Çin'den aileleri kızdıran karar! 3 yaşındaki çocuklara test eziyeti...

Çin'den aileleri kızdıran karar! 3 yaşındaki çocuklara test eziyeti...

Koronavirüsün Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının hem aşılama hem de natürel bağışıklık yoluyla sağlanan antikorlardan kaçmayı muvaffak olduğu ortaya çıkarken süratle dağılan varyantların

'Sıfır-Kovid' siyaseti kapsamında aldığı sert koronavirüs kısıtlamaları ile isminden sık sık laf ettiren Çin yeniden herkesi afallatan bir kararla dünya gündeminde.

3 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARA PARKTA OYNAMALARI İÇİN PCR TESTİ!

Çin'de şimdiye kadar parklardan dağılan bir koronavirüs dalgası görülmedi. Resmi açıklanan son sayılara göre ülkedeki 3 ila 17 yaş arasındaki çocukların yüzde 95'inden aşırısı artık bütün olarak aşılanmış vaziyette.

Pekin Belediye Parklar Yöneti, bundan sonra parklarda reyin oynamak isteyen çocukların 72 saatten daha daha önceki olmayan olumsuz test neticeyi göstermelerinin lüzumlu olduğunu açıkladı.

Kentten gelen görüntülerde 3 yaşındaki çocuklara PCR testleri yapıldığı görüldü.

Omicronda dünyayı korkutan haber 3 yaşındaki çocuklara test kararı...
Şimdiye kadar alınan kararlar çerçevesinde ebeveynler millete sarih yerler için giriş koşullarını yerine getirdiği sürece, çocuklar testlerden muaftı. Ancak yeni yarıyılda çocukların hepsinin kimlik kartlarını hakimiyet aygıtlarından geçirmesi ya da sağlık gidişatlarını başka birinin telefonuyla hakimiyet ettirmeleri gerekecek.

TEPKİ İLE KARŞILANDI

Mevzubahisi karar Pekin'in koronavirüs ile başa çıkmak için aldığı delice kararların son halkası.

Yeni kural halihazırda kısıtlamalardan sıkılan yerel millet tarafından tepki ile karşılandı. Çin'in sosyal medyası Weibo'da karara tepki gösteren kent uysalları bu siyasetin ne kadar işe yarayacağını denetleyen afişler ve posterler paylaştı.

Aileler çocuklarının toplu testlere dahil edilmesinin ve parkta reyin oynamak gibi kolay bir haktan yoksun kalmalarının büyük bir dayatma olduğunu vurguladı. 

Omicronda dünyayı korkutan haber 3 yaşındaki çocuklara test kararı...
HÜKÜMET BASKIYI ARTIRIYOR

Pekin, Çin'in finans merkezi Şangay'ın aksine bugüne kadar çok büyük kapanmalar olmadan koronavirüs dalgalarını hakimiyet altına almayı muvaffak oldu. Çin Komünist Partisi bu gidişatın 2022'nin ikinci yarısında da devam etmesi için baskıyı artırıyor.

Yetkililer 'insanların yürüdüğü her yerde 15 dakikada erişilebilecekleri bir test kabini olması' lafını yerine getirebilmek için başşehir Pekin'in de içlerinde bulunduğu bir hayli şehirde test merkezleri kurdu.

Omicronda dünyayı korkutan haber 3 yaşındaki çocuklara test kararı...
OMİCRON VARYANTINDAN KORKUYAN HABERLER

Koronavirüsün Omicron varyantı gibi daha bulaşıcı cinslerini geri püskürtmek için kendisini dünyanın geri kalanından izole etmeye çalışan Çin koronavirüs pandemisinde yeni yarıyılı da güvence altına almak istiyor. Ancak Omicron varyantı ile alakalı gelen son haberler bunun o kadar kolay olmayacağını ortaya koydu.

HEM NATÜREL BAĞIŞIKLIK HEM AŞIDAN KAÇMAYI MUVAFFAK OLUYOR

Harvard Tıp Okulu'ndan bilim insanlarının yaptığı son araştırmaya göre, Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 alt varyantları hem aşılama hem de natürel bağışıklık yoluyla sağlanan antikorlardan kaçmayı muvaffak oluyor.

Koronavirüs aşıları hastalığa karşı hala en faal gözetmeyi sağlasa da Omicron'un alt varyantlarının yaptığı sürpriz sonrası aşı üreticileri 'kuvvetlendirilmiş aşılar' için düğmeye bastı.

Amerika Birleşik Devletleri VE AVRUPA'DA EGEMEN OLACAK

 BA.4 ve BA.5, bugüne kadar bildirilen en süratli dağılan varyantlar. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinden yapılan son açıklamalara göre varyantların Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupa'nın kalan kısmında egemen olması bekleniyor.