Çorum'da 80 dönüm alanda kurdu! 14 ülkeye ihraç ediyor

Çorum'da 80 dönüm alanda kurdu! 14 ülkeye ihraç ediyor

İnşaat mühendisi Mustafa Ilıca, 2012 senesinde Çorum'da 80 dönüm alanda başladığı elma imalini zaman içinde artırarak işletmeleşti, son 6 senedir de çok rakamda ülkeye yaş meyve ihracatı yapıyor.

Mustafa Ilıca, takribî 9 sene evvel 80 dönüm arazi üzerinde elma bahçesi oluşturdu. Fidanların gelişip meyve vermeye başlamasıyla 6 sene evvel işletme kurup, 300 ton kapasiteli soğuk hava ambarı yaptıran Ilıca, arza yetişemeyince öbür işlerini vazgeçip tamamen bu alana yöneldi.

Meyve bahçesinin büyüklüğünü 250 dekara çıkaran ve Çorum Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrika kurmaya karar veren Ilıca, biri makine, ötekiyi elektrik elektronik mühendisi olan iki oğluyla kuruluşlaşma sürecini başlattı. Bu sırada devletten muhtelif hibe takviyeleri de alan işletme, Almanya'da katıldığı bir fuarın ardından Orta Karadeniz'de üretilen elma, armut, ayva gibi yaş meyveleri 14 ülkeye ihraç eden bir marka haline geldi.

Çorumda 80 dönüm alanda kurdu 14 ülkeye ihraç ediyor

Şirketin ortaklarından Oğuz Ilıca, Anadolu Ajansı muhabirine, babasının hobi olarak başlattığı teşebbüsün, senelik imalinin yüzde 60'ını ihraç ederek ülkeye döviz kazandıran dev bir kuruluşa dönüşmesinin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Organize Sanayi Bölgesindeki kuruluşlarda senede 10 bin tonun üzerinde yaş meyve işlediklerini belirten Ilıca, sene sonuna kadar bitirilecek yeni yatırımlarla kapasiteyi senelik 25 bin tona çıkarmayı amaçladıklarını bildirdi.

Çorumda 80 dönüm alanda kurdu 14 ülkeye ihraç ediyor

Avrupa ve Asya ülkelerine ihracat yaptıklarını, Afrika pazarına da girmek istediklerini dile getiren Ilıca, şöyle devam etti:
"Besin ve tarımda 4 yıldır ihracat yapmaktayız. Yurt içinde çok iyi, büyük alıcılarımız var fakat yurt dışı pazarları da hedef aldık. Nasıl daha çok gelişiriz, nasıl memlekete daha çok döviz kazandırırız, Türk çiftçisinin ürettiği mahsulleri yurt dışında daha katma kıymetli nasıl satarız diye düşündük hep. Bunu da özellikle 2 yıldır ciddi anlamda büyüttük. 6 senede bu seviyelere geldik. Daha süratle de gelişeceğimizi umut ediyoruz allahın izniyle. Son 4 yıldır senelik yüzde 60 etrafında gelişiyoruz."

Çorumda 80 dönüm alanda kurdu 14 ülkeye ihraç ediyor

"BİZ BİR ANAPARA KOYDUYSAK DEVLETİMİZ DE BİR ANAPARA KOYDU"

İhracatlarının geçen seneye oranla iki kat çoğaldığını söyleyen Ilıca, şunları kaydoldu:
"Geçen sene toplam satışımızın takribî yüzde 35'ini yurt dışına yaptık. Bu senenin ilk çeyreğinde bu oran yüzde 60'ı buldu. Özellikle ülkemizin dövize gereksinimi olduğu bu senelerde hem ticari bir endişe hem de vatani borç olarak görerek, Türk çiftçisinin bin bir emekle ürettiği mahsulleri daha fazla katma bedelle hangi ülkelere satabiliriz, bunun arayışı içindeyiz. Hindistan, Maldivler, İsrail, Bahreyn, Umman, Katar, Gürcistan, Rusya, Suudi Arabistan, Ürdün, Kuveyt, Azerbaycan gibi ülkelerle beraber 2 ülkeye daha ihracata başladık. 14 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yalnızca meyve değil, Çorum'da üretilen soğanın da ihracatına 7 aydır devam ediyoruz. Ana rakiplerimiz Hollandalı şirketler. Çorum'un ürettiği mahsullerin ihraç ediliyor olması bize ayrı bir zevk veriyor. Yatırımlarımız arasında soğan fabrikamız var, geliştirmeyi tasarlıyoruz."

Çorumda 80 dönüm alanda kurdu 14 ülkeye ihraç ediyor

Ilıca, firmanın gelişmesinde devlet dayanaklarının büyük hisseyi bulunduğunu, gelişim sürecinde devletin üretici ve ihracatçılara müteveccih hibe programlarından faydalandıklarını belirterek,"Biz bir anapara koyduysak devletimiz de bir anapara koydu. Olağan bir laf ama Allah devletimize, halkımıza zeval vermesin. Devletimizin verdiği teşviklerden verimlendik. Bir verdiğimizle iki sahibi olduk. Hakikatinde hobi gibi başladı. Daha sonra verilen teşvik ve yardımlarla firmamızı, yatırımlarımızı geliştirdik. Artık arza yetişmeye çalışıyoruz." dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara