CIA'in casus kedi projesi yıllar sonra deşifre oldu

CIA'in casus kedi projesi yıllar sonra deşifre oldu

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın CIA, Soğuk Savaş'ın en sıcak yarıyılı olan 1960'lı senelerde Sovyetler Birliği'ne karşı kullanmak emeliyle ajan kedi eğitmeyi sınadığı…

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın CIA oldukça esrarengiz bir proje üzerine çalıştığı seneler sonra ortaya çıktı.

1960'lardan kalan ve artık saklılığını kaybetmiş olan bazı dokümanların araştırılması sonra CIA'in ajan kedi eğitmeyi sınadığı ortaya çıktı.

SOĞUK SAVAŞ'IN EN SICAK YILLARINDA GÜNDEME GELDİ

Soğuk Savaş'ın en sıcak seneleri olarak adlandırılan 1960'larda gündeme gelen bu proje ile CIA Sovyetler'den bilgi çalmayı amaçlamış

Başka bir deyişle o senelerde CIA'in gündemine Sovyetler'e sızacak ve saklıca bilgileri ele geçirecek cyborg-kedi ajanlar geliştirmek gündeme gelmiş.

Buradaki cyborg ilk olarak usunuza gelen bilim kurgu filmlerini aratmayacak robotlar değil.

Çünkü CIA'in emeli bir kedinin kulak kanalına mikrofon ve kafatasının köküne iletici yerleştirilmesi fikrinden katlanıyordu.

EMEL KREMLİN'E DAHİ GİRMEKTİ

Bu kedinin daha sonra Sovyet elçiliklerine ve hatta Kremlin'e girmek için eğitilmesi tasarlanıyordu.

CIA lüzumlu eğitimlerden sonra kedilerin kaydolacağı görüşmeler ile saklı bilgilere erişmeyi umuyordu.

Evraklara göre, kedilerden biri deney sırasında yaşamını kaybetti. Ancak, aynı evraklara göre, proje kısmi bir galibiyete erişti.

O yarıyıl kedilerin ajan olarak kullanılabileceği istikametinde bir rapor hazırlandı. Ancak bu rapora karşın proje onay almadı ve tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.