Çorum Valisi Çiftçi: Koronavirüs sıfırlanmadı, maskeleri kolumuza değil, ağzımıza takalım

Çorum Valisi Çiftçi: Koronavirüs sıfırlanmadı, maskeleri kolumuza değil, ağzımıza takalım

ÇORUM Valisi Mustafa Çiftçi, olay rakamının eksilmeye devam ettiğini belirterek, “Virüsü sıfırlayana kadar maske, mesafe ve hijyen kaidelerine azami miktarda dikkat edelim. Maskeleri kolumuza…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3-9 Temmuz haftasını içeren 'Şehirlere Göre Haftalık Olay Rakamı' haritasını Twitter hesabından paylaştı. Haritadaki bilgilere göre Çorum’daki haftalık olay rakamı 37,73 olarak reelleşti. Kentteki olay rakamıyla alakalı değerlendirme yapan Vali Mustafa Çiftçi, “Olayların düşmesindeki en büyük etmen, aşılama oranlarının yüksek olmasıdır. Bugün itibari ile şehrimizde toplam 475 bin doz aşılama yapıldı. Bu 475 bin aşıdan 275 bini 1’inci doz aşı, 145 bini 2’nci doz aşı, 25 bini de 3’namcı doz aşı uygulamasıdır. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu aşı haritasına göre şehrimiz bu noktada da oldukça zaferlidir. Yüzde 66 gibi bir orana sahiptir. Çorum, yüzde 65 ile yüzde 75 arasında aşılama oranına sahip ve sarı kategoride yer alıyor. Allahın İzniyle, bu biçimde devam ettiğimiz taktirde kısa zaman içerisinde mavi kategoriye de geçeriz. Çorum açısından bir başka coşturucu husus ise son günlerde yapılan test rakamının olaya dönüşme oranı yüzde 7,5’tir. Bugüne kadar 2020 ve 2021 seneyi sayılarına baktığımız zaman şimdiye kadar gördüğümüz en coşturucu sayı budur. Dolayısıyla şu anda olay oranları da oldukça eksilmiş gidişatta” diye konuştu.

‘BAYRAMDA YAKIN TEMASTAN SAKINALIM’

Ulusu uyaran Vali Çiftçi, “İki şey istirham ediyorum, birincisi aşılama sırası gelenler kesinlikle aşılarını olsunlar. Hem kendi sağlıkları hem de cemiyetin sıhhati açısından bu son derece ehemmiyet talep ediyor. İkinci husus da virüs şu an bütün mantığıyla yok edilmedi. Virüsü sıfırlayana kadar maske, mesafe ve hijyen kaidelerine azami miktarda dikkat etmelerini istirham ediyorum. Maskeleri kolumuza değil, burnumuzu da içine alacak biçimde ağzımızı kapatarak takmaya özen gösterelim. Bayrama da az bir zaman kaldı. Sağlık, sağlık, afiyet, huzur içerisinde tüm Çorumluların Kurban Bayramı’nı da tebrik ediyorum. Bayramlaşma yaparken, büyüklerimizi ziyaret ederken de yeniden maske, hijyen kaidelerine dikkat edelim, bayramda da yakın temastan sakınalım” dedi.