Çiftler beraber mi yoksa ayrı mı uyumalı? ‘Cinsel hayatı geliştirebilir...’

Çiftler beraber mi yoksa ayrı mı uyumalı? ‘Cinsel hayatı geliştirebilir...’

Partnerinizle mi yatmayı seçim ediyorsunuz yoksa yalnız yatmak mı size daha iyi geliyor? ABD’de yapılan bir araştırmaya göre ayrı yatmanın verimleri var...

Sevgilisi, eşi ile yatmak bir hayli insanın gözünde tabir yerinde ise ‘kutsal’ bir eylem. Ayrı yatmayı bugüne kadar hiç usuna bile getirmemiş olan, bu vaziyeti meseleli bir ilişki olarak görenler mevcut. Bazı insanlar ise yalnızca daha iyi bir gece uykusu istediği için yalnızlığı seçim ediyor.

Yale Tıp Fakültesi’nden Profesör Meir Kryger, “Her gece uykunuzun niteliğini etkileyen pek çok etmen vardır. Yattığınız civar en baş öğedir. Öte yandan yanınızda kimin uyuduğu ve beraber ne kadar iyi yattığınız da bir hayli ehemmiyetlidir” diyor.

Dünya genelinde pek çok insan uyku terörü, uyurgezerlik, uyku apnesi, gece geç saatlerde tuvalete gitme gibi uyku problemleri ile gayret ediyor. Aynı zamanda birey yatarken sık sık uyku pozisyonu değiştirebiliyor, yorganı üzerine sürükleyebiliyor ya da değişik bir uyku programına sahip olabiliyor.

Yatak dostunuzda yukarıyadaki meseleler ya da bu meselelerden yalnızca bir tanesi dahi varsa çoğu zaman nitelikli bir uyku yatmanız güçleşiyor.

Bu cins yatak odası geçimsizliği, bazı çiftleri ayrı yatmaya itebiliyor. Seks danışmanı Eric Marlowe Garrison, “Yatak dostluğu meseleyi yaşayan binlerce çiftle tanıştım. Ayrı yatmanın bir hayli çiftin arasındaki bağları kuvvetlendirmeye destekçi olduğunu keşfettim” diyor.

AYRI YATMAK İLİŞKİNİZİ GELİŞTİREBİLİR

Garrison, “Uykunun tüm duygusal ve fiziksel faydalarını göz önünde bulunduralım. Sevgi dolu bir ilişki yaşamak için fertlerin her güzergahtan sıhhatli sezmesi gerekiyor. Şayet ayrı yatmak sizi daha mutlu biri yapıyorsa, birlikte yatmayı mesullük olarak görmemeniz her açıdan verimli hale geliyor” biçiminde konuşuyor.

Psikolog Joseph Cilona da eş bir görüşe sahip. Uyku yoksunluğunun devirici fiziksel ve duygusal tesirlere neden olabileceğinden bahseden Cilona, “Ayrı yatmayı seçmek genellikle uyku meselelerini en aza indirebilir veya tamamen yok edebilir. Öte yandan ilişkinizi kurtarabilir ve geliştirebilir” ifadelerine yer veriyor.

Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, eksik uykunun ilişkilerde çatışmalara yol açabileceğini söylüyor. Paracelsus Özel Tıp Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada ise uyku yetersizliği ve ilişki meselelerinin genellikle el ele gittiği neticesine varıldı.

CİNSEL YAŞAMI ETKİLİYOR

Garrison, çiftlerin ayrı yatmasının nitelikli bir uykunun ötesinde cinsel yaşamı da iyileştirebileceğini söylüyor. Nasıl mı? Garrison şöyle açıklıyor:

“Bir yatak her zaman yalnızca iki şey içindir; uyku ve seks. Yatağa girdiğinizde ikisinden biri asıllaşmalı. Ayrıca iyi bir gece uykusu stresi eksiltir. Öğreniyorsunuz ki stres, seksin düşmanıdır.”

Tutum ve sosyal bilimci Wendy Troxel ise mevzuya başka bir açıdan bakıyor. Ayrı yatan çiftlerin birbirlerinin bedelini daha iyi kavradığını söylüyor, “Geceyi ayrı geçirmek ve sabah yine toplanmak ilişki için canlandırıcı olabilir” diyor.

ÇİFTLERİN ÜÇTE BİRİ AYRI YATMAK İSTİYOR

Çiftlerin çoğu hala beraber uyuyor olsa da ABD’de 12.000'den fazla erişkinle yapılan yakın tarihli bir anket, Amerikalıların sadece üçte ikisinin eşleriyle aynı yatağı paylaşmak istediğini, üçte birinin ise ayrı yatmak istediğini ortaya koydu.

Öte yandan taraflardan biri birlikte biri ayrı yatmak isteyebilir. Ayrı geçime tercihi karşılıklı değilse veya iki birey tarafından kabul edilmezse ilişkide meseleye neden olabiliyor.

Wendy Troxel, “Ayrı yatmanın başlıca dezavantajları, yakınlık kaybının olabileceği ve bu da kopukluk duygularına yol açabileceği olasılığıdır. Bu surattan, ehemmiyetli olanın uyku kumpasının kendisi değil, karara nasıl erişildiği olduğunu çiftlere sık sık vurguluyorum” diyor.

Uzmanlar, eşinden ayrı yatmak isteyen herkesin, değişik uyku tertip etmeleri ihtimaline sevgi, saygı ve kavrayışla yanaşması gerektiği mevzusunda hemfikir.

Çiftler beraber mi yoksa ayrı mı uyumalı ‘Cinsel hayatı geliştirebilir...’

‘AYRI YATMANIN TARTIŞILMASI ÇOK BAYAĞI’

Çiftlerin ayrı yatması mevzusuyla alakalı yapılan araştırmalar, ilişkilerin ve cinsel yaşamın büyüyebileceği istikametinde. Biz de bu araştırmayı ve mevzuyla merak ettiklerimizi Uzman Muayenehane Psikolog M. Berk Karaoğlu’na sorduk.

Karaoğlu, artık çiftler arasında hatta konutlulukta dahi ayrı konutlarda kalmanın tartışılabildiği şu günlerde ayrı yatakta geçime kavramının hem uyku hem de cinsel yaşam doğrultusundan tartışılmasının oldukça bayağı olduğunu söylüyor.

“Tabii uyku sırasındaki paylaşımların getirileri her çifte göre değişebilse de özellikle uyku sırasında sıcaklık hassasiyeti, horlama, pozisyon alma vs gibi değişiklikleri olabilen çiftlerin uyku derinliğini etkilememesi ismine ayrı yatakta yatması daha anlamlı da olabilir” diyen Karaoğlu, uykunun ilişkilere tesirini de şöyle anlatıyor:

“İlişkilerin irtibat, sabır, tahammül, paylaşım gibi öğeler kapsadığını ve bu öğeleri de uykunun etkilediğini düşünürsek tabii ki uyku yetersizliğinin de ilişkilere müteveccih negatif tesirleri olabilecektir.”

‘AYRI YATMAK CİNSELLİĞİN DOYUM KAPSAMASINI SAĞLAYABİLİR’

Yapılan araştırmalar, ayrı yatan çiftlerin cinsel yaşamlarında da iyileşme ve büyüme yaşandığını söylüyor. Berk Karaoğlu da araştırma neticelerini doğruluyor, “Bu gidişat her çifte göre değişebilse de gerçeğinde uyku bir nevi, huzur, güven kavramları ile dinlenme zaman dilimine ait bir gidişattır. Cinselliğin de bütün tersi coşku, şehvet, tutku başka bir deyişle sempatik asap sistemini harekete geçiren bir süreç olması sebebiyle ayrı yatmak cinselliğin daha doyum kapsayan bir hale gelmesine sebebiyet de verebilir” diyor.

“Uyku ve cinsellik kavramlarını ayrı tutarak yatağın yalnızca uyku veya cinsel etkinlik yeri olarak bölümlenmesi çiftleri daha muhakkak, net bir süreç içini yakalayabilir” diye belirten Psikolog Karaoğlu, şöyle açıklıyor:

“Zira yatarken herkes en natürel halinde olabilirken cinsellikte türü beden, irtibat dili, yaklaşım, pozisyon alma, daha bakımlı olma gibi gidişatlar ayrıcı olabilir ve cinsel olarak daha etkin olmalarını sağlayabilir.”

TARAFLARDAN BİRİ AYRI BİRİ BİRLİKTE YATMAK İSTİYORSA ÇİFTLER NE YAPMALI?

İlişkilerde iki taraf da her zaman aynı şeyleri istemeyebiliyor. Bu gidişat ayrı geçime mevzusunda da geçerli olabilir. Peki o zaman ne yapmak gerekiyor?

Berk Karaoğlu, “Bu mevzuda tabii ki evvelinde konuşmak ve bu vaziyetin sevgi, güven, saygı vs. gibi mevzulardan değil uyku ve cinselliği daha muhakkak hale getirmek ismine uygulanabileceği vurgulanmalıdır” diyor ve ilave ediyor:

“Zira alışılagelmişin dışında bir uygulama olabileceği için çiftlerden biri kendinin sevilmediğini, beğenilmediğini, istenmediğini düşünebilir. Tüm bu negatif düşünceleri tetiklememek ismine her ayrıntının konuşulması ve hislerin hangi güzergahta olduğunun birbirlerine sarihçe belirtilmesi ehemmiyetlidir.”