‘Chucky’ depoya sürüldü

‘Chucky’ depoya sürüldü

Antalya Kaleiçi Etnografya Müzesi’nde sergilenen ve çalışanların fobi filmi şahsiyeti ‘Chucky’ ismini taktığı, leğende annesi tarafından yıkanırken ağlayan çocuk heykeli, ziyaretçileri korkuttuğu gerekçesiyle

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi’nden emekli olan heykeltıraş Tülay Aktaş tarafından tarihi konak yaşantısını anlatması emeliyle hazırlanan ve Antalya Kaleiçi Etnografya Müzesi’nde sergilenen silikon heykel koleksiyonu, sanatçı ile müze idaresini karşı karşıya getirdi. Koleksiyonda bir annenin leğende 3 yaşındaki çocuğunu yıkaması iki ayrı silikon heykel ile tasvir edildi. Ancak iddiaya göre, yıkandığı için ağlar biçimde tasvir edilen çocuk heykeli müzeyi dolaşan ziyaretçileri korkuttu. Müze personeli de çocuk heykele, ünlü fobi filmi serisindeki ‘Chucky’ lakabını taktı. Ziyaretçilerin şikâyetleri çoğalınca hem anne hem de çocuk heykeli apar topar ambara kaldırıldı.

‘Chucky’ depoya sürüldü

YIKANAN ÇOCUK AĞLAMAZ MI?

Heykellerin ambara kaldırılması sebebiyle büyük yeis yaşadığını söyleyen Tülay Aktaş, şöyle sitem etti: “Üç yaşında annesi tarafından leğende yıkanan bir çocuğu anlatan heykelle alakalı rahatsızlık bana da aktarıldı. Hatta birtakım farklılıklar istendi. ‘Neden bu çocuk ağlıyor?’ diye soruldu. Yıkanan çocuk ağlamaz mı? Ben bu çalışmada natürel bir ifade tutmaya çalıştım. Ama heykel birilerine göre korkutucu olmuş hatta Chucky diye lakap takmışlar sonra da ambara kaldırmışlar. Bu heykeller silikon. Gözler ve dişler reel takma. Saçlar tek tek ekilerek hazırlanıyor. Başka Bir Deyişle çok ciddi bir emek var. Ben sanatçı olarak doğru surat ifadesini bulmak için çok ayrıntılı gözlemler yapıyorum. Böyle bir emeğin korkutucu olduğunu varsayarak sergiden kaldırılmasının ne kadar doğru olduğu tartışılmalı.” İddialarla alakalı Hürriyet’e konuşan müze yetkilileri ise heykellerin hoşlanılmadığı gerekçesiyle ambara kaldırıldığını açıkladı.

‘Chucky’ depoya sürüldü

KATİL BEBEK

7 filmden oluşan Chucky serisinin ilki 1988 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu Don Mancini ve John Lafia’nın yazdığı filmin rejisörlüğünü ise Tom Holland üstlendi. Fobi-gerilim cinsindeki filmde, bir seri katilin ruhunu taşıyan oyuncak bir bebeğin işlediği cinayetler anlatılıyor. İmal Türkiye’deki sinemalarda “Çocuk Oyunu” ismiyle gösterildi. En çok izlenen Child’s Play filmi ise serinin 4. filmi olan Chucky’nin Gelini oldu. Serinin son filmi ise 2017 senesinde izleyicilerle buluştu. Child’s Play’in imalcileri yeni filmin 2022 senesinde vizyona gireceğini duyurdu.