Cinsel birliktelik yaşamamak boşanma sebebi sayıldı

Cinsel birliktelik yaşamamak boşanma sebebi sayıldı

Gaziantep'te, öğretmen H.K. 30, 3 yıldır evli olduğu D.N.K. 28 ile hiç cinsel birliktelik yaşayamadığı gerekçesi ile boşanma davası açtı. Mahkeme kurulu, kadının cinsel birliktelik yaşamamasını kusur

Gaziantep'te, yaşayan H.K., 2018 seneyinın Temmuz ayında kendisi gibi öğretmen olan D.N.K. ile evlendi. H.K., konutluklerinin üzerinden muhakkak bir vakit geçmesine karşın eşi ile cinsel birliktelik yaşayamadığı gerekçesiyle boşanma davası açtı. Gaziantep 5'inci Aile Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında H.K., eşinin istememesi nedeniyle cinsel ilişkiye girmediklerini ve konutluklerinin bu nedenle ilerleyemediğini söyledi. Eşinin bu konuda kendisine geçerli bir neden iletmediğini belirten H.K., bunun için konutluklerinin sonlandırılmasını arz etti.

'BALAYINDA BİLE BİRLİKTELİK OLMADI'

Mahkemede tanık olarak dinlenen H.K.'nın annesi K.K., oğlu ve gelininin düğünden sonra balayına gittiklerini belirterek, "Balayından dönüşte gelinim ailesinin yanına gitmek istediğini söyledi. Aralarında bir problem olduğunu anlayınca oğlumla konuştum. Oğlum da bana cinsel birliktelik yaşamadıklarını söyledi. Biz gelinimizi çok hoşlanıyorduk. Psikolojik rehabilitasyon için doktora götürdük. Gaziantep'te nasihatler üzerine başka bir doktora gittik. Gelinim doktora bir kere gitti ama daha sonra gitmedi, tavsiyelerine de uymadı. Oğlumla arkadaş gibiydiler. Evli gibi bir halleri yoktu" dedi.

'AYRI ODALARDA KALIYORLARDI'

H.K.'nın kız kardeşi G.T. ise konutluk vakitleri boyunca herhangi bir kavga ya da kavgaya tanık olmadığını ifade ederek, "2020 seneyi başından itibaren kardeşim ile yengem ayrı yaşamaya başladılar. Ben herhangi bir kavgalarına tanık olmadım. Ancak kardeşimden cinsel birliktelik yaşamadıklarını öğrendim. Evlerine bir kere gittim, onda da ayrı odalarda kaldıklarına tanık oldum" diye konuştu.

Cinsel birliktelik yaşamamak boşanma sebebi sayıldı

KADIN BÜTÜN KUSURLU SAYILDI

Mahkeme kurulu, her iki eşten de cinsel birleşmeye engel bir sağlık sorunun olup olmadığının tespiti için rapor arz etti. D.N.K., mahkeme tarafından sağlık kurumuna başvuruyu yönünde uyarılı davetiye çıkarılmasına rağmen kararı yerine getirmedi. H.K.'nın sağlık raporunda ise herhangi bir kusuru bulunmadığı belirlendi. D.N.K. mahkemelere katılmazken mahkeme kurulu, cinsel birliktelik yaşamayan kadını bütün kusurlu bularak çiftin boşanmalarına karar verdi. Mahkeme kararında; "Tarafların evli olmasına rağmen karı-koca olarak cinsel birliktelik yaşayamadıkları, davalı tarafın rehabilitasyona devam etme kararlılığı göstermediği, mahkeme tarafından yazılan müzakere sonucunda da davacının fiziksel ve psikolojik olarak cinsel birleşmeye engel sorunun bulunmadığı anlaşılmıştır. Mahkeme kurulu hususları bir arada değerlendirdiğinde taraflar arasında karı-koca olmanın gereği sağlıklı bir cinsel hayatın kurulamadığı ve rehabilitasyon konusunda gerekli gayreti göstermeyen davalı kadının bütün kusurlu olduğu, davalı kadının davranışları sonucu taraflar arasındaki konutluk birliğinin temelinden sarsılmış olduğu sonuç ve kanaatine varılarak tarafların boşanmalarına karar verilmiştir" denildi.

'KONUTLULUĞUN YÜKÜMLÜLÜKLERDEN BİR TANESİ DE CİNSEL BİRLİKTELİK'

H.K.'nın avukatı Aziz Cihan Kaçıran, konutluluğun eşlere yüklediği yükümlülüklerden birinin de cinsel birliktelik olduğunu söyledi. Kaçıran, erkek tarafının herhangi bir şekilde cinsel birliktelik yaşamasına engel teşkil eden bir vaziyetin olmadığının hastane raporlarıyla belgelendiğini söyledi. Tanık beyanlarında da davalı kadın eşin cinsel birliktelikten kaçındığının tespit edildiğini belirten Kaçıran, “Mahkeme, herhangi bir engelin olmaması karşısında cinsel birlikteliğin olmamasının keyfi olduğuna kanaat getirip boşanmaya karar verdi. Erkek müvekkilimizin bu konuda herhangi bir tazminat arzı olmadığı için tazminat yönünde bir karar verilmedi. Arz etmiş olsaydı yaklaşık 3 senelik konutluk birlikteliğinde cinsel birliktelik gerçekleşmediği için manevi tazminat oluşturacaktı. Ancak arzla bağlı olunduğu için mahkeme bu konuda bir karar vermedi."