CHP milletvekili Karabat'a şantaj davasında karar çıktı

CHP milletvekili Karabat'a şantaj davasında karar çıktı

Cumhuriyet Millet Partisi CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'a, saklı kamera kaydıyla şantajda bulundukları iddiasıyla suçlanan 4 maznun hakkında karar çıktı. Duruşma, maznunları "Özel hayatın saklılığını

İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'nde kapalı seansta görülen mahkemede karar çıktı. Duruşma, maznunlar Cahit A., Ahmet A., Aynur Doğan E. ve Erdoğan B.'yi "Özel hayatın saklılığını ihlal etmek" kabahatinden saklılığın görüntülü kayda alınması suretiyle işlenmesi bahanesiyle 4'er sene mapus cezasına çarptırdı. Maznunları "Zincirleme şantaj" kabahatinden 2 sene 6'şar ay mapus ve 625 gün karşılığı 12 bin 500'er TL adli para cezasına çarptıran duruşma, "Zincirleme biçimde özel hayata ait görüntü ve sesleri ifşa etmek" kabahatinden 3'er sene mapus cezası verdi. Maznunların pişmanlığının bulunmamasını dikkate alan duruşma takdiri indirim uygulamadı ve maznunlar hakkında legal şartlar oluşmadığından erteleme, kararın açıklanmasının geri bırakılması ve adli para cezasına çevrilmesini uygulamadı. Duruşma, maznunlar hakkındaki adli hakimiyet tedbirinin de orantılı olduğu bahanesiyle yurt dışına çıkış yasaklarının devamına hükmetti.

NE OLMUŞTU?

CHP'li Özgür Karabat'ın o yarıyıl Çekmeköy Meclis Azası olan Aynur Doğan E. ile bir konutta yakınlaşması sonrasında şantaja uğradığı iddia edilmişti. Maznun Aynur D.E. ve yeniden partinin daha önceki Çekmeköy İlçe Başkanı Erdoğan B.'nin arasında bulunduğu 4 maznunun, konuttaki yakınlaşmayı saklı kamerayla kayda alarak milletvekili Karabat'a şantaj yaptığı öne sürülmüştü. Görüntüleri milletvekiline yollayan maznunların evvel 10 milyon TL, milletvekilinin şantaja breyin eğmemesi üzerine de bu parayı 3 milyon TL istedikleri iddia edilmişti. Şantajın devam etmesi üzerine milletvekili Özgür Karabat, adli makamlara şikayette bulunmuştu. Bunun üzerine tutulan maznunlar Aynur Doğan E., Cahit A., Ahmet A. ve Erdoğan B. 24 Aralık 2020 tarihine hapsedilmişlerdi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca bitirilen soruşturma neticesinde 4 maznun hakkında "Zincirleme biçimde özel hayatın saklılığını ihlal etmek" ve "Zincirleme biçimde şantaj" kabahatlerinden dava açılmıştı. Tutuklu olarak yargılanmaya başlanan maznunlar, 2 Nisan 2021 tarihli mahkemede adli hakimiyet koşuluyla serbest bırakılmışlardı.