Cinsel istismardan 28 yıl hapis cezası almıştı! Dizi beraati...

Cinsel istismardan 28 yıl hapis cezası almıştı! Dizi beraati...

İzmir'inKarabağlar ilçesinde D.U. 28, eşinin yeğeni M.U.’ya 8 kaliteli cinsel istismar kabahati iddiasıyla 28,5 sene mapus cezasına çarptırıldı. Davada 8 yaşındaki M.U. özel bir televizyon kanalında

Hadise, 5 Mayıs 2017'de alana geldi. 8 yaşındaki M.U.'nun ablası doğum yapmak için sağlık kurumuna yattı. Bunun üzerine M.U.'nun annesi ve D.U.'nun eşi de refakat etmek için sağlık kurumuna gitti. M.U. da o akşam eniştesi olan D.U.’nun yanında kaldı. Şikayet üzerine D.U., M.U.’ya cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı. D.U. adli hakimiyet koşuluyla özgür vazgeçilirken, hakkında 'kaliteli cinsel istismar' kabahatinden iddia belgesi hazırlandı.

İSTİSMAR İDDİASINI YALANLADI

İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce iddia belgesi kabul edilirken, dominant karşısına çıkan D.U. kendisine kötüle atıldığını korundu. D.U, "M.U. ve ailesi parasal vaziyetleri külfetli olduğu için bir zaman bizde kalıyordu. O sırada kayınpederimin geçmiş senelerde eşimi taciz ettiğini bildim. Bunun ardından konutta münakaşanın ardından M.U. ile ailesini konutumdan kovdum. Telefonla arayıp barışmak istediklerini söylediler. Barışma önerilerini geri çevirdikten birkaç gün sonra polisler gelip beni aldı. Kimseye istismarda bulunmadım" dedi.

DİZİYİ İZLEDİKTEN SONRA İSTİSMARA UĞRADIĞINI İDDİA ETTİ

M.U. ise pedagog eşliğinde alınan ifadesinde D.U. ile beraber televizyonda özel bir televizyon kanalında yayınlanan 'Şevkat Yerimdar' isimli diziyi izlediklerini, D.U.'nun kendisini banyoya götürüp cettikten sonra istismar ettiğini söyledi. Duruşma kurulu, ilk celsede D.U. hakkında hapsetme kararı çıkardı.

ÇOCUĞUN ANNESİ KÖTÜLE ATTIĞINI KABUL ETTİ

İlerleyen celselerde M.U.'nun annesi, D.U ile aralarında bir müzakere yaşandığını bunun üzerine M.U.'ya verdiği ifadeleri kendisinin söylettiğini ve kötüle attığını kabul etti. Duruşmaya kurulu, beyanları dikkate almadı ve D.U.'yu 'kaliteli cinsel istismar' kabahatinden 28,5 sene mapus cezasına çarptırdı.

İSTİNAF, KARARI ONANDI

D.U.'ya verilen 28,5 sene mapus cezasına itiraz eden avukatları Feridun Sencer ve Gülçin Özpelit, ifadelerde paradokslar ve kopukluklar olduğu bahanesiyle harekete geçti. Dosyadaki ifadelerde sıkça ismi geçen dizinin yayın tarihini inceleyen iki avukat, dizinin istismarın yaşandığı öne sürülen tarihte yayınlanmadığını fark etti.

Dizi ayrıntısının yanı gizeme dosyada M.U.'nun annesinin ifadelerini ve dosyadaki kopuklukları misal olarak sunan Sencer ve Özpelit, istinafa gitti. İstinaf da yerel duruşmanın verdiği mapus cezasını onadı.

YARGITAY SALIVERİLME KARARI VERDİ

Bunun üzerine avukatlar, dosyayı aynı mazeretlerle Yargıtay'a taşıdı. Dosyayı görüşen Yargıtay 14. Ceza Dairesi, bu dosya hakkında da eş bir hayli dosyada olduğu gibi kabahat tarihi itibariyle 8 yaşında olan M.U.'nun anlatımlarını paradokslu buldu ve maznun hakkında salıverilme kararı verilmesi gerektiğine hükmetti.

Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin istemi istikametinde maznunun M.U.’ya müteveccih cinsel istismar kabahatini işlemediği kanıyı ile salıverilme kararı verilmesi gerektiği belirtildiğinden, İzmir 9'uncu Ağır Ceza Duruşması da D.U.'nun beraatına karar verdi.