Çin'den Tayvan hava sahasında tehlikeli ihlal!

Çin'den Tayvan hava sahasında tehlikeli ihlal!

Uzun senelerdir mesele yaşayan düşman kardeşler Çin ve Tayvan arasındaki büyük gerginlik tabir yerindeyse dünyanın vicdanını ağzına getirdi. Çin, Tayvan'a karşı, şu ana kadar hakikatleştirdiği en büyük

Tayvan, Çin'e ait 19 savaş uçağının Hava Korunma Belirleme Sahası'na ADIZ girdiğini bildirdi.

Taiwan News'in haberine göre, Tayvan Korunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin Hava Güçlerinin nükleer silahlar taşıma kapasitesine sahip 4 H-6 bombardıman uçağı, 1 denizaltı savar uçağı, 10 J-16 ve 4 SU-30 savaş uçağı ile dün ADIZ'ı ihlal ettiği belirtildi.

Çin'e ait savaş uçaklarının kavgalı Pratas Adalarının kuzeydoğusundan geçtiğini gösteren uçuş rotayı haritası da paylaşılan açıklamada, Çin savaş uçaklarının bölgeden dağılması için füze sistemi konuşlandırıldığı ve savaş uçaklarının harekete geçirildiği belirtildi.

Taipei, bir seneden fazla bir zamandır Çin hava güçlerinin isme yakınlarındaki yinelenen faaliyetlerinden şikayet ediyor. Çin ise demokratik Tayvan'ı ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor.

Çinden Tayvan hava sahasında tehlikeli ihlal

Tayvan Korunma Bakanlığı, Çin hava güçlerinin Pazar günkü misyonunun nükleer silah taşıyabilen dört H-6 bombardıman uçağının yanı gizeme bir denizaltı savar uçak kapsadığını söyledi.

Tayvan'ın 400 km kadar güneyinde bulunan, kavgalı Pratas Adaları aynı zamanda Dongsha Adaları olarak öğreniliyor. Bölgede iki mercan kayalığı da bulunuyor. Tayvan'ın milli park statüsü verdiği ismeler, Pasifik ve Hint ummanları arasındaki deniz trafiği üzerinde yer alıyor.

Çin, 15 Haziran'da da 28 savaş uçağı ile ADIZ'ı ihlal etmişti.

: İlginize Sürükleyebilir Son emrini verdi! Bunu Taliban dahi beklemiyorduAmaç rehine pazarlığı mı? Günlerdir orada mahsur kaldılar!Lafları tepki sürüklemişti! CHP'den Tanju Özcan kararı