Çiftlik Bank davasında yeni gelişme

Çiftlik Bank davasında yeni gelişme

Çiftlik Bank davasının kaçak maznunları arasında bulunan Cengiz Samur'un avukatı müvekkilinin Amerika Birleşik Devletlerinde dinlenmesini istedi ancak duruşma bu arzı yalanladı.

Çiftlik Bank davasında kaçak maznunlardan Cengiz Samur’un avukatı, müvekkilinin istinabe yoluyla Amerika’dan dinlenmesini arz etti. Kurul, avukatın arzını yalanlayarak 4’ü kaçak 20 maznunun suçlandığı mahkemeyi noksanlıkların giderilmesi için erteledi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki mahkemeye maznunlar katılmazken, maznun avukatları hazır bulundu. Kaçak maznun Cengiz Samur’un avukat Behlül Kıroğlu, "Müvekkilimizin Amerika’da istinabe yoluyla dinlenmesini arz ediyoruz" dedi.

Maznunlar Hakkı Cangül ve Faruk Cangül’şöhret avukatı İdris Efendioğlu da "Müvekkilimizin banka hesabına konulan temkinin banka kredisini ödemek üzere kaldırılmasını arz ediyoruz" ifadelerini kullandı. Söz verilen maznun avukatları, beceriksiz hususların giderilmesini arz etti. Mahkeme savcısı da beceriksiz hususların giderilmesini istedi.

Duruşma kurulu, ara kararını açıklayarak davanın kaçak maznunları Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Cengiz Samur ve Osman Kaya hakkındaki tutma emirlerinin infazının beklenilmesine karar verdi. Kurul, Amerika’da bulunan kaçak maznun Cengiz Samur’un istinabe yoluyla dinlenmesi arzını ve maznun avukatlarının banka hesapları üzerindeki önlemlerin kaldırılmasına müteveccih arzları yalanladı. Bazı maznunlar hakkındaki daha evvelden verilen yurt dışı çıkış yasağı biçimindeki adli hakimiyet kararının devam etmesine karar veren kurul, noksanlıkların giderilmesi için mahkemeyi erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddia belgesinde, 4’ü kaçak 48 maznundan 18’inin teşkilat idareyicisi, 23’namın teşkilat abonesi ve 7’sinin de teşkilata takviye eden konumunda olduğu belirtiliyor. İddia Belgesinde, 3 bin 762 şahıs da "müşteki" olarak yer alıyor.

Aralarında kaçak Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 teşkilat idareyicisinin ’Kabahat işlemek emeliyle teşkilat kurma ve idareme’, 3 bin 672’kere ’Bilişim sistemlerini taşıt olarak kullanmak suretiyle kaliteli dolandırıcılık’ yeniden 3 bin 672’kere Ticari işletmelerin faaliyeti kapsamında ’kaliteli dolandırıcılık’ ve ’Kabahatten kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama’ kabahatlerinden toplamda 22 bin 580 seneden 75 bin 260 seneye kadar mapus cezasıyla cezalandırılması isteniyor. 23 maznunun ’Kabahat işlemek emeliyle kurulan teşkilata abone olma’, ’Kabahatten kaynaklanan mülk varlığını kıymetlerini aklama’ kabahatlerinden 4’er seneden 10’ar seneye kadar, 7 maznunun ise ’Kabahat işlemek emeliyle kurulan teşkilata takviye etme’ ve ’Kabahatten kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama’ kabahatlerinden 4’er seneden 10’ar seneye kadar mapusu arz ediliyor.

Bunun yanı gizeme Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Mart’ta görülen celsesinde 48 maznundan 28’inin dosyasının davanın kaliteyi dikkate alınarak bu dosyaların ufalamasına ve yapılan suçlamada da 28 maznunun ayrı ayrı salıverilmelerine karar vermişti.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara