Çeşme her zaman çekici

Çeşme her zaman çekici

Antalya Valisi Ersin Yazıcı bayram evvelinde “Beni arıyorlar ‘Biz yer bulamıyoruz, dayanakçı olur musunuz’ diye” dedi ya... İşte ben de öyle durumdayım. Beni de arayan o kadar çok insan oluyor…

Reelinde yalnızca bu sene değil; senelerdir İzmir’e, yarımadaya büyük bir alaka var. Tanıdıklarım Çanakkale’den Fethiye’ye kadar olan geniş coğrafya uslarına geldiğinde hemen beni ararlar. Çok dolaşan, çok gözlemleyen ve çok tecrübeleyen biri olarak bunları paylaşmak beni her zaman mutlu eder. İzmir, bir zamandır İstanbul´daki orta ve üst düzey idareyicilerin giderek daha çok seçim ettiği veya gitmek üzere iş fırsatlarını gözlediği bir kent haline geldi. 20 binin üzerinde İstanbullu her sene İzmir’e taşınıyor. Çeşme’nin, Tümörle’nın, Karaburun’un, Seferihisar’ın bu kadar popüler olması boşuna değil

Herkes konuşunca, sosyal medyada paylaşınca da buralarda olmak isteyen, Ege’nin havasını içine sürüklemek isteyen insanların sayısı artmaya devam ediyor. Başka Bir Deyişle bu alaka bayrama özgü değil. Çanakkale'den Bodrum’a kadar hiçbir otelde yer yok, kiralık yakalayacak konut da kalmadı. Salon balkon ful, yüzde 100 doluyuz...

SORANLARA TEKLİFLERİM

Daha Öncekisi gibi tenha olmasa da, Alaçatı’da ağaçlı yoldan Dalyan’a 45 dakikada gitseniz de; Reisdere’den Ildırı’ya; Çiftlikköy’den Ovacık’a giderken yorulsanız da Çeşme’nin bir albenisi var işte... Hele temmuz, ağustos dışında gelme imkânınız varsa; sabahları burada kalkmak insana iyi geliyor. Ben bu iki ay olasıysa konutta yemek yemeyi seçim ediyorum. Ama dostlarıma şu yerleri öneriyorum.

* Eğer Alaçatı’da olmak istiyorsanız. Yek Alaçatı, Ferdi Baba, Sipster, Fahri’nin Yeri, Fava, İftihara Birahane, Kapari Bahçe, Eflatun, Asma Yaprağı, Cabbar Port, Tarla Alaçatı’nın en çok rağbet gören lokantaları arasında yer alıyor.

* Dalyan’da Cevat’ın Yeri, Çiftlikköy’te Can Baba artık bir Çeşme sıradanı. Horasan’ı da unutmayın.

Çeşme her zaman çekici

* Biliyorum pandemide herkes konutlarda sosyal medyadan konserler dinledi. Ama canlısını çok özledik. Bu sene Çeşme’de canlı müzik sahne performansıyla ön tasarıya çıkanlar ise Cahide Alaçatı, Hayal Kahvesi Alaçatı, İftihara Birahane ve Jolly Joker oldu.

* Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda da yaz süresince hoş konserler var. Çok yakında Erol Evgin, Sertap Erener, Kenan Doğulu sahne alacak.

* Aşılarını olanlar gidebilir, aşı yaptırmayanlar ise bir vakit daha konutlarında kalsın.

İZMİR'DEN BODRUM'A GİDECEKSENİZ

Yaz süresince tatil tasarılarınızda evvel Çeşme sonra Bodrum varsa geçen hafta yaşadığım tecrübe usunuzda olsun. Bayram evvelinde bir buluşma için Çeşme’den Bodrum’a doğru yola çıktım. Bafa’yla Milas arasında yeniden yol çalışmaları vardı. Milas’ı geçmek artık bir saati buluyor. Işıklar yolu kesiyor, dakikalarca beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ve Bodrum’un içi. Torba’dan Turgutreis’e gidişim neredeyse iki saati buldu.

Başka Bir Deyişle bugünlerde İzmir Bodrum arasını 5-5.5 saat diye kabul edin.

Bazı dostlarım “Biz bazen İzmir-Bodrum’u uçakla yapıyoruz” dediler.

Adnan Menderes’deri kalkan uçak 25 dakika sonra Bodrum Havalimanı’na iniyor. Usunuzda bulunsun derim.

MİKONOS’LA İBİZA’YLA YARIŞAN PLAJLAR

Bodrum’un da Çeşme’nin de plajlarının İbiza’dan, Mikonos’tan geri kalır bir yanı yok. Hem cümbüş olarak, hem de maliyet açısından... Kimilerinin daha dahi pahalı olduğu söyleniyor.

Ben hepsini öğrenmesem de bir gazeteci olarak natürel ki takip ediyorum. En popüler olan şüphesiz Beach of Momo... Momo’nun sahibi Burak Beşer ile geçen gün konuşuyorduk. “Hafta içi en az bin şahıs geliyor” dedi. Hafta sonlarını siz düşünün. Before Sunset; yemekleriyle de, cümbüşüyle öne çıkanlar arasında.

Selim Kaptan’ın Sole Mare’si de Çeşme’nin olağanları arasında.

Otellere gelince...

Bayram sonrası da Çeşme’ye gelen arkadaşlarımı öğreniyorum. Ağustos sonuna kadar neredeyse oteller dolu olacak.

Çeşme’de tatilcilerin beş yıldızlı, denize sıfır ve kendine ait plajı olan lüks otel seçimleri şöyle: Reges, Ilıca Otel, Boyalık Beach Hotel, Radisson Blu, 7800 Çeşme, Biblos, Alaçatı Beach Resort... Ve natürel ki Altınyunus...