Çok yaşa Ezgi Hoca

Çok yaşa Ezgi Hoca

Çiçeği burnunda hoca adayı Ezgi Tuna, 5 yıldır köy mekteplerindeki çocuklarla buluşuyor. Daha lise talebesiyken kitaplarını köy mekteplerine yollamaya başlayan Tuna, üniversiteden 60 dostuyla…

Eğitim yaşamı süresince hep bir kitap kurdu olan Ezgi Tuna 24, lise son sınıftayken okuduğu kitapları köy mekteplerindeki çocuklarla paylaşmaya başladı.

İlk olarak bir sosyal medya hesabı açıp köy hocalarına erişti. İlk üç mektebe kendi kitaplarını yolladıktan sonra çocuklardan sevgi dolu mektuplar aldı ve bunun verdiği mutlulukla daha çok çocuğa erişmek istedi. Bu projeyi geliştirmek için üniversite seçimlerinde ilk sıralara Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirleri yazdı. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Bilimleri Hocalığı Kısmı’nü kazandı. Köy mekteplerine kumpaslı olarak gitmek istediğini söylediğinde üniversitedeki öğretmenleri ona bir kulüp kurma fikrini verdi.

Çok yaşa Ezgi Hoca

İYİLİK DEPOLADILAR

Ezgi Tuna, 2015 senesinde Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi talebelerinden oluşan ‘En Uzak Köye En Yakın Dayanak’ kulübünün kurulmasına liderlik etti. Dostlarıyla günümüz ‘cloud’ depolama alanlarından esinlenerek bir iyilik depolama hareketi başlattılar ve projenin ismi ‘İyilik Bulutu’ oldu. Tuna projelerini şöyle anlattı: “İlk iki senemizde, ufak desteklerle mutlu olmak ve mutlu etmek için gidiyorduk. Cep harçlıklarımızı ve burslarımızı birleştirip kitap, kalem, defter alıp köy mekteplerine gidiyorduk. O hafta bir mektebe gideceksek yurtta kalan dostlarımızın makbuzlarıyla meyve suyu alır, çocuklara götürürdük. Takımımız zamanla gelişti, mektep dışından gelen takviyelere de sarihiz. Başta Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin her yerine erişmeye çalışıyoruz.”

BURSLARINI BİRLEŞTİRDİLER

Ezgi Tuna, geçtiğimiz haziran ayında fen bilimleri hocalığı kısmından mezun oldu. Tuna, lise son sınıf talebesiyken çok beğendiği kitaplarını köy mekteplerine yollamaya karar verdi. Üniversite için gittiği Ağrı’da ise destekleri kendisi mekteplere götürmeye başladı. 2015’te Tuna’ya üniversiteli dostları da katıldı. 60 üniversite talebesi ‘En Uzak Köye En Yakın Dayanak’ diyerek burslarını birleştirdiler ve minik talebelerin lüzumlarını karşılamaya başladılar.

Çok yaşa Ezgi Hoca

İŞTE NETİCEYİ

Takribî 400 mektebin kapısını çalan 60 üniversiteli, kardeşlerinin suratını güldürmeyi muvaffak oldu.

Çok yaşa Ezgi Hoca

ANLAMLI DAYANAK

Ezgi Tuna, geçtiğimiz aralık ayında sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda ‘belki geri döner’ diyerek Fazıl Say’ı etiketledi ve beklenen asıllaştı. Paylaşımdan 3 gün sonra Fazıl Say, İyilik Bulutu aracılığıyla Ağrı Karapazar Anaokulu’nu baştan yaratmak için dayanak oldu. Say’ın takviyeyi İyilik Bulutu’nun takipçi rakamını çoğaldırmaya da dayanakçı oldu.

Çok yaşa Ezgi Hoca