Çocuklarda mutant tehdidi

Çocuklarda mutant tehdidi

Son bir aydır koronaya tutulan çocuk rakamında çoğalış kollanıyor. Prof. Dr. Çokuğraş, “Mutant virüs sebebiyle sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde çocuklarda daha fazla hadise görünüyor.…

Koronavirüs salgınında bir sene geride kalırken en çok konuşulan mevzulardan biri de virüsün değişinime uğramasıydı. Ancak son günlerde değişinime uğrayan virüs de tavır değiştirdi. Mekteplerde surat surata eğitimin başladığı yarıyıla denk gelen yeni mutant çocukları daha çok etkiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, son bir ayda sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde hastalığın çocuklarda daha fazla görülmeye başladığını söyledi ve şu bilgileri verdi:

Çocuklarda mutant tehdidi

‘ÇOK BASİT BULAŞIYOR’

“Özellikle minik çocukların, başka bir deyişle 5 yaş altının bulaştırıcılığı daha az. Ancak yeni mutant, başka bir deyişle virüsün değişmiş hali çok daha bulaşıcı. Bu bulaşıcılıktan natürel ki çocuklar da kısmetini alıyor. Son bir ayda sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde çocuklarda daha fazla hadise gözüküyor. Özellikle İngiliz mutantı çok daha fazla bulaşıcı. Ağır izlemiyor ama daha basit bulaşıyor. İnsanların üst solunum yollarına yerleşiyor ve bulaşma uğru daha basit. Hem 9 yaş altı çocuklarda hem de 9-18 yaş arasında bir çoğalış var. Ülkemizde bütün dağılım öğrenilmiyor ancak çocuk enfeksiyon gruplarında gördüğümüz kadarıyla ciddi bir çoğalış mevzubahisi. 1 ay evveline göre daha fazla hasta var. Misalin 40 bin etrafı hadise varsa bunların 10’da biri çocuklardır ama net sayı vermek şu an muhtemel değil.

‘MIS-C BELİRTİYİ’NA DİKKAT’

Mekteplerin açılma sınamaları azıcık çoğaldırdı natürel rakamları. Fakat 1 Mart’tan itibaren hadiseler çok ciddi arkasıydı. Bizim Cerrahpaşa Sağlık Kurumu’nde bir ara 288 uyuyan hasta vardı. Bu sayı geçtiğimiz şubat ayında 15’e kadar düşmüştü. Bugün tekerrür 70’i aştı. Çocuk kliniğinde de 10 etrafı hasta var ve bunlardan 1-2 tanesi yoğun bakım hastası. Yoğun bakımda fazla bir doluluk yok. Çocuklarda hastalık daha hafif izliyor. Ancak ciddi hadiseler de var. MIS-C diye geçen bir hastalık var. Rakamlarında çoğalış oldu. COVID’e bağlı büyüyen yüksek ateşin baş gösterdiği bir hastalık. Tam sistemlerin yakalanmasıyla sonuçlanıyor. Kalp, böbrek, beyin yakalanabiliyor. Pandeminin başından bu yana tüm Türkiye’de 70’e yakın çocuk vefatı var. Bunların 4-5 tanesi hariç ötekileri kronik sıhhat meseleyi olan çocuklardı.”

MEKTEPLERDE HADİSE OLUNCA NE YAPILIYOR?

Son zamanlarda anaokulu ve ilkokullarda olaylarda çoğalış olduğu belirtiliyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Sıhhat Bakanlığı’nın alakalı mevzuatına göre bir sınıftaki talebelerden rastgele birine COVID-19 tanısı koyulması gidişatında şunlar yapılıyor:

- Şayet tüm talebeler ve hoca maskesini doğru biçimde takmışsa ve başka hadise yoksa sınıftakiler temaslı kabul edilip eğitime devam edebiliyor.
- Ancak maskenin kumpassız takıldığı veya takılmadığı vaziyetlerde tüm talebeler ve hoca hadise olup olmamasına bakılmaksızın yakın temaslı kabul ediliyor.
- Hocalardan rastgele birine COVID-19 tanısı koyulması gidişatında ise şayet hocanın mektep dışında tehlikeli bir teması yoksa ilk hadise çıkan sınıftaki talebeler yakın temaslı, değişik tüm hocalar temaslı kabul ediliyor.
- Temaslılara 14 gün süresince en az 2 ders saati arayla günde iki kere semptom denetlemesi yapılarak ateş ölçümleri yapılıyor. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilenler sıhhat kuruluşuna yönlendiriliyor.
- Yakın temaslılar konuta sevk edilerek 10 gün süresince temaslı takibine alınıyor.