Çin‘in Mars gezgin aracı Curong Kızıl Gezegen’den fotoğraf gönderdi

Çin‘in Mars gezgin aracı Curong Kızıl Gezegen’den fotoğraf gönderdi

Çin’in Mars gezgin vasıtayı Curong, Kızıl Gezegen’den sürüklediği resimleri Dünya'ya gönderdi. Resimlerde Mars’ın manzara ve panorama görüntüleri, Tienvın-1 misyonunun iniş vasıtayı ve yörünge…


Çin Milli Uzay Yönetinden yapılan açıklamaya göre Tienvın-1 keşif misyonuyla Mars’a indirilen Curong, Kızıl Gezegen’den 4 resim gönderdi.

Resimlerde Mars’ın manzara ve panorama görüntüleri, Tienvın-1 misyonunun iniş vasıtayı ve yörünge modülünün öz çekimi yer aldı.

Dünyadan 23 Temmuz 2020’de ayrılan Tienvın-1, Mars yörüngesine girene kadar 202 günlük uçuş reelleştirmiş, bu zamanda 4 kere yörünge düzenlemesi yapan uzay vasıtayı, 475 milyon km mesafe kat etmişti.

Çin‘in Mars gezgin aracı Curong Kızıl Gezegen’den fotoğraf gönderdi

Tienvın-1, 10 Şubat’ta Mars’ın yüzeyinden takribî 400 km uzaklıktaki bir yörüngeye girmiş, 15 Mayıs’ta da Kızıl Gezegen’e yörünge taşıtıyla gezgin vasıtayı Curong’u indirmişti.

Daha evvel tanımlanan Mars'ın güneyindeki bir lav katmanına iniş yapan Curong, gezegenden iki resim yollamıştı.

"Yörünge modülü", "Mars’a iniş vasıtayı" ve "gezgin taşıt"tan oluşan Tienvın-1 misyonuyla bağlantı, ülkenin kuzeyindeki Tiencin kentindeki bir radyo teleskop üzerinden sağlanıyor.

Çince "göklerdeki hakikati aramak" anlamına gelen "Tienvın" misyonu, ismini milattan evvel 4. asırda yaşamış Çinli şair Çu Yuen'in mısralarından alıyor. Gezgin taşıt ise Çin mitolojisinde ateş ve savaş tanrısı olan Curong'un ismini taşıyor.

Çin‘in Mars gezgin aracı Curong Kızıl Gezegen’den fotoğraf gönderdi

Çin, son senelerde Ay ve Mars keşif görevleri, uydu teknolojisi ve insanlı uzay seferlerine müteveccih iddialı adımlarıyla Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın liderlik ettiği uzay yarışında yeni efor olarak ortaya çıkıyor.

Son 20 senede ürettiği uydu, roket, mekik, keşif vasıtaları ve değişik teçhizatlar ile kendine yeterli uzay programı geliştirme mevzusunda ciddi mesafe kaydeden Çin, Ay keşif programı kapsamında Çang-ı misyonları yürütüyor, uzay istasyonu kurma tasarıyı kapsamında da çalışmalarda bulunuyor.

Çin’in en son Ay’a yolladığı "Çang’ı-5" misaller toplayarak, 17 Aralık 2020’de Dünya’ya dönmüştü. Çin, bu keşif görevini zaferle tamamlayarak, Ay’dan misaller toplayan üçüncü ülke olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi de NASA Mars'a taşıt yollamıştı.