Cinsel saldırı ile suçlanıyordu... Kraliçe oğlunun apoletlerini söktü

Cinsel saldırı ile suçlanıyordu... Kraliçe oğlunun apoletlerini söktü

İngiltere bir yanda Başbakan Boris Johnson’ın bürosunda karantina yarıyılında cümbüş partileri verilmesi bir yandan da Kraliçe’nin oğlu Prens Andrew’un cinsel istismar yargılamaları sebebiyle askeri

İNGİLİZ Krallık Ailesi’nde sular durulmuyor. York Dükü Prens Andrew’un, hakkında çıkan cinsel istismar iddiaları sebebiyle, tüm askeri unvanları ile krallık himayeleri elinden alındı. İngiltere Krallık Ailesi, Prens Andrew’un ‘sıradan bir yurttaş’ statüsünde suçlanabilmesi için bu kararı aldığını duyurdu. Kararın Veliaht Prens Charles ile oğlu Prens William’ın da katıldığı bir aile buluşmasında alındığı, Windsor Kalesi’nde 90 dakika süren bir buluşmada evvelki gün bizzat Kraliçe 2’nci Elizabeth tarafından tahtın 9. sıradaki varisi Prens Andrew’a iletildiği belirtildi.

Cinsel saldırı ile suçlanıyordu... Kraliçe oğlunun apoletlerini söktü

AİLEYİ GÖZETTİ

Kraliçe Elizabeth 95, bu sene tahttaki 70’nci senesini “Platin Jübile” ismi verilen faalliklerle kutlamaya hazırlanırken, aileyi gözetmek pahasına Prens Andrew’un 61 unvanlarının alındığı belirtiliyor. Prens’in kendi güvenlik tüketmelerini kendisinin yapacağı bildirilirken, annesi Kraliçe 2’nci Elizabeth’in tahsisinde olan Lancaster evinde yaşamaya devam edeceği, değişik krallık azaları gibi nakit kaynaklarının olmadığı, 8.2 milyon dolarlık duruşma giderlerinin kendisine fatura edileceği kaydolundu.

Cinsel saldırı ile suçlanıyordu... Kraliçe oğlunun apoletlerini söktü

2001 YILINDAN KATLANIYOR

Kraliçe’nin ‘gözde oğlu’ olduğu söylenen Andrew’u unvanlarından eden vakalar zinciri 2001 yılından katlanıyor.

- Her şey Amerika Birleşik Devletleri’li milyarder Jeffrey Epstein’ın pedofili olduğu istikametinde iddialar ortaya atılmasıyla başladı.

- 6 Temmuz 2019’da Epstein, Florida ve New York’ta aynı yargılamalardan dolayı hapsedilip cezaevine sevk edildi. 10 Ağustos 2019’da ise kaldığı tek karakter hücresinde ölü bulundu.

- Epstein, aralarında daha önceki Amerika Birleşik Devletleri başkanları Donald Trump ve Bill Clinton ile İngiltere Prensi Andrew’un da bulunduğu çok rakamda ünlü adla yakınlığıyla da öğreniliyordu.

Cinsel saldırı ile suçlanıyordu... Kraliçe oğlunun apoletlerini söktü

- Ekim 2019’da ise Epstein’ın kurbanlarından biri, İngiliz BBC’nin ünlü ‘Panaroma’ programına davetli oldu. Şimdilerde 39 yaşında olan Amerika Birleşik Devletleri’li Virgina Giuffre, gençliğinde Jeffrey Epstein ile “efor sahibi dostlarının” seks ticaretinin kurbanı olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’DE DAVA AÇILDI

- Giuffre, Epstein ve aynı davada tutuklu suçlanan Epstein’ın daha önceki kız dostu Ghislaine Maxwell tarafından Prens’e ‘sunulduğunu’ öne sürdü. Buna göre Giuffre, henüz 17 yaşındayken Prens ile sekse zorlandı.

- Giuffre’nin, 2009 ‘da 500 bin dolar karşılığında, Epstein ile irtibatlandırılabilecek hiç kimseye dava açmayacağına dair bir uyuşma imza attığı ortaya çıktı. Ancak geçtiğimiz günlerde Prens Andrew’a karşı açılan davanın görüldüğü New York’taki duruşma, o uyuşmanın Prens Andrew’a yargı muafiyeti sağlamadığına hükmetti. Karar Prens’e yargı yolunu açarken, krallık da dokunulmazlığını kaldırmış oldu.

BORİS JOHNSON KRALİÇE’DEN ÖZÜR DİLEDİ

İNGİLTERE’de bir değişik kriz hükümet kanadında yaşandı. Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip’in cenazesinden dün başbakanlık evinde parti tertip edildiğinin ortaya çıkmasının ardından, Başbakan Boris Johnson’ın büroyu Krallık Ailesi’nden özür diledi. İngiliz medyasına göre, 16 Nisan 2021 akşamı, bürodan parçalayan iki çalışan sebebiyle başbakanlıkta iki ayrı parti verildi. Mevzubahisi yarıyılda salgın önlemleri sebebiyle en fazla 6 şahıs ile sosyalleşmeye izin verilirken, Prens Philip’in vefatı sebebiyle milli yas bülten edilmişti. Kısıtlamalar sebebiyle Kraliçe, 17 Nisan’da yapılan cenaze merasiminde kilisede tek başına oturmak vaziyetinde kalmıştı.

Cinsel saldırı ile suçlanıyordu... Kraliçe oğlunun apoletlerini söktü