CHP'li Engin Altay'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik açıklamasıyla ilgili KRT TV'ye ceza

CHP'li Engin Altay'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik açıklamasıyla ilgili KRT TV'ye ceza

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti RTÜK, CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay'ın katıldığı programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a müteveccih "Sonu Menderes'e benzemesin" açıklamasıyla alakalı…

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üst heyet KRT TV'de yayınlanan 'Şimdiki Zaman' programı hakkındaki uzman raporunu araştırdı. Üst heyet, imalin bir kısmında kullanılan bazı ifadelerin, müessese ve bireyleri tenkit etmenin ötesinde minik düşürücü ve haysiyetsizleştirici kalitede olduğunu tespit etti.

RTÜK aboneleri, buluşmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da hakkında soruşturma başlatılan yayın misafiri Engin Altay'ın yayında sarf ettiği, 'Her şeyi iffetle yaparsan AK Parti'de yadırganırsın', 'Devleti cetmenin AK Parti'den evvel 3 yolu vardı şimdi 11 yolu var', 'Hem ilk derecede hem istinafta hem Yargıtay'da ne yazık ki hukuk rafa kalktı' ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a müteveccih 'Sonu benzemesin Menderes'e' laflarını tartıştı.

Üst heyet, Cumhurbaşkanı'na, yargı müesseselerine ve AK Parti'ye müteveccih kullanılan ifadelerin mesul yayıncılık kavrayışı dışında tenkit hudutlarını aşan, aşağılayıcı ve minik düşürücü kalitede olduğuna kanı getirerek, yayıncı KRT'ye yönetimsel para cezası uyguladı.

Ayrıca Tele 1 kanalındaki 'Ankara Rüzgarı' programına davetli olarak katılan Rifat Serdaroğlu'nun ifadeleriyle alakalı bu kanala da yönetimsel para cezası uygulanmasına karar verildi.