Çin'den dev uzay hamlesi: Düşük yerçekimi ve kayalık yüzeye sahip yapay ay inşa ediyorlar!

Çin'den dev uzay hamlesi: Düşük yerçekimi ve kayalık yüzeye sahip yapay ay inşa ediyorlar!

Çin, uzay yarışında Amerika Birleşik Devletlerinin ve batılı devletlerini önüne geçmek için arkası arda sıraladığı ataklarına bir yenisi ilave ediyor. Çinli bilim insanları yapay ay inşa etmeye başladı!

Son yıllarda uzay mevzusunda yaptığı atılımlarla batılı rakiplerinin önüne geçerek özellikle Ay araştırmaları mevzusunda hücuma kalkan Çin'den yeni bir saldırı geldi.

Doğunun süper eforu Çin Ay'ın düşük yerçekimli etrafını taklit eden bir araştırma merkezi inşa etti. Bir anlamda 'Yapay Ay' görevi yapacak olan merkez tıpkı Ay gibi düşük yerçekimine ve kayalık bir yüzeye sahip olacak.

Yetkililer merkezin önümüzdeki aylarda fırlatılarak faaliyete geçeceğini açıkladı.

Çinden dev uzay hamlesi: Düşük yerçekimi ve kayalık yüzeye sahip yapay ay inşa ediyorlar

Çin'in Jiangsu eyaletinde bulunan Xuzhou şehrinde yer alan merkez cinsinin ilki olma özelliğinin taşıyor. Çin medyasına yansıyan haberlere göre yapay Ay, Ay'daki civarı ve yerçekimini yaratabilmek için mıknatıslardan faydalanacak.

Gözden KaçmasınÇin, uzay yarışında yeni güç olarak ortaya çıkıyorÇin, uzay yarışında yeni efor olarak ortaya çıkıyorHaberi Görüntüle

Merkezdeki vakum kısmı Yapay Ay olarak adlandırılan ve yüzeyi tıpkı Ay'daki gibi kayalıklardan oluşan yapay bir civara sahip olacak.

Yapay Ay'daki yerçekimi tesiri uzay taşıtlarındaki ya da fırlatma platformlarındaki yerçekimi gibi kısa süreli değil uzun tesirli olacak.

Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi'nden bilim adamı Li Ruilin'in bir mülakatta da aktardığı gibi bu kuruluş, Çinli uzmanlara Ay'da altyapı inşa etmek de dahil olmak üzere çok sayıda ihtimali keşfetme kaderi vererek Çin'in uzayla alaka maksatlarına erişmesine takviyeci olabilir.

Gözden KaçmasınUzay yarışında işler kızışıyor...Çin ABDyi solladıUzay yarışında işler kızışıyor...Çin Amerika Birleşik Devletlerini solladı! Haberi Görüntüle

Çin, iktidardaki Komünist Parti için iftihar kaynağı olan ve küresel anlamda liderlik yarışında öne geçtiği uzay programı için bugüne kadar milyarlarca dolar tüketti.

2019 senesinde Çin, Ay'ın karanlık suratına bir uzay taşıtı göndermiş ve taşıt buradan toprak ve kaya misalleri getirmişti. Bu olaysa dünya tarafından Ay çalışmaları mevzusunda son 40 senede elde edilen en büyük galibiyet olarak açıklanmıştı.

Çinden dev uzay hamlesi: Düşük yerçekimi ve kayalık yüzeye sahip yapay ay inşa ediyorlar

Çin, geçen sene ise Rusya ile ortak bir üs kurmayı tasarladıklarını ve 2030 senesinde Ay'a astronot yollayacaklarını açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri HUZURSUZ: 10 SENE İÇİNDE LİDERLİĞİ ELE GEÇİRECEK

Amerika Birleşik Devletlerinde Çin'in uzay yarışında kendisine süratle yetiştiğine dair artan kaygıları devam ederken Amerika Birleşik Devletleri Uzay Eforu'nün uzay harekâtları başkan yardımcısı General David Thompson, geçtiğimiz günlerde önümüzdeki 10 senenin sonunda Pekin'in liderliği ele geçirebileceği mevzusunda uyarmıştı.

Gözden KaçmasınÇinden dünyayı şoke eden adım: Gizemli silah uzaya gönderildiÇin'den dünyayı şoke eden adım: 'Sırlı silah' uzaya sevk edildi!Haberi Görüntüle