Cemal Süreya’nın kitapları davalık... ‘Babamızın 9 eserini izinsiz çoğaltıp bastılar’

Cemal Süreya’nın kitapları davalık... ‘Babamızın 9 eserini izinsiz çoğaltıp bastılar’

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Duruşması’ne açılan davaya göre, 9 Ocak 1990’da ölüm eden şair Cemal Süreya’nın serveti kızı Ayçe Seber ile üvey kızı Manevi Dülgerdil’e kaldı.

İddiaya göre, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları AŞ ile Cemal Süreya’nın servetçisi olan Ayçe Seber ile Manevi Dürgerdil arasında 2007 senesinde imal, yayım, dağıtım ve telif hakları kontratı imza atıldı. Kontrata göre Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları, Cemal Süreya’ya ait “Tam Yazıları, Tam Şiirleri Günübirlikler, 99 Surat, Sevda Lafları, Toplu Yazılar 1, Günler” isimli yapıtlarını kitaplaştırarak yayına hazırlayacaktı. Kontrat süresi 2013 tarihinde sona erince taraflar arasında bu vakit 7 sene ile hudutlu kalmak kaydıyla yine uzatıldı. Ancak davalı Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları, 2007 ve 2013 tarihli kontratları takviye göstererek Cemal Süreya’ya ait ’99 Surat’, ‘Toplu Yazılar 1’, ‘Şapkam Dolu Çiçekle’, ‘Günler’, ‘Üvercinaka’, ‘Beni Öp Sonra Doğur Beni’ ‘Göçebe’, ‘Güvercin Curnatası’ ve ‘Sevda Lafları’ isimli yapıtları izinsiz arttırıp yayınladı.

Cemal Süreya’nın kitapları davalık... ‘Babamızın 9 eserini izinsiz çoğaltıp bastılar’

‘SURATLARCASI TELİF DIŞI YAKALANMIŞ’

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları ile yine kontrat yapılmadığını dava arzuhalinde anlatan Cemal Süreya’nın iki servetçisinin avukatı, “Kontrat yenilenmemiş, 2013 tarihinde sonlandırılmıştır. Davalıdan 2013 tarihinden sonra ne kadar yapıtın üretilip arttırıldığına dair rapor istenilmiştir. Gelen raporda 2013 ile 2020 tarihleri arasında yapıtların suratlarca baskısının telif dışı yakalandığı ve bunların telif kıymetlerinin ödenmediği görülmüştür. Kontratta 200 adet nüshanın telif dışı yakalanması ve fiyat arz edilmeyeceği yazmaktadır. Ancak 200 adet nüshanın telif dışı yakalanması sadece fireleri bir iş yapılırken çıkan atık parça, beceriksiz, eksik karşılamak emeliyle olup, ayrıca her baskı için de öngörülmemiştir. Davalının 2013 ile 2020 tarihleri arasında telif ödemediğine ait belge yolladığı raporla statiktir. Cemal Süreya’nın iki servetçisi, davalı yayınevinin üretilmiş yapıtlarda ne kadar adedi telif dışı yakaladığını öğrenememektedir. Bu tüm bu sebeplerle şimdilik 20 bin liralık meçhul alacak davası olarak açmaktayız. Davamızın kabulüne karar verilmesini istiyoruz” dedi.

Cemal Süreya’nın kitapları davalık... ‘Babamızın 9 eserini izinsiz çoğaltıp bastılar’

‘İKİNCİ YENİ’NİN LİDERLERİNDENDİ

Cemal Süreyya, 1931’de Erzincan’da dünyaya geldi. Süreya, şiire çocuk yaşlarda ilgi duymaya başladı. Seneler sonra “İkinci Yeni” şiirinin liderlerinden biri kabul edildi. Şiirleriyle çok rakamda ödül alan Süreya, 9 Ocak 1990’da yaşamını kaybetti. Akılda şairin Ayçe Seber ve Manevi Dülgerdil adlarında iki kızı bulunuyor.