Çin'den televizyonlar için flaş karar: Efemine erkek sunuculara yasak geldi

Çin'den televizyonlar için flaş karar: Efemine erkek sunuculara yasak geldi

Çin hükümeti, televizyonda "efemine stili", "siyaseten yanlış ve nezaket dışı tutumları" menedecek. Kararın bahanesi ise 'gençlere makûs misal' olunmasının önüne geçmek olarak açıklandı.

Çin hükümeti, televizyonlarda cemiyete ve gençlere makûs misal teşkil eden program içeriklerini menedeceğini açıkladı.

Milli Radyo ve Televizyon Yöneti NRTA, yayımladığı direktifte, televizyon programlarında "efemine stile sahip" erkek sunucu ve icracılara yer verilmeyeceğini, "siyaseten yanlış ve nezaket dışı tutumları teşvik eden" programların menedeceğini belirtti.

Yayıncıların programlarında gençlere nama ve mirasa özenti, hayranlık kültürü aşılayan stillere yer vermekten sakınmaları gerektiğinin vurgulandığı direktifte, bunlar yerine "ananesel Çin kültürünü, devrimci kültürü ve ileri sosyalist kültürü teşvik etmeleri gerektiği" vurgulandı.

Direktifte programcıların kostümler, makyaj ve icra stilleri bakımından "doğru estetik yönelime" sahip olması gerektiği belirtilerek "Efemine stil gibi anormal estetik seçimleri boykot etmeliyiz." ifadelerine yer verildi.

Televizyonda yer verilen sunucu ve icracıların siyaseten ve ahlaken doğru konumdaki bireylerden seçilmesi gerektiğine dikkat çekilen direktifte, "Siyasal duruşu yanlış olan, partiyi Çin Komünist Partisi ve ülkeyi desteklemeyen şahıslara yer vermemelisiniz. Kanunları ve kaideleri ihlal eden, sosyal adalet ve denklik kırmızı çizgisine karşı çıkan, kamu kumpası ve terbiyesini tehdit eden, etik dışı laflar ve eylemler içindeki şahıslara yer vermemelisiniz." denildi.

Hükümet daha evvel de internet, sosyal medya ve bilgi güvenliği teftişleri çoğaldırmaya müteveccih adımlar atmış, dün yürürlüğe giren tertip etme uyarınca 18 yaş altındakilerin internette reyin oynama zamanını mektep günleri dışında haftada 3 saat ile sınırlamıştı.

Çinden televizyonlar için flaş karar: Efemine erkek sunuculara yasak geldi

ÇİN, REŞİT OLMAYANLAR İÇİN ÇEVRİM İÇİ REYİN SAATLERİNE KISITLAMA GETİRDİ

Çin’de 18 yaş altı şahısların çevrim içi reyin saatlerini kısıtlayan deklarasyon yayımlandı.

Xinhua’nın haberine göre, Çin Milli Basın ve Yayın Yöneti tarafından yayımlanan deklarasyonda, erişkin olmayan şahısların ruhsal ve fiziksel sıhhatinin korunması ve reyin bağımlılığının yasaklanmasının hedeflendiği belirtildi.

Deklarasyonda, çevrim içi reyin şirketlerinden, reşit olmayanlar için reyin saatlerini cuma günü ve hafta sonları 20.00-21.00 saatleri ile hudutlu yakalamaları istendi.

Bunun yanı gizeme, çevrim içi reyin işletmelerinin asıl adlarla açılmayan kullanıcı hesaplarına hizmet vermesi yasaklandı.

Çin Milli Basın ve Yayın Yönetine bağlı kuruluşlarca alakalı yasa ve kaidelerin sıkı bir biçimde uygulanması için hakimiyetlerin artırılacağı kaydolunan deklarasyonda, mekteplerin ve ebeveynlerin de çocuklara karşı legal mesullüklerini yerine getirmesi istendi.

Öte yandan, yeni kısıtlamaların teknoloji firmalarını negatif etkileyebileceği ifade edildi.

Çin’de daha evvel yürürlükte olan tertip etme ile reşit olmayanlar için çevrim içi reyin çoğu günlerde 1,5 saatle hudutlandırılıyordu.

: İlginize Sürükleyebilir 4 Eylül'de başlayacak... Genelge yayımlandı: Yurt dışından gelişlerde yeni kurallarDevlet televizyonunda yayınlandı... İzleyenlerin kanı dondu!Ezber bozan netice: 2 kat daha fazla!