CENTCOM Komutanı McKenzie: 'Erdoğan-Biden görüşmesinin gelecek için olumlu olacağını düşünüyorum'

CENTCOM Komutanı McKenzie: 'Erdoğan-Biden görüşmesinin gelecek için olumlu olacağını düşünüyorum'

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Güçler CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden arasında NATO Zirvesi'nde…

McKenzie, başşehir Washington merkezli American Enterprise Institute AEI isimli düşünce kuruluşunda, Orta Doğu’daki büyümelere ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin bölgede, özellikle de Suriye ve Libya’da çoğalan askeri marifetlerinin Amerika Birleşik Devletleri için bölgesel enerjikleri etkileyip etkilemediğine ait bir suale McKenzie, “Öncelikle Türkiye uzun zamandan beri kıymetli bir NATO ortağımızdır. Türkiye ile 5. Madde NATO Anlaşması'nın üzerine heyeti ilişkimiz var.” cevabını verdi.

McKenzie, Türkiye’nin Irak ve Suriye mevzusunda haklı güvenlik evhamlarının olduğunu ve bunu kavradıklarını belirterek "Türkiye ile yapmaya çalıştığımız şey, uzlaşma kurabileceğimiz alanları artırmaktır. İhtilaflarınız olsa da arkadaş olmaya devam edebilirsiniz. Türkiye ile ihtilaf yaşadığımız alanlar var ama bu mevzuda iyi bir işaret var ki iki başkan NATO’da görüşecekler, sanırım gelecek ay. Bunun gelecek için oldukça pozitif olacağını düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.

NATO'nun 5. Maddesi, bir ülkenin atağa uğraması gidişatında değişik aza ülkelere hücum tertip edilmiş kabul edilip ona göre karşılık verilmesini öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden, 23 Nisan'da konuşmuş, NATO Liderler Zirvesi'nde görüşme mevzusunda mutabık kalmışlardı.