Cinayet için internete ilan verdi… ‘Öldürene en az bin pound’

Cinayet için internete ilan verdi… ‘Öldürene en az bin pound’

İngiltere’de yaşanan akılalmaz vaka bir anda tüm gazete manşetlerinde üst sıralara tırmandı. Aşık olduğu adamı rakibine kaptırmak istemeyen bir kadın internette tetikçi arayıp duyuru verince olanlar

İngiltere’nin Milton Keynes şehrinde yaşananlar evvel duruşma salonlarına sonra da gazete manşetlerinin üst sıralarına taşındı. Kıskançlık suratından cinayet işlemeyi kafasına koyan bir kadın yakayı ele verince günün en çok konuşulan bireyi haline geldi.

26 yaşındaki Whitney Franks, İngiltere’nin en sihir spor mağazası zinciri olan Sports Direct’te çalışıyordu. Genç kadın mağazanın müdürü James Prest’e ilgi duymaya başladı. Ama ortaya bir rakip çıktı: Aynı mağazada işe başlayan iş dostu Ruut Ruutna…

İki kadın da James Prest’e alakalı dinliyor ve ikisi de adamla romantik bir ilişki yaşıyordu. Üstelik tüm bunlar aynı anda yaşanıyordu!Cinayet için internete ilan verdi… ‘Öldürene en az bin pound’Whitney Franks ve müdürü James Prest... İngiltere'de herkes bu akılalmaz vakayı konuşuyor

ZATİ BİR BAŞKASIYLA BERABERMİŞ...

Duruşma kayıtlarına yansıyan bilgilere göre ise James Prest zati uzun senelerdir bir başkasıyla beraberdi ve o kadından da iki çocuğu vardı.

Whitney Franks, iş dostu Ruut Ruutna spor perakende zincirine katıldığında ve kendisi Franks'le bir ilişki içindeyken araya girdiğinde büyük bir kıskançlığın içine düştü.

Kadın, Ruutna'nın konut adresini ve şahsi bilgilerini kapsayan bir tetikçi duyurusunu ‘dark web’ sınan derin internete yükledi ve potansiyel katile kripto para ünitesinde 1000 £ veya "daha fazla" öneri etti.

TETİKÇİ DUYURUSUNU BBC'DE ÇALIŞAN GAZETECİ FARK ETTİ

Ancak tetikçi bülteni BBC’de çalışan bir analist gazeteci tarafından fark edildi. Gazeteci bülteni görür görmez polise haber verdi.

Whitney Franks dün, Reading Crown Court'ta bir duruşmada suçlanmaya başladı.

Duruşma, Franks ve Ruutna'nın, beraber çalıştıkları Milton Keynes'deki Sports Direct şubesinin genel müdürü James Prest ile nasıl çıktıklarını dinledi.

Savcı Andrew Copeland şunları söyledi: “Onlar yalnızca iş dostları değil, aynı zamanda James Perst'in aşk rakipleriydi ve ikisi de onunla aynı anda romantik bir ilişki içindeydi. Her ikisi de James Perst'in iki ufak çocuğunun da olduğu uzun süreli bir ilişkisi olduğunu öğreniyordu.”

Cinayet için internete ilan verdi… ‘Öldürene en az bin pound’ Rakibini devre dışı vazgeçmek isteyen kadın tetikçi duyurusunu dark web'den verdi

SAVCI: KADINLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞTI

Savcı laflarına şöyle devam etti "Bununla ilgilenmiyorlardı, ama birbirlerine rakip oldukları için evhamlıydılar... Adam onları birbirine düşürmeye çalıştı."

Duruşma, Prest'in Milton Keynes şubesinde Ağustos 2014'te çalışmaya başladığını ve Franks'ın da bir sene sonra orada çalışmaya başladığını bildirdi.

2016 senesine kadar birbirleriyle romantik bir ilişkiye girdiler ve bu ilişki, Kadın Ruutna 2017'de aynı şubeye katılana kadar devam etti.

Savcı, Prest'in her iki kadınla olan ilişkisini "aralıklı" olarak nitelendirdi ve Franks'in 2018'de Bletchley'deki yakındaki bir şubede çalışmak için ayrıldığına ilave etti.

2020'de James Perst, eşi ve çocukları yataktayken sık sık evinden ufalamaya ve Ruut Ruutna'nın evine gitmeye başladı. 17 Ağustos 2020'de Whitney Franks, Milton Keynes Sports Direct'te tekerrür göründü. Ama bu işle alakalı değil, şahsi bir ziyaretti.

Franks, Perst'e 1 Eylül 2020'de kendisine bir uğur daha vermesi için sitem dolu bir e-posta gönderdi.

SON DERMAN!

E-postada şunlar yazıyordu:

“Sana tüm dünyayı verebilirim James, şayet bana bir şans tanırsan yaşamında hiç olmadığın kadar mutlu olabilirsin. Gerçekten ciddiyim. Umarım içeride ve dışarıda iyisindir. Evhamlarımı gidermeye çalışıyordum. Dayanakçı olabilecek bazı şeyler buldum, bu surattan onlara bir şans tanıyacağım.”

Ancak ertesi gün, karanlık ağ hakkında araştırma yapan ve Franks'in bir tetikçi bültenine tesadüfen BBC analist gazetecisi Carl Miller polisle temasa geçti.

Web sitesindeki duyuruda Ruut Ruutna'nın Milton Keynes'deki adresi, Facebook profili ve açıklaması da dahil olmak üzere bir ileti vardı. Maznun bunu yazdığını inkâr etmedi.

Duyuruda şunlar yazıyordu: “Bir kadını öldürmesi için birini arıyorum. 1.000 sterlinim var ve daha aşırısını ödemeye hazırım. Bu kadın kendim ve başkaları için bir hayli meseleye neden oldu. Lütfen bunu çözmeye dayanak eder misin?”Cinayet için internete ilan verdi… ‘Öldürene en az bin pound’Tetikçi bulmaya çalışan kadının usuna tutulacağı hiç gelmemişti...

KRİPTO PARAYLA ÖDEMEK İSTEDİ

Savcı, Franks'in bir kripto para hesabı oluşturduğunu ve çevrimiçi olarak adsız alışveriş yaptığını açıkladı. 20 Ağustos'ta 282,57 £ kıymetinde Bitcoin satın aldı, ancak üç gün sonra parayı geri çekti.

Ruutna polisle temasa geçtiğinde henüz soruşturma devam ediyordu. Kadın tehlikesiz bir konuta götürülmeden evvel bülteni verenin kim olabileceğine dair bir önsezisi olduğunu söyledi ve Franks’in ismini verdi.

Franks, hapsedildi ancak dark web'in bir "kandırmaca" olup olmadığını "araştırmak" istediği ve bülteni de bu surattan verdiği mevzusunda ısrar etti.

Whitney Franks’in cinayete teşvikten suçlandığı mahkeme devam ediyor...