Cizre'den dünyaya şampiyon

Cizre'den dünyaya şampiyon

9 yaşındayken dinleme yetisini kaybeden, 10 yaşındayken çalışmak zorunda kalan Sinan Sadak’ın yaşamı, bir güreş alıştırmanının, “Çalışırsan senden iyi pehlivan olur” laflarıyla değişti. 16 yaşında…

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1995’te 6 çocuklu bir ailenin 4. çocuğu olarak dünyaya gelen Sinan Sadak, henüz 9 yaşındayken kulak enfeksiyonu neticeyi büyük oranda dinleme yetisini kaybetti. 10 yaşındayken ailesine destek olmak için pabuç boyacılığı yapmaya başlayan Sadak, boksa merak duymaya başladı. Boyacılık ve mektepten arda kalan zamanlarda boks idmanlarına giden Sadak, o yarıyıl Cizre’de misyon yapan bir güreş alıştırmanı tarafından keşfedildi.
Cizreden dünyaya şampiyon
‘SENDEN İYİ PEHLİVAN OLUR’

Kendisini keşfeden öğretmenle kazara tanıştığını söyleyen Sadak güreşe başlama hikâyesini, “Mektebin cimnastik ekibine de abone olmuştum. 23 Nisan’da yapılacak bir şov için bir stadyumda idman yapıyorduk. O sırada Levent Kaleli isminde bir öğretmen de oradaydı. Levent öğretmen idmandan sonra yanıma gelerek, ‘Çocuklara güreş öğretiyorum. Çalışırsan senden iyi pehlivan olur. Güreş ekibine girmek ister misin?’ dedi. Levent öğretmenin önerisini kabul edip güreş ekibine girdim” laflarıyla anlatıyor.

Güreş ekibine girdikten sonra da boyacılığa devam eden Sadak, 2 sene süresince aynı öğretmenle çalışmaya devam etti. Ankara’da yapılan bir turnuvada dikkat toplayan Sadak, Kızılcahamam Spor Kulübü’ne transfer oldu. Transfer olduktan sonra boyacılığı vazgeçtiğini söyleyen Sadak laflarını şu biçimde sürdürdü: “2011’de Kızılcahamam Spor Kulübü’ne transfer olduktan sonra boyacılığı vazgeçtim. O zamana kadar günde 10-15 lira kazanarak aileme destek olmaya çalışıyordum. Kızılcahamam Spor Kulübü’ne transfer olduğumda 16 yaşındaydım.”
Cizreden dünyaya şampiyon
4 KERE DÜNYA ŞAMPİYONU

Duyma kaybından dolayı alıştırmanlarıyla bağlantı meseleyi yaşayan Sadak, Duyma Manililer Güreş Ulusal Ekibi’na nasıl dahil olduğunu şu laflarla anlatıyor: “Duyma kaybının güreşe mani olduğunu öğrenmiyordum. O surattan sıradan güreş ekibinde yer alıyordum. Bir gün öğretmenlerim, ‘Sinan sen güreşirken sana strateji veriyoruz ama bizi dinlemiyorsun. Bizimle bir sualin mi var?’ deyince ben de onlara kulaklarımın iyi dinlemediğini söyledim. Beni duyma testlerine soktular. Testlerde kalıcı duyma kaybımın olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine öğretmenler beni Türkiye Duyma Manililer Güreş Ulusal Ekibi’na aldı. 2014, 2016 ve 2018’de Dünya Şampiyonu oldum. Son olarak 3-8 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da tertip edilen Duyma Manililer Dünya Güreş Şampiyonası’nda 65 kiloda Türkiye’yi temsil etme fırsatım oldu. Bu şampiyonada da altın madalya kazandım.”
Cizreden dünyaya şampiyon
SPORCU YETİŞTİRMEK İSTİYOR

Dünya şampiyonluğunun yanı gizeme 3 kere Avrupa, 8 defa da Türkiye şampiyonu olan Sadak’ın bu galibiyetleri memleketi Cizre’de neşeyle karşılanmış. Şehrin çarşısında bulunan billboardlara üzerinde, ‘O bir dünya şampiyonu’ yazılı Sinan Sadak posterleri asılmış. Bir sonraki maksadının 2022’de Brezilya’da tertip edilecek olan 24. Duyma Manililer Yaz Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmak olduğunu söyleyen Sadak, “Doğup geliştiğim yerde güreş yaygın bir spor değil. Ben bir alıştırmanın manipülasyonuyla pehlivan oldum. Tıpkı öğretmenim gibi ben de buradaki çocuklara güreşi beğendirmek, şampiyonlar çıkarmak istiyorum” diyor.
Cizreden dünyaya şampiyon
5 ALTIN GETİRDİ

Duyma Manililer Güreş Ulusal Ekibi Alıştırmanı Necmi Geçkalp Sinan Sadak için şunları dedi: “Sinan muazzam bir pehlivan. Bir tek Olimpiyat madalyası yok. Kısmet olursa Brezilya’daki olimpiyatlardan altın madalya ile dönecek. İstanbul’da tertip edilen Duyma Manililer Dünya Güreş Şampiyonası’nda ulusal ekibimiz 5 altın madalya kazandı. Şu ana kadar en fazla 4 altın madalya kazanmıştık. Bu yıl ulusal ekibimiz bir ilki asıllaştırdı. Sporcularımızı tebrik ediyorum.”

Sinan Sadak’ın ekibi olan Cizre Belediyespor Kulübü 2. Başkanı Sercan Dilsiz ise, “Sinan tüm kasvetlere karşın üst düzey galibiyetler elde etti. Cizre’den altın madalya kazanan bir sporcunun çıkması onur verici. Ayrıca bu yıl Cizre Belediyespor olarak Erkekler Voleybol 1. Ligi’nde 2. olarak Efeler Ligi’ne yükseldik. Galatasaray, Fenerbahçe gibi büyük kulüplerle oynayacağız. Ne Yazık Ki kendimize ait bir salonumuz olmadığı için maçları etraftaki şehirlerde oynayacağız. Cizre’ye bir voleybol salonunun kazandırılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklerini bekliyoruz” dedi.