Çin'den Wuhan açıklaması

Çin'den Wuhan açıklaması

Çin devlet gazetesi Evrensel Times'tan Amerika Birleşik Devletlerinin Kovid-19'un Çin'den Wuhan laboratuvar'ından sızdığı iddiasını araştırmasına sert tepki geldi.

Çin devlet gazetesi Evrensel Times, Pazar günü bir köşe yazısı yayınladı.

'Laboratuvar sızıntısı' iddiası ile alakalı soruşturma başlattığı için Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe Biden'ın hedef alındığı yazıda şu ifadeler yer aldı;

'Biden Kovid-19'un Wuhan'daki bir laboratuvardan sızdığı iddiasına soruşturma çağrısında bulunmakla riskli bir duruş sergiliyor.'

Son dakika: Koronavirüs yayılımının merkezi Wuhandan yeni görüntü... Yarasanın ısırdığı an kameradaSon dakika: Koronavirüs yayılımının merkezi Wuhan'dan yeni görüntü... Yarasanın ısırdığı an kamerada!

Yazıda Saddam idaresindeki Irak'ın işgali evveli Amerika Birleşik Devletlerinin Irak'ta Kitle Tahrip Silahları KİS bulma mücadelelerine atıfta bulunan gazete, Biden'ın adımının da bundan farksız olduğunu iddia etti.

Şubat 2003'te yarıyılın Dışişleri Bakanı Colin Powell, Birleşmiş Milletler'e Saddam Hüseyin rejiminin ülkeyi işgalini haklı çıkarmak için kitle tahrip silahları geliştirdiğini ve yakın bir tehdit oluşturduğunu söylemişti.

Ancak Amerika Birleşik Devletlerili yetkililerin senelerce süren araştırmalarına karşın KİS'ler asla bulunamamıştı.

Çarşamba günü Biden, Amerika Birleşik Devletleri istihbarat yetkililerine, salgına Çin laboratuvarındaki sızıntının neden olduğu iddiasını daha ayrıntılı araştırma emri vermişti.

Amerika Birleşik Devletleri medyayı Biden'ın bu adımını 'Başkan araştırma mücadelelerini iki katına çıkarmalarını buyurdu' manşetleri ile duyurmuştu.

Geçtiğimiz yarıyılda Çin'in Wuhan'daki laboratuvarında koronavirüs üzerinde sınamalar yaptığını gösteren dokümanlar sızmıştı.

Bu dokümanlardan sonra pek çok bilim insanı mevzubahisi iddianın ayrıntılı bir biçimde incelenmesi için çağrıda bulunmuştu.

Ancak Çin, virüsün değişinime uğradığı ve hayvanlardan insanlara, muhtemelen Wuhan kentindeki bir pazardan natürel olarak geçtiği mevzusunda ısrar ediyor.