti. Geriye yalnızca konutların duvarları kaldı. Kilisemiz ve mektebimizin çatısını da uçuran fırtına 100 senelik ağaçları da devirdi. Gidişat vahim." diye konuştu.

Uzmanlar, ülke tarihinin tespit edilen en güçlü fırtınası olduğuna işaret ederek, fırtınanın 3 ya da 4 gücünde olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

TÜRK TIR SÜRÜCÜYÜ YARALANDI

Öte yandan bölgede bulunan bir Türk tır sürücüyü de fırtına sebebiyle yaralandı. Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, yaptığı açıklamada, yaralanan Türk yurttaşıyla iletişime geçildiğini, sürücünün yakınlardaki bir sağlık kurumuna kaldırıldığını ve sağlık vaziyetinin iyi olduğunu söyledi.

Bağış, ayrıca bu bölgede bulunan Türk şehitliğinin fırtınadan etkilenip etkilenmediğini tanımlamak üzere elçilikten bir takımın yarın fırtınanın tesirli olduğu Güney Moravia'ya gideceğini ifade etti.