Çip krizi büyüyor

Çip krizi büyüyor

Otomotiv üreticilerinin karşı karşıya olduğu yarı geçirgen yonga talebindeki meselelerin ikinci çeyrekte daha da gelişeceği öngörülüyor. Önde gelen markalar, yapımlarını düşürürken Alman üreticiler…

KORONAVİRÜSÜN dünya otomotiv sektörüne tesirleri dağılarak devam ediyor. Salgın sonrası elektroniğe olan arzdan doğan yonga krizi gelişerek yarattığı meseleleri artırmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen otomotiv üreticileri yapım adetlerini düşürüyor hatta bazı fabrikalarında tamamen durduruyor. Sualin zaman içerisinde çözülmesi beklenirken vaziyetin daha da makûsa gittiği sinyalleri üreticilerden geldi. Renault, Peugeot, Nissan, Audi, Ford ve daha bir hayli marka yonga krizinden etkilenerek muhtelif meseleler yaşarken, Daimler ve Volkswagen’den krizin süreceğine dair sansasyonel açıklamalar geldi.

MESELELER GELİŞECEK

Alman Mercedes-Benz’in üretici işletmesi Daimler, cuma günü yaptığı bir açıklamada küresel yarı geçirgen yonga kasvetinin ikinci çeyrekte satışları etkilemeye devam edebileceğini belirtirken, Financial Times’ın belirttiğine göre, Volkswagen küresel yonga kasveti sebebiyle idareyicileri ikinci çeyrekte ilkinden daha büyük bir yapım vurgununa hazırlanmaları mevzusunda uyardı. Volkswagen’in İspanyol markası Seat’ın Başkanı Wayne Griffiths verdiği beyanatta, “Tedarikçilerden ve Volkswagen Grubu içinden, ikinci çeyrekte ehemmiyetli güçlüklerle karşılaşmaya hazır olmamız gerektiği söylendi, muhtemelen ilk çeyrekten daha güçlü geçecek” dedi.

Çip krizi büyüyor

POTANSİYELİ YASAKLIYOR

Daimler, bu senenin ikinci yarısında yonga kullanılabilirliğinde bir ölçü derlenme olacağını öngördüğünü, ancak şu anda bunun da bir hipotezden öteye gitmediğini vurgularken, firmanın Mali İşler Müdürü Harald Wilhelm, geçtiğimiz sene ile karşılaştırıldığında arabaya olan arzın eforlu olduğunu, ancak yonga tedarik kasvetinin satışların bütün potansiyele erişmesini yasakladığını söyledi. Analistlerle yaptığı konferans görüşmesinde konuşan Wilhelm, kayıp imalin ancak 2021 sonuna kadar kısmen derleneceğini ve araba üreticisinin kıtlık sürerken daha üst seviye mahsullere daha fazla yonga ayırmaya devam ettiğini söyledi.

TÜRKİYE’Yİ DE ETKİLEDİ

DÜNYA çapında teknoloji ve otomotiv sektörünü sallayan yarı geçirgen yonga krizi gelişmeye devam ederken, ilk 3 ayda rekor satışlarla başlayan Türkiye otomotiv pazarı da vaziyetten etkilenmeye devam edecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz aylarda Oyak Renault ve Tofaş gibi üreticilerin imallerine ara vermesinden sonra, Ford Otosan da 13 Haziran’a kadar Gölcük fabrikasındaki imali durduracağını açıklamıştı. Marka, Saarlouis’de de imali 20 gün daha askıya alırken; Valencia’da yapım hatları 28 Nisan’dan 2 Temmuz’a kadar kapatılacak. Bununla beraber Jaguar Land Rover da İngiltere’deki iki fabrikasında imale ara verdi. Bu da yüksek arzla başlayan otomotiv pazarında tedarik kasveti ve yine ikinci elde patlamalara işaret eden büyümeler olarak dikkat topluyor.

Çip krizi büyüyor

800 KM ERİMLİ ELEKTRİKLİ

MG, geçtiğimiz günlerde kapılarını açan 2021 Şanghay Araba Fuarı’nda Cyberster ismini verdiği yeni konsept arabasını tanıttı. İki kapılı, iki koltuklu, yüzde 100 elektrikli spor araba olarak dikkat toplayan MG Cyberster sahip olduğu teknolojiler ile 800 kmlik bir erim ve 3 saniyenin altında 0-100 kilometre/saat süratlenmesi sunuyor. Vasıtanın sahip olduğu yüksek teknoloji kendisini uslu sürüş, 5G bağlanabilirlik ve 3. seviye özerk sürüş gibi gelişmiş uslu teknolojilerle gösteriyor.

Çip krizi büyüyor

HİDROJEN YAKIT HÜCRELİ MOTOR

TOYOTA, karbon nötr bir mobilite cemiyetine giden yolda hidrojen yakıt hücreli motor geliştirdiğini duyurdu. Toyota Corolla Sport üzerine yapılan bir yarış taşıtına yerleştirilen motor, ORC ROOKIE Racing ismi altında yarışlara katılacak. İnovasyon çalışmalarını devamlı sürdüren Japon üretici, motor teknolojilerini geliştirmek için motorsporlarını kullanmaya devam ediyor. Yarış vasıtasında kullanılacak hidrojen yakıt hücresinin ise Fukushima’da üretilmesi tasarlanıyor. Toyota Mirai vasıtayı gibi yakıt hücreli vasıtalar, yakıt hücresini kullanarak hidrojenin havadaki oksijenle kimyevi olarak tepkininden faydalanarak elektrik motoruna efor veren elektriği üretiyor.

Çip krizi büyüyor

EMİSYON DÜŞÜREREK TASARRUF SAĞLAYACAK

VOLVO Cars, döngüsel iş prensiplerini kullanarak 2025 senesine kadar senede 1 milyar Süt Endüstrisi Kurumu Aş tasarruf sağlamayı ve karbon emisyonlarını 2.5 milyon ton eksiltmeyi kastediyor. 2040’a kadar döngüsel bir firma olmayı amaçlayan Volvo Cars, ayrıca bu parçaları yine üretecek, onaracak ve yenileyecek. 2020’de takribî 40 bin parça yine üretilerek takribî 3 bin ton karbondioksit emisyonu tasarrufu sağlandı. Volvo Cars, 4 senede yine yapım işinde bugünden iki kat fazla netice almayı kastediyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara