'Çok şükür açacak bir kapım oldu'

'Çok şükür açacak bir kapım oldu'

Türk Kızılayı, Suriye’nin İdlib kentine bağlı Meşhad Ruhin bölgesinde 1300 kalıcı briket evin gereksinim sahiplerine teslimini hakikatleştirdi. Hürriyet bu çok özel merasime yerinde şahitlik…

SURİYE’ye savaştan evvel 3 defa gittim. Ziyaretlerimin tamamı başşehir Şam’aydı. Renkli, caddelerinde yaşam olan tipik bir Ortadoğu kentiydi. Ancak kafamdaki bu Suriye imajı çok daha öncekilerde kalmış. Seneler sonra bir defa daha, bu defa sulhunu kaybetmiş, büyük acılar yaşamış Suriye’deydim. Kızılay takımıyla beraber Hatay’dan İdlib’e hareket ettik. Kızılay sancağı dalgalanan vasıtalarımızla Reyhanlı’yı geçip Cilvegözü hudut kapısından Suriye’ye giriş yaptığımızda sallandık hep beraber.

Çok şükür açacak bir kapım oldu

10 DAKİKADA BAŞKA DÜNYA

Huduttan yalnızca 10 dakika sonra apayrı bir dünyadaydık. Senelerce iki ülkeyi ticari olarak birbirine bağlayan asfalt yollar kaybolmuş, çukurlu daha önceki köy yollarına dönmüştü. Sonradan bildim ki, sebebi mayın döşenmemesi için asfaltın sökülmesiymiş. Türkiye hududunu geçer geçmez alabildiğine uzanan zeytinlikler de yoktu. İdlib’in kırsalına döndüğümüzde derme çatma çadırlar, ufak motosikletlere çoluk çocuk 4-5 şahıs binip seyahat eden ailelerle beraber silahlı ve üniformalı karşıların yol hakimiyeti yaptığı balçıklı caddelerden geçtik. Türkiye’den ismini bildiğimiz Sivil Toplum Kuruluşu’ların yaptırdığı kamplar, geçici ev alanları sağlı sollu uzanıyordu.

ANAHTARI ALAN EVİNE KOŞTU

Suriye’de kalıcı çözüm henüz konuşulamazken, çatışmaların başladığı tarihten bu yana 10’uncu defa mevsim bahara döndü. Kalıcı bahar için umutlar sürerken insani yardım mevzusunda Türkiye üzerine düşeni yapmayı sürdürüyor. Türk Kızılayı, İdlib’e bağlı Meşhad Ruhin bölgesinde 1.300 kalıcı briket evi gereksinim sahiplerine teslim etti. Bu çok özel merasime ben de yerinde şahit oldum. Evleri teslim edilen aileler, keyif gözyaşlarına boğuldu. Evinin anahtarını yetkiliden alan 42 yaşındaki Adali Naif, kapıyı açıp içeri girdiğinde ilk olarak mutfağa yöneldi. Tezgahı ve akan musluğu görünce, “Allahım çok şükür, bizim de artık kalemtıraş bir kapımız var. Bulaşıkları yıkayacak, yemek yapacak bir mutfağım oldu” diye ağladı.

Çok şükür açacak bir kapım oldu

ÇOCUKLARIN TÜRKİYE SEVGİSİ

Bölgede yaşayan çocuklar, Türkiye’ye büyük sevgi besliyor. Türkiye’den gelenleri görünce bozkurt işareti yapmak bir anane olmuş. Çocukların çoğu bozkurt işaretini beceremese de suratlarında iri tebessümmeyle, bizi heyecanla selamlıyordu.