'Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor'

'Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor'

Yeşilçam'ın usta ismi ölüm eden dostlarını yemini.

İÇİM SIZLIYOR KİMLER YOKTU Kİ... 

Usta oyuncu Selda Alkor geçmiş seneleri yad etti. 'Çiçekçi Kız' filminin setinden bir kare paylaşan Alkor, ölüm eden dostlarını yemini.

Alkor sosyal medya hesabından paylaştığı bu kareye, 'Sevgili gönül dostlarım ilk tbt resmim 'Çiçekçi Kız' filmimden çoğu rahmetli oldu nurlarda yatsınlar... 1965 seneyi film takımımız Nejat Saydam, Melih Sertesen, Melih Üstüngör, Tanju Gürsu... Set ve ışık takımı, dekor bu resme bakarken içim sızlıyor kimler yoktu ki; Nuri Altınok, Reha Yurdakul, Osman Alyanak, Avni Dilligil, Necip Tekçe, Necdet Tosun, Sami Hazinses, Diclehan Baban sanırım tek yaşayan Süleyman Tekcan. Nurlarda uyusunlar...' mesajını yazdı.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

BİR ZAMANLAR MAGAZİN DÜNYASI

Bugünün magazin ünlülerinin geçmişte nasıl göründüğünü öğreniyor musunuz. Peki ya daha onlar ortada yokken magazin sayfalarına kimlerin misafir olduğunu. Şimdi Hafta Sonu dergisi , Hürriyet arşivi ve Instagram'dan derlediğimiz resimler eşliğinde nostaljik bir yolculuğa çıkalım.

Bir zamanlar Antalya Film Festivali...

Yeşilçam'ın usta ismi Cüneyt Arkın, seneler evvel çekilen resmi Instagram sayfasında takipçileriyle paylaştı. Arkın; Hulusi Kentmen, Gülşen Bubikoğlu, Emel Sayın ve Aydemir Akbaş başta olmak üzere yarıyılın çok sayıda yıldızının da  bulunduğu karenin altına 'Antalya Film Festivali hatırası' anekdotunu düştü. 

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

AŞKIN İLK SENELERİ

Ünlü gurme Vedat Milor, 1988 senesinde çekilmiş resmini sosyal medya hesabından bu anekdotla paylaştı.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

"Linda ile birlikteliğimizin ilk seneleri. Hayır, saçlarımın uzunluğu rock tutkusundan değşehirdi. O zamanlar Amerika’daki berberlere güvenmediğim için saçlarımı kestirmek için Türkiye seyahatlerini bekliyordum. Slikenin sebebiyle saçlarım şu anda aynı uzunlukta.." Milor'un gençlik resimlerine yorum yağdı.

AH ESKİ GÜNLER

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla eski günleri yad etti.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda rol aldığı ilk oyundan bir resmini Instagram hesabından yayınlayan Yıldırımlar altına, ' 1988 den bir merhaba #tbt'si... Nesrin Kadıoğlu dostum bana bir sürpriz yaptı bu resim ile. Sizde olmayan bir resminizle karşılaşmak gerçekten neşeli. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda rol aldığım ilk reyin olan Aristofanes’in ‘Kuşlar‘ını unutmam olası değil natürel. Ne de hoş müzikleri vardı.

'HADİSE RESİM'

1994 senesinde Hülya Avşar, Demet Akalın, Kamil Sönmez, Özcan Deniz ve Nalan'ın da aralarında bulunduğu kadro ile İzmir Göl Gazinosu'nda sahneye çıkan Mahsun Kırmızıgül, o günlere ait bir resmi Instagram sayfasında paylaştı. Mahsun Kırmızıgül resmin altına şu anekdotu düştü:

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

"Hadise resim. Bu ceket, giydiğim kırmızı ceketten sonra en göz akdikeni ceketim. Şu asalete bakın. Juventus forması mı? Perde mi? Beşiktaş forması mı? Zebra mı? Bende öğrenmiyorum. Bildiğim tek şey var. Bunu diken modacı bu ceket çok konuşulacak demişti. Adam haklı çıktı. Hülya Avşar, Al Pacino’nun yerli versiyonu hanıma ağa sanki. Özcan boynundaki fular ile benden beter. Demet Akalın’ın en gariban olduğu yarıyıllar. Bu kadro ile İzmir Göl gazinosunda bir sezon birlikte sahneye çıktık. İnanın sahneye çıkmayı , müzik yapmayı özledim. "

Yer: Taksim Belediye Gazinosu

Bir yarıyıla damga vuran, şimdilerde ise rol aldığı dizilerle isminden söz ettiren oyuncu Işıl Yücesoy, seneler evvelsine ait resmi sosyal medya hesabında takipçileri ile paylaştı. 

Yücesoy resmin altına "Taksim Belediye Gazinosu'nun bahçesi. Taksim Parkı'nın içinde çok tarihi çok hoş bir binaydı. Sahnesi dekoru aynı tarihi yansıtıyordu. Kimler geçmedi o sahneden... Bir sürü şey gibi o da devrildi gitti... Ama hatıraları yaşıyor vicdanlarımızda hala." anekdotunu düştü.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor  

ÖLÜRSEM CAN VEREYİM

Cüneyt Arkın, Türkan Şoray ile resmini Instagram sayfasında paylaştı. Arkın, bir de anısını kaleme aldı...

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

"Türkan'la ilk filmime sürüklerken “Sakın gözlerine bakma ölürsün” dediler. Kim gencecik yaşta can vermek ister ki? Karşılıklı ilk sahnemizde bu sözü çıkaramıyorum usumdan. Kulaklarına, alnına, çenesine filan bakıyordum hep repliklerimi söylerken. Türkan edepten susuyor ama ben bir cinsli istenen oyunculuğu veremiyordum. Sonunda “Ölürsem can vereyim” diye isyan ettim ve baktım gözlerine. Gözler göz değil gözistandı, memleket türküsüydü. Türkan o kadar alçakgönüllüdür ki, çocuk gibi küsür, çocuk gibi sevinir. Çok büyük aşk filmleri çektik beraber. Genç bayanlar, delikanlılar özel yaşamlarında bizim gibi sevip, bizim gibi aşık oluyorlardı.."

SEZİN'İM VE ANNESİ MUHSİNE

Mehmet Ali Erbil, ilk eşi ve kızı Sezin Erbil ile seneler evvel çekilen resmini "Sezinim ve annesi Muhsine" anekdotu ile Instagram'da paylaştı.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

YAKIŞIKLIYI TANIDINIZ MI?

Türk sinemasının ünlü ismi Filiz Akın, sosyal medya hesabından seneler evvel çekilmiş bir resim paylaşıp, takipçilerine "Bu resimdeki seneler evvel "Geçmiş Bahar Mimozaları" dizisinde oğlumu oynayan gözlüklü yakışıklıyı tanıdınız mı" diye sordu...

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

Filiz Akın'ın takipçilerinin çoğu, küçük oyuncunun Mehmet Günsür olduğunu hemen bildi.

SENELERİ SORMAYIN

Fatih Ürek, seneler evvel çekilen resmini Instagram'da paylaştı.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

Ürek, siyah-beyaz resmin altına 'Seneleri sormayın... sol baştan Erkan Can, Özer Tunca, Tevfik Bolulu ve ben...' anekdotunu düştü.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

Kadir İnanır, 1979’da İstanbul’a gelen ve ‘Haydarpaşa’nın gelini’ olarak lanse edilen, bir hayli filmde rol alan Christina Haydar ve kocasıyla beraber.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

Nükhet Duru ile Doğan Canku, gazinodaki kulis odasında yemek yiyorlar. Duru ile Canku kısa süren bir de aşk yaşamışlardı 1978.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

‘Orta Şarkın Altın Bülbülü’ lakaplı Neşe Karaböcek, Orhan Gencebay ile Yaşar Kekeva’nın sahibi olduğu Kervan Plak’tan çıkan LP’si çok satınca altın plakla mükâfatlandırıldı.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

Türk komedi dünyasının üç ünlü komedyeni ile bir ünlü sunucusu aynı kutlamada toplanınca, ortaya bu tarihi resim çıktı.1970’lerin sonu.

Çoğu rahmetli oldu, bakarken içim sızlıyor

Hülya Koçyiğit’in kız kardeşi Nilüfer Koçyiğit, iki Tanju arasında kalınca hemen bir dilek yakaladı 1975.