Çiftlere ‘dip dibe’ 17 gün tavsiyeleri

Çiftlere ‘dip dibe’ 17 gün tavsiyeleri

İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde misyonlu psikolog Tuğçe Nur Doğan, bütün kapanma sürecinde doğru irtibat için çiftlere teklifler yaptı, bu yarıyılın ‘içe…

- “Karantina sürecinin herkes için zorlayıcı tesirleri olabilir. Bu gidişat çok natürel. Ancak bütün kapanma yarıyılında, konuttaki zamanı oranla daha rahat ve neşeli geçirmemiz de olası.

AYNI ANDA YEMEK, YATMAK KOŞUL DEĞİL

- Kapalı kalma psikolojisiyle çiftlerden biri, kendi fertsel alanına daha çok gereksinim dinleyerek sosyalleşmeden, irtibattan sakınabilir. Öbürü ise bütün tersi davranarak daha yoğun bağlantıya, paylaşıma gereksinim dinleyebilir. Doğrusu, yanlışı olmayan bir mevzu bu.

- O surattan çiftler, lüzumlarını sarihçe belirtmeli, birbirlerinin arzlarına hürmetli olmalı. Misalin herkes aynı anda uyanmak ya da yemek zorunda değil. Ancak çiftler, 'Ben çok istemesem dahi, eşim buna gereksinim dinlediği için bir öğünümü onunla yiyebilirim’ fikriyle hareket edebilmeli.

- Her gün çok verimli geçmeyebilir. Böyle bir gidişatta, 'Ben yaşamdan geri kalıyorum’ evhamı yaşanmamalı. Elbette bu gidişat aralıksız bir hal alırsa, o zaman mesele var demektir.

- Uyanma, iş ve yemek saatleri gibi mevzularda vücudun alıştığı kumpası sürdürmek; fazla bitkinlik, halsizlik, uykusuzluk gibi güçlüklerin önüne geçebilir. Bu sebeple alışılan rutine olası olduğunca devam edilmeli. Misalin her gün spor yapan bir birey, konut içinde de kendisine hareket etkinliği oluşturmalı. Vücudun aşina olduğu kumpasa devam etmek, ruhsal olarak gözetici bir etmendir.

ÇOLUK ÇOCUK ETKİNLİK

- Karantina sürecinin en zorunlu unsurlarından biri ‘paylaşımda bulunmak’. Çocuk sahibi çiftler, bu mevzuda daha fazla seçeneğe sahip. Çocuğu da dahil ederek hep beraber reyin oynamak, ortak zevke hitap eden etkinliklerde bulunmak, aile içindeki ilişkiyi kuvvetlendirir. Hamur işi ya da boya yapmak, konuttaki fazla eşyaları ayrıştırmak, oyuncakların artık oynanmayanlarını beraber ayırmak gibi etkinlikler yararlı olacaktır.

- Yaşamın koşturmacası içinde en yakın arkadaşlardan uzak kalındığı da düşünülerek, günün bir kısmını onlarla irtibat kurmaya ayırmak da psikolojiye iyi gelecektir.”