Çip sıkıntısı dünyayı etkisi altına aldı... Japon otomobil devi üretime ara verdi!

Çip sıkıntısı dünyayı etkisi altına aldı... Japon otomobil devi üretime ara verdi!

Japon araba üreticisi Subaru yonga tedariğindeki aksaklıklar nedeniyle Yajima fabrikasında yapıma ara verdi.

2020’nin son aylarından bu yana dünya çapında yarı geçirgen yonga krizi egemen vaziyette. Pandemi sürecinde çoğalan konut elektroniği, telefon ve tablet satışlarına yetişebilmek için önceliği bu stil mahsullere veren yonga üreticileri özellikle teknolojik açıdan büyüyen otomotiv sektörüne yarı geçirgen yonga tedariki asıllaştıramaz vaziyete düştü. Bu da evrensel çapta bir hayli otomotiv üreticisinin yapımı geciktirmesine hatta durdurmasına neden oldu.

Subaru da Yajima fabrikasında yonga tedariğindeki aksaklıklar sebebiyle 10-27 Nisan tarihleri arasında yapıma ara verdi. Subaru’dan yapılan açıklamada işletmenin 10 Mayıs itibariyle bu fabrikadaki tüm imal hatlarında yapıma devam edeceği açıklanırken ara verme sebebiyle finansal tabloların nasıl etkileneceği mevzusunda kesin bir bilgiye sahip olunmadığı bilgisi yer aldı. 

Çip sıkıntısı dünyayı etkisi altına aldı... Japon otomobil devi üretime ara verdi

 

YONGA KRİZİNE 20 MİLYAR DOLARLIK ÇÖZÜM

 Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden olan Intel, bu krizi önleyebilmek ismine yeni yatırımını açıkladı. İşletme, 20 milyar dolarlık yatırımla Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde iki yeni yonga fabrikası inşa etmeyi tasarladığını duyurdu.