Çorlu Deresi kirlilik yüzünden simsiyah akıyor! Kokudan durulmuyor...

Çorlu Deresi kirlilik yüzünden simsiyah akıyor! Kokudan durulmuyor...

Trakya'da Ergene Nehri'nin ehemmiyetli kollarından Çorlu Deresi endüstriyel atıklar sebebiyle kapkara akmaya başladı. Çorlu Deresi'nin etrafında oturanlar, havaların ısınmasıyla etrafa ağır…

Trakya'da, lekeliliğiyle gündeme gelen Ergene Nehri'nin ehemmiyetli kollarından biri olan Çorlu Deresi, endüstriyel atıklar sebebiyle kapkara akmaya başladı. Takribî 10 bin bireyin yaşadığı Çorlu Deresi'nin geçtiği Sağlık Mahallesi'ndekiler, senelerdir lekelilik yaşanan nehirde temkin alınmasını istiyor. Havaların ısınmasıyla kapkara akan akarsunun ağır kokuları da arkasıydı.

Semtli, havaların daha da ısınmadan meselelerine takat bulunmasını isteyerek, ağır kokular sebebiyle konutlarında oturamadıklarını, pencereleri açamadıklarını ve özellikle kısıtlamaların olduğu pandemi yarıyılında güçlük sürüklediklerini söyledi.

Çorlu Deresi kirlilik yüzünden simsiyah akıyor Kokudan durulmuyor...

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Çorlu Deresi'nin endüstriyel atıklarla kirlendiğini söyledi. Bölgede Ergene Nehri'ni besleyen ırmaklar bulunduğunu ve Çorlu Deresi'nin de bunlardan biri olduğunu belirten Tecer, "Bu bölge hem zirai faaliyetlerin hem endüstriyel faaliyetlerin yoğun olduğu bölgedir. Pandemi devresinde geçen sene bu zamanlarda endüstriyel faaliyetlerde kısıtlama alana gelmişti. Bu kısıtlamanın oluşmasıyla pandemi sürecinde endüstriyel faaliyetler de eksildiğinden atık suların ölçüsünde eksilme alana gelmişti ki bu bölgede özellikle Velimeşe, Çerkezköy ve Türkgücü gibi Organize Sanayi Bölgesilerde yüzde 54'e varan atık su deşarjında eksilme alana gelmişti. Bu da bir anlamda tabiatın kendi kendini arınması için fırsat olmuştu o zamanlarda. Geçen günlerden bugüne kadar endüstriyel faaliyetlerin de çoğalmasıyla yeniden pandemi devam ediyor ama endüstriyel faaliyetlerdeki kısıtlamalar ortadan kalktı. Dolayısıyla bütün kapasite çalışmasa dahi sanayi kuruluşları daha önceki kapasitelerine erişmiş gidişattalar. Bu da natürel olarak Ergene Nehri'ni besleyen ırmaklar üzerinden atık su lekeliliğini oluşturmaya devam ediyor" dedi.

Çorlu Deresi kirlilik yüzünden simsiyah akıyor Kokudan durulmuyor...