Çin'den karantina kararı! 2 bin turist Beihai kentinde mahsur kaldı

Çin'den karantina kararı! 2 bin turist Beihai kentinde mahsur kaldı

Çin'in Beihai şehri geçtiğimiz hafta bildirilen 500 yeni olay sonrası kapanma kararı aldı. Kapanma kararı sonrası takribî 2 bin turist kentte mahsur kalırken, 2 yetkili salgın için yeterli temkinleri

Koronavirüs pandemisi süresince aldıkları katı kısıtlama kararları ile dikkatleri üzerine sürükleyen Çin yeniden bir karantina haberi ile gazete manşetlerinde...

500 YENİ OLAY KARANTİNA KARARI GETİRDİ

Çin'in Guangxi bölgesinde yer alan beyaz kumlu plajı ve volkanik adasıyla popüler tatil noktalarından birisi olan Beihai şehri ülkede virüsün yeni merkezi haline geldi.

Kentte geçtiğimiz hafta 500 yeni olay bildirildi. 500 yeni olay bir çok ülke için gizeme dışı görünmese de uzun zamandır 'sıfır-kovid' siyasetinde ısrar eden Çin için mucizevi büyük bir sayı.

Açıklanan sayı sonrası alarma geçen hükümet yetkilileri karantina kararı aldı. Kent uysallarının evinden çıkması menedildi ve toplu testler yapılması buyruldu.

Çinden karantina kararı 2 bin turist Beihai kentinde mahsur kaldı
2 BİNDEN FAZLA TURİST KENTTE MAHSUR KALDI

Uzun müddet bunaltıcı karantinalarla gayret eden Çin milleti için bu alışıldık bir karardı ancak mesele kenti dolaşmaya gelen turistlerdi. Beynelmilel ajansların geçtiği haberlere göre 2 binden fazla turist Beihai’de mahsur kaldı.

Dün mevzuya ait açıklama yapan yetkililer mahsur kalan turistlerin gidişatlarına Kovid tehlikelerine göre karar verileceği açıklandı.

Tehlikeli bölgelere girmemiş, doğrudan teması olmayan turistlerin olumsuz Kovid testi verdikten sonra gitmelerine izin verileceği açıklandı. Öbür turistler şehirde kalıp karantinaya girmek zorunda.

Çinden karantina kararı 2 bin turist Beihai kentinde mahsur kaldı
İKİ YETKİLİ GÖREVDEN ALINDI

Karantina kararı alınan şehirde barlar, lokantalar, sinema salonları ve yüzme havuzları kapatıldı. İki yetkili, virüsün dağılmasını önlemek için yeterli temkinleri almadıkları için görevlerinden alındı.

Ülkenin en gözde tatil merkezlerinden birinin aniden kapatılması Çin'in maliyetli Sıfır-Kovid taktiğinin neden olduğu ekonomik acının son misali oldu.

SIFIR-KOVİD POLİTİKASI EKONOMİYİ VURDU

Geçen hafta açıklanan bilgilere göre Çin ekonomisi, aylarca süren sert karantinaların yol açtığı zarar sebebi ile senenin ikinci çeyreğinde apaçık biçimde daraldı.
Gayri Safi Yurtiçi Hasıla GSYH, Nisan-Haziran aylarını içeren yarıyılda, ilk çeyreğe mukayeseyle yüzde 2,6 oranında düştü.

Birçok analist, Çin'in Sıfır-Kovid siyasetine devam etmesi sebebiyle süratli bir ekonomik derlenme beklemiyor. Ülkenin bir yarıyıl süratle gelişen emlak sektörü güçte ve son aylarda küresel ekonominin görünümü apaçık bir biçimde zayıflamış durumda.

HEM AŞI HEM NATÜREL BAĞIŞIKLIKTAN KAÇIYOR

Çin, Omicron'un alt varyantlarından BA.5.2'nin ülkede ilk kere görülmesinin ardından 13 milyon şahsa konut sahipliği yapan Xian'da kentinde de kapanma kararı almıştı.

Amerika Birleşik Devletlerinde baskın hale gelen BA.5.2 varyantı tahlilcilere göre hem aşı hem de natürel bağışıklıktan kurtulabiliyor. Varyantın süratli yayılımı dünyada bir çok ülkede yeni koronavirüs dalgası kaygılarına neden oldu.