Çöplükten hazine çıktı! 5 dolara aldığı tablonun arkasına bakınca...

Çöplükten hazine çıktı! 5 dolara aldığı tablonun arkasına bakınca...

Kanada'da bir kadın ikinci el iş yerinden 5 dolara aldığı bir yağlı boya tablonun, kendisine minik bir servet getireceğinden habersizdi. Ta ki tabloyu konuta getirdikten sonra arkasına bakana…

Bir çöplükten 5 lira verip aldığınız bir resmin, dünyanın en ünlü sanatçılarından birine ait olduğunu keşfetseniz ne yaparsınız?

Kanada'nın Ontario şehrinde yaşayan bir kadının başına bütün de böyle bir hadise geldi. Kadın, çöplükte bulunan sağlam eşyaları satan bir ikinci el mağazasından 5 Kanada dolarına satın aldığı 24x19 santimetre boyutlarındaki yağlı boya tablonun, rock müziğin gelmiş geçmiş en büyük ikonlarından David Bowie'ye ait olduğunu keşfetti.

Talihli kişi, geçen yaz sonunda satın aldığı tabloyu, geçtiğimiz günlerde bir müzayede konuti aracılığıyla satışa çıkardı. Üstelik kısa süre içinde gelen teklifler 5 dolarla kıyaslandığında dudak uçuklatacak skonutiyelere erişti.

TABLOYU SEVİP ALDI, ASLI SONRADAN ANLADI

Aslına bakılırsa tabloyu alan kadın bir sanat koleksiyoncusu değildi. Konutine bir tablo almak, hele bir David Bowie tablosu almak ise usundan bile geçmiyordu. Portreyi gördüğünde güzeline gitmiş, fiyatının da çok uygun olduğunu fark edince almaya karar vermişti.

Müthiş gerçeği de ancak tabloyu alıp konuta getirdikten sonra fark etmişti: Tuvalin arka tarafında Bowie'nin ünlü imzası yer alıyordu. Yine tuvalin arkasına yapıştırılmış olan etikette ise şunlar yazıyordu:

DAVID BOWIE
DHEAD XLVI
1997
Tuval üzerine akrilik ve bilgisayar kolajı
24x19 santimetre

Tabloyu satın alan kadın gözlerine inanamadı. Biraz araştırma yaptı ve bulduklarıyla coşkuyu daha da direndi. Elindeki çok büyük ihtimalle orijinal bir Bowie tablosuydu. Kadın çöplükte bir hazine bulmuştu.

Çöplükten hazine çıktı 5 dolara aldığı tablonun arkasına bakınca...
Resimler: Cowley Abbott Fine Arkası

BOWIE UZMANINA DANIŞTILAR

Bunun üzerine kadın Kasım ayında Toronto'da bulunan Cowley Abbott Hoş Sanatlar Galerisi'ne müracaat etti.

Galerinin başkanı Rob Cowley, Kanada basınına, "Arkada bir etiket var ve eseri net bir şekilde tanıtıyor. Elbette alan kişi de orijinal olup olmadığını merak etmiş" diye konuştu.

Tablo büyük ihtimalle orijinaldi ancak yine de bu kesinleştirmek için çalışmalara başladılar. İnternet üzerinde yaptıkları araştırmaların ardından 1978'den beri David Bowie'nin imzalarını toplayan koleksiyoncu Andy Peters'a eriştiler.

Bowie, Ocak 2016'da Blackstar albümünün piyasaya çıkışından sadece 2 gün sonra 69 yaşındayken kansere yenik düştü ve yaşama gözlerini yumdu. Peters, Bowie can verdikten sonra piyasayı dolduran sahte imzaları gerçeklerinden ayırt etme uzmanı olarak da çalışıyordu.

CNN'e yaptığı açıklamada, Peters, "Tabloyu görür görmez karşımdakinin ne olduğunu kavradım" diye konuştu.

Çöplükten hazine çıktı 5 dolara aldığı tablonun arkasına bakınca...

2000'LERİN BAŞINDA SATILMIŞ

Peters'ın dediğine göre, resim 2000'li senelerin başlarında Bowie'nin eserlerine odaklanan şu an ise faaliyetini sonlandırmış olan bir internet sitesi üzerinden satılmıştı. Peters, "Arka taraftaki imzayı görmeme gerek bile yoktu zira tabloyu biliyordum. Ama tabii ki imza da hiçbir kuşkuya yer vazgeçmiyordu" dedi.

Peters, "Bowie, 55 senelik kariyeri süresince imzasını o kadar çok değiştirdi ki kafa karmaşıklığı olması olağan. Ancak her imzada sahtekarların tekrarlaması muhtemel olmayan belli bazı nüanslar var" ifadelerini kullandı.

Bowie'nin 1995-1997 seneleri arasında yaptığı DHead serisi, tahminen 47 tablodan oluşuyor. Cowley Abbot Hoş Sanatlar Galerisi'nin açıklamasına göre DHead serisindeki resimlerin isimlerindeki Roma sayısıyla yazılmış sayılar bir sırayı ifade etmiyor.

Çöplükten hazine çıktı 5 dolara aldığı tablonun arkasına bakınca...
Rob Cowley

BOWIE'NİN İLHAM PERİLERİ

Tablolardaki kişilerin hiçbirinin suratlari belli değil ancak Indy100, bu kişileri "Bowie'nin ilham perileri" olarak nitelendiriyor.

Cowley, Bowie'nin DHead serisinde dostlarının, aile azalarinin, başka müzisyenlerin, kendi grubunun azalarinin ve hatta zaman zaman kendisinin portrelerini çalıştığını ancak modellerinin kim olduğunu hiçbir zaman açıklamadığını belirtti ve ekledi:

"Bu önemli tabloların bir kısmının Bowie'nin Ziggy Stardust döneminden ilham aldığı tahmin ediliyor. Bu misalde modelin cinsiyetini ayırt etmek bile güç zira yan profili dışında herhangi bir surat özelliği bulunmuyor."

Ziggy Stardust, David Bowie'nin 70'lerde çok ünlü olan alter egosunun ismi. 1972'de "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" albümüyle ortaya çıkan bu şahsiyet uzaydan dünyaya düşmüş bir rock yıldızıydı ve en ayırıcı özelliği sağ gözünün üzerindeki şimşek şeklindeki işaretti. Bowie senelerce sahneye bu makyajla ve bu kişilikle çıktı. Ziggy, 1973 tarihli "Aladdin Sane" albümünün kapağında da yer alıyordu. 2009'da basılan 10 sterlinlik Brixton parasında da aynı görsel vardı.

Çöplükten hazine çıktı 5 dolara aldığı tablonun arkasına bakınca...

BEKLENEN MALİYETI İKİ GÜNDE İKİYE KATLADI

Tablonun orijinal olduğundan emin olan sahibi, eseri geçtiğimiz günlerde Cowley Abbott Hoş Sanatlar Galerisi aracılığıyla müzayedeye çıkardı. Müzayede sitesinde tabloyla ilgili olarak "Uzun saçları ve öne çıkan profiliyle, bu enerjik ve esrarengiz portre, tanınmış bir sanatçının elinden çıkmış, gerçekten nadir bir betimleme" ifadeleri yer alıyor.

Eserin 9.000 ila 12.000 Kanada doları 7.500-10.000 Amerikan doları civarı arasında bir sayıya satılması bekleniyordu. Ancak 15 Haziran'da müzayede açılır açılmaz bu skonutiyenin üzerine çıkan esere verilen son teklif haberi yayına hazırlandığı sıralarda 50.000 Kanada dolarıydı 40.000 Amerikan doları ya da 350.000 TL. Bir sonraki teklif 55.000 dolar ve 24 Haziran'a kadar devam edecek müzayedede fiyatın daha da artması bekleniyor.

Nitekim 2018 senesinde yine DHead serisine ait başka bir tablo Christie's Müzayede Konuti tarafından 27.500 Amerikan dolarına satılmıştı. Bowie'nin 1995 senesinde bitirdiği 24x19 santimetre boyutlarındaki tuval üzerine akrilik tablonun ismi DHead IX'du.

Çöplükten hazine çıktı 5 dolara aldığı tablonun arkasına bakınca...
Bowie'nin elinden çıkan ve Lyon & Turnbull'un müzayedesinde satılan bir başka eser

İLK KAYDI BİR EKMEK SEPETİNDE BULUNDU

Bowie'nin eserlerinin enteresan yerlerde bulunması da bir ilk değil. Sanatçının 1963'ten kalma bilinen ilk şarkı kaydı, Konrads isimli ilk grubunun azalarinden David Hadfield'ın ekmek sepetinde bulundu.

O yarıyılda henüz 16 yaşında olan ve David Jones ismini kullanan Bowie, kayıtta kendilerinin yazdığı "I Never Dreamed" şarkısını söylüyordu. Plak şirketi Decca'ya gönderilen demo şirketin ilgisini çekmeyi muvaffak olamadı. Bowie de birkaç sene sonra sanatsal fikir ayrılıkları gerekçesiyle Konrads'den parçaladı.

Grubun davulculuğunu ve yöneticiliğini yapan Hadfield kaydı taşınırken buldu. Kayıt Hadfield'ın büyükbabasına ait bir ekmek sepetinin içinde çeşitli kağıtlar, resimler, el ilanları, mektuplar ve faturaların arasında duruyordu.

Çöplükten hazine çıktı 5 dolara aldığı tablonun arkasına bakınca...

O KAYIT DA 40 BİN STERLİNE SATILDI

Hadfield, 2018'de Guardian'a yaptığı açıklamada, o yarıyılda pek ismi dinlenmemiş bir başka grup olan Rolling Stones'un da menajerliğini yapan Eric Easton'ın kendilerinden bir demo istediğini anlattı. Grup azalari bunun üzerine oturup birkaç şarkı yazmış ve en güçlü şarkı olan "I Never Dreamed"i seçerek kayda girmeye karar vermişti.

Hadfield, şarkıyı en iyi söyleyecek kişinin David olduğuna karar verdiklerini belirterek, "David'in önde olduğu başka hiçbir demomuz yok. Decca evvel bizi reddetti, ancak aynı senenin sonlarında görüşmeye karar verdiler. O zaman solistimiz Roger Ferris'ti, David arkada vokal yapıyordu" diye konuştu.

2018'de bulunan 55 senelik kayıt Omega Müzayede Konuti tarafından satışa çıkarıldı. 10.000 sterline satılması beklenen kayıt müzayede sonunda 39.360 sterline akdikeni buldu.

Bowie'nin kendi sanat koleksiyonu da vefatının ardından Sotheby's Müzayede Konuti'nde satışa çıktı. Aralarında Frank Auerbach, Damien Hirst gibi çok ünlü sanatçıların eserlerinin de bulunduğu koleksiyon, 2 gün süren müzayedede toplam 33 milyon sterlin getirdi. Satış evvelsi bu tutarın 15-16 milyon civarında olması bekleniyordu.