Çip krizi dünyada büyüyor! Dev şirket üretime ara verecek

Çip krizi dünyada büyüyor! Dev şirket üretime ara verecek

General Motors, yonga meseleleri sebebiyle Kuzey Amerika yapımını eksilteceğini açıkladı. İşletme tarafından yapılan açıklamaya göre, küresel otomotiv sektörünü etkileyen yonga beceriksizlikleri…

General Motors, küresel otomotiv sanayisini etkilemeye devam eden yonga kasveti sebebiyle Kuzey Amerika'daki muhtelif fabrikalarda yapımı eksilteceğini açıkladı. Geçici kuruluş kapanışları, parça kasveti sebebiyle halihazırda çalışmayan kuruluşlar için bir veya iki hafta daha açılışı uzatıyor. 

GM'ye göre, kapanışların maliyeti işletmenin sene için varsayımına dahil edildi. Araba üreticisi, sualin bu sene şirket karını 2 milyar dolardan 1.5 milyar dolara düşürmesi bekleniyor. 

GM e-posta ile yaptığı açıklamada, "Tedarikçilerimizin yonga ihtiyaçları için çözümler bulmak ve GM üzerindeki tesiri eksiltmek için tedarik üssümüzle yakın çalışmaya devam ediyoruz. Emelimiz, bu kuruluşlarda kaybedilen yapımı olabildiğince karşılama etmek" dedi.

Çip krizi dünyada büyüyor Dev şirket üretime ara verecek

ARKA ARKAYA KAPANMALAR

Birleşmiş Araba Emekçileri sendikasından CNBC tarafından alınan bir iletiye göre, araba üreticisinin Tennessee, Spring Hill'deki fabrikası 23 Nisan Cumartesi gününden itibaren kapanacak. 

Buna ek olarak GM, Michigan, Lansing'de Chevrolet Traverse ve Buick Enclave'i üreten bir başka crossover fabrikasının 19 Nisan haftasında atılacağını ve Chevrolet Blazer'ın Meksika'daki bir fabrikada imalinin de iptal edileceğini söyledi.

İşletme ayrıca, Kansas ve Kanada'da, araba ve crossover yapımı yapan fabrikalardaki duruş vaktini uzatıyor. Lansing'de Chevrolet Camaro ve Cadillac CT4 ve CT5'i üreten bir başka fabrikanın da açılış süresi Mayıs ayının ilk haftasına kadar uzatıldı.

GM, aylardır araba ve crossover yapımını keserek bütün ebatlı pikaplar gibi yüksek marjlı vasıtaların kurulumuna öncelik veriyor. 

Danışmanlık işletmesi Alix Partners, yonga kıtlığının bu sene küresel otomotiv sanayisinden elde ettiği kazancı 60 milyar doların üzerinde eksilteceğini hipotez ediyor.