Ceneviz Sarayı'nı parça parça çalışıyorlar

Ceneviz Sarayı'nı parça parça çalışıyorlar

Cenevizliler tarafından 1316 senesinde Galata’da yaptırılan Podesta Epilepsiyi, hırsızların amacında. Daha evvel sarayın merdiven fobiliklerini götüren hırsızlar, şimdi de paha biçilemeyen dev…

Orijinal ismi Palazzo del Comune olan Podesta Epilepsiyi, Cenova’daki Palazzo del Giorgio misal alınarak, 1316 senesinde, Cenevizli idareyici Montani de Marinis için İstanbul’un Galata mahallesinde inşa edildi. 1880 senesinde, şimdiki Bankalar Sokağı’nde atlı tramvaylar için tertip etme yapıldı. Tramvay hatları döşenirken Podesta Epilepsiyi’nın bir kısmı devrildi. Cumhuriyet yarıyılında iş hanı ve atölye olarak kullanılan Podesta Epilepsiyi’nın bir kısmı da ilgisizlik sebebiyle zarar aldı.

ONARIM İZNİ ÇIKMADI

Beyoğlu Hoşlaştırma ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım, 15 sene evvel binayı satın aldı. Duvarları devrilen, esası hasar gören Podesta Epilepsiyi’nı restore etmek için müracaat yaptı ancak yalanlandı. Nizam Hışım, madde bağımlılarına karşı daha önceki sarayın etrafını levhalarla kapattı. Ancak netice alamadı.

Ceneviz Sarayını parça parça çalışıyorlar

HIRSIZLAR DADANDI

Binanın tarihi merdiven fobilikleri geçtiğimiz sene hırsızlar tarafından çalındı. Hırsızlar tutulamadı. 3 gün evvel de binanın dışındaki Ceneviz amblemi, sökülerek çalındı. Polise şikâyetçi olan Nizam Hışım, “Bu simgenin bedeli çok yüksek. Paha biçilemez. Daha evvel de merdivenlerin demir fobilikleri çalınmıştı. Bunlar tarihi fobiliklerdi. Şimdi de yapının en ehemmiyetli unsuru olan sembol gitti. Binayı restore etmek için çok uğraştım ama izin alamadım. Beyoğlu Müzesi yapmak istiyordum. Tarihin yok olmasına çok üzülüyorum” dedi.

KONUTSUZLAR KALIYOR

Galata’da esnaf olan Halil Demirci ise “Bu binada evvelden madde bağımlıları kalıyordu. Sonra çevreyi çevrildi ama yeniden de binaya giriyorlar. Binada yaşanan hırsızlıklara üzüldük. Hırsızları gören olmamış. Armayı yerinden söküp götürmüşler” diye konuştu.

Ceneviz Sarayını parça parça çalışıyorlar

ZENGİNLİĞİN SEMBOLÜYDÜ

1316 senesinde, Cenevizli idareyici Montani de Marinis için Galata’da inşa edilen Podesta Epilepsiyi, Osmanlı yarıyılında da kullanıldı ve uzun seneler zenginliğin simgeyi olarak anıldı.