CNN TÜRK yayınında anlattı... "Şok halindeyim, daha iki saat önce geldim"

CNN TÜRK yayınında anlattı... "Şok halindeyim, daha iki saat önce geldim"

Konya'nın merkez Karatay ilçesinde askeri şov uçağın düşmesi neticeyi bir kaptan şehit oldu. CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk hadise sonrası, 'Dün ben Türk Yıldızları'nı da ziyaret ettim. Bir…

Alınan bilgiye göre, Karatay ilçesine bağlı Fevzi Çakmak Mahallesi'nde boş alana uçak düştüğü ihbarı üzerine polis, jandarma, itfaiye ve sıhhat takımları bölgeye sevk edildi. Ulusal Korunma Bakanlığı MSB, Konya'da eğitim uçuşu sırasında kaza kırıma uğrayan Türk Hava Güçlerine ait uçağın kaptanının şehit olduğunu bildirdi.

CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk'ün hadise  sonrası açıklamaları şu biçimde:

Bütün de kazanın alana geldiği noktadaydık. Özel çekimler yapmak için gittik. Orası çok hareketli bir yer. Türkiye'nin değişik şehirlerinden gelen kaptanlar orada aralıksız bir prova var. Aralıksız hava alanı hareketli.

"ŞOK HALİNDEYİM, DAHA İKİ SAAT EVVEL GELDİM"

Türk Yıldızları da orada. Şehit düşen kardeşimiz 35-36 yaşlarında, İzmir Hamlı'den gelen bir yıldır Konya'da olan, daha evvel Türk Yıldızı'nda şova katılmış. Şehidimiz tek başına F-5 jetinin içinde. Dün ben Türk Yıldızları'nı da ziyaret ettim. Bir resim de sürüklettik. Aynı zamanda bir şok halindeyim, daha bir iki saat evvel geldim Konya'dan. Çok rüzgarlı bir hava vardı.

Hatta bunu da sordum komutanlara. "Jetler her türlü hava vaziyetinde kalkar" demişti bana. Solo Türk provası oluyor daha sonra Türk Yıldızları başlayacak.

'BU UÇAKLARIN MİSYONLARI AKROTİM MİSYONUDUR'

Hadiseyle alakalı CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, şunları söyledi:

''Benim gördüğüm kadarıyla arama kurtarma helikopterimiz var orada. İtfaiye takımları var. Acaba burada kaç metre irtifadan düştü henüz daha bütün net bir bilgi yok. Kaptan sıçradı mı? Sıçradı ise paraşüt açıldı mı? Yangın söndürüldü mü mevzu hakkında bir bilgi yok.
Şov uçuşuna nasıl hazırlanıyor? Konya üssü Türkiye'nin Eskişehir'den sonra en büyük üslerinden bir tanesi, bombardıman filomuzun vazife yaptığı bir birliktir. Hamlı'deki uçuş eğitimini tamamlayan teğmenlerimiz, harbe hazırlık eğitimi için Konya'ya gelip burada uçarlar. Burası kartalların yuvasıdır. Bir de bu üssü ehemmiyetli yapan özelliği NATO uçaklarının burada bulunmasıdır. Bir husus da cambazlık timlerimiz burada. Burada iki filo var birisi Solotürk'ün F-16 şov timi var.
Türk Yıldızlarının F-5 tipi savaş uçağıdır. Bu uçakların misyonları akrotim misyonudur. Dünyadaki tam akrotimlerde bu kazalar yaşanabilir yaptıkları hareketler de anlıktır.

Kaç sene gerekiyor savaş kaptanı olmak gerekli time girebilmek için? Hava Harp Mektebi’nu tamamlayıp pilotaj eğitimine geçmek gerekiyor. Uçuş hünerlerini kaybetmesinler diye bu kaptanlarımız eğitimlerini bitirdikten sonra Hamlı Ana Jet Üssü’ne giderek burada 2 sene eğitim alırlar. Pilotaj eğitimleri bittikten sonra Konya’ya kazançlar. Konya ikinci kartal okuludur. Burada harbe hazırlık eğitimi alırlar. Bu eğitimleri tamamlayarak savaş kaptanı olmaya hak kazanırlar.''