Çin’de büyük öfke! Temaslı takibi yapmak için evlerin kapılarını kırdılar

Çin’de büyük öfke! Temaslı takibi yapmak için evlerin kapılarını kırdılar

Koronavirüs kâbusu bütün de bitti dendiği yerden devam etmeye başladı ve tüm dünyada Omicron’un yeni alt cinsleri BA.4 ve BA.5 kaynaklı hadise çoğalışları yaşanıyor. Salgının ilk günlerinden beri çok

Güney Çin'de, Guangzhou eyaletinde, artan Covid hadiseleri karşısında temkin almak isteyen yetkililer şipşak, ülkede uygulanan 0 hadise siyaseti yönünde yaygın test ve temaslı takibi tasarısını devreye soktular.

Yetkililer Covid temaslılarını aramak için konutlara girdikten sonra Çin'de hiddet ağır virüs tedbire temkinlerinin son misalinde karantina oteline götürülen insanların konutlarına güçle güçle girdiler. Görüntüler sosyal medyaya yansımasıyla beraber büyük bir infial dalgası yaşandı.

Çin’de büyük öfke Temaslı takibi yapmak için evlerin kapılarını kırdılarSosyal medayaya yansıyan bu görüntüler ülkede büyük bir hiddet kasırgası yarattı

KAPILARI KIRIP KONUTLARA GÜÇLE GİRDİLER!

Guangzhou'daki yetkililer, muhtemel yakın temasların aranması sırasında 84 konuta güçle girilmesinin ardından 'şiddet kapsayan' tutumları için özür diledi

Devlet medyası, Guangzhou şehrinin Liwan mahallesindeki bir apartman kompleksindeki 84 evin içeride saklanan ‘yakın temaslıları’ bulmak ve binaları dezenfekte etmek emeliyle kapıların açıldığını söyledi.

Ancak yayınlanan görüntülerde kapıların kırıldığı görüldü. Evrensel Times gazetesinin haberine göre kapılar daha sonra damgalandı ve yeni kilitler takıldı.

Gazete, Liwan bölge hükümetinin bu cins fazla kolaylaştırılmış ve şiddet kapsayan tavırlar için özür dilediğini söyledi. Soruşturma başlatıldığı ve alakalı bireylerin en ağır biçimde cezalandırılacağı belirtildi.

Çin’de büyük öfke Temaslı takibi yapmak için evlerin kapılarını kırdılarYetkililer özür dileyip kırılan kapıları ve kilitleri yeniledi

DÜNYA AÇILIRKEN ÇİN KAPANDI

Çin yönetimi, dünyanın geri kalanı yaşama açılırken dahi rutin testlere ve karantinalara tabi yakalanmaya devam eden yurttaşların hayatlarındaki artan ekonomik maliyetler ve topallamalara karşın katı “sıfır Covid” siyasetini sürdürdü.

Çin'de çok rakamda polis ve sağlık çalışanının Covid-19 karşıtı ihtiyatlar ismine konutlara girdiği sosyal medyada belgelendi. Kimilerinde, kapılar kırıldı ve uysallar, virüs için olumsuz test ettiklerinde dahi ceza ile tehdit edildi.

Yetkililer, hadise tespit edilen apartman durgunlarının kilitlenmesi için anahtar, sitelerinden çıkmamaları için çelik bariyerler dikilmesi ve kapılara demir parmaklıkların koyulması arzında bulundu.

Çin’de büyük öfke Temaslı takibi yapmak için evlerin kapılarını kırdılarÇin bir kere daha sıkı karantina kaidelerinin pençesine düştü

KATI KARANTİNA KURALLARI KEŞMEKEŞE YOL AÇTI

Katı Covid-19 karşıtı ihtiyatlar, karantinaların besin, sağlık ve temel gereksinimlere ulaşamayanlar arasında çevrimiçi ve cadde protestolarını teşvik ettiği gösterdi. Bu vaziyetse kendini özellikle ülkenin ticari başşehri sayılan Şangay’da gösterdi.

Yalnızca aşılı bireylerin ulusa sarih alanlara girebilmesi koşulu, geçen hafta şehir durgunlarının ihtar yapılmadan ve aşı olmayanlara haksız olarak duyurulduğunu ayıpladıktan sonra süratle iptal edildi.

Devlet tarafından virüse oranla daha az maruz kalan ve daha az natürel bağışıklığa sahip bir popülasyon arasında daha geniş bir salgından sakınmak için 0 hadise siyasetinin zorunlu olduğu söylendi.