Çocuklara ait müstehcen görüntü operasyonu: Aralarında kamu personelinin de olduğu 44 kişi hakkında gözaltı kararı

Çocuklara ait müstehcen görüntü operasyonu: Aralarında kamu personelinin de olduğu 44 kişi hakkında gözaltı kararı

Sosyal paylaşım uygulaması Telegram üzerinden çocuğun cinsel istismarına müteveccih yakışıksız görüntüleri para karşılığı satan veya satın aldıkları tespit edilen 44 kuşkulu hakkında eş zamanlı işlem

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Teşkilatlı Kabahatler Ofisi tarafından TCK'nin 226/3. maddesinde tertip edilen "Çocukların kullanıldığı yakışıksız mahsulleri ülkeye sokma, arttırma, satma, depolama, bulundurma ve kullanma" kabahatinden soruşturma yürütülüyor.

Soruşturma kapsamında Siber Kabahatlerle Gayret Daire Başkanlığı'nca Telegram adlı sosyal paylaşım uygulamasındaki gruplarda çocuğun cinsel istismarına mevzu olabilecek içerikteki yakışıksız görüntülerin paylaşıldığı ve bu görüntülerin para karşılığı satıldığı tespit edildi.

Bu gorüntüleri satan veya satın alan 46 kuşkuludan 2'si hakkında aynı mevzu ve kabahat tarihlerinde başka dosyalardan operasyon yapıldığı tanımlandı. Bunun üzerine haklarında nezaret kararı verilen 44 kuşkulu hakkında eş zamanlı işlem tertip edildi. Kuşkulular arasında hekim, polis, kontratlı er adayı ve uzman erbaşın da bulunduğu 4 kamu personeli bulunduğu ortaya çıktı.