COVID aşısının bir faydası daha... Sadece bir dozdan sonra bile hissedilen rahatlama!

COVID aşısının bir faydası daha... Sadece bir dozdan sonra bile hissedilen rahatlama!

Koronavirüs salgınına karşı çabada dünya genelinde yaygın aşılama devam ederken yapılan yeni bir araştırma Aşı şahısların ruh sağlıklarında ehemmiyetli büyümelere neden olduğunu ortaya çıkardı.

Koronavirüs aşısı virüsle temasa girerseniz sizi ciddi biçimde hasta olmaktan veya can vermekten koruyor.Bu zati başlı başına aşının en harika yanı da bu. Ancak yayınlanan bir yeni araştırma, aşının göz arkasını edilmemesi gereken bir başka sansasyonel bereketine işaret etti. Aşı şahısların ruh sağlıklarında ehemmiyetli büyümelere neden olabiliyor.

BUNALIM BULGULARI FARKLILIK GÖSTERDİ

PLoS One mecmuasında yayınlanan çalışmada analistler, Aralık 2020 ile Mart 2021 arasında rastgele bir koronavirüs aşısının ilk dozunu alan şahısları takip etti. Araştırmada, aşı yaptıranların, henüz aşılanmamış olanlara göre hafif veya şiddetli bunalım bulguları gösterme ihtimalinin daha düşük olduğu tespit edildi.

Ruh sağlığının da fiziksel sağlık kadar ehemmiyetli olduğu düşünülürse, artık herkesin aşı olmak için bir nedeni daha olduğu söylenebilir…

PANDEMİ İNSANLARIN RUH SAĞLIĞINA NASIL HASAR VERDİ

Hoffpost'ta yer alan habere göre, salgının son 18 ayı süresince muhtelif noktalarda reelleştirilen milli anketler, ruh sıhhati meselelerinde kaygı verici çoğalışlara işaret ediyor ve bu çoğalışlar genellikle hadise çoğalışlarıyla aynı zamana denk geliyor.

KRONİK STRES MİLLİ BİR KRİZ

Uzmanlar, pandemi başladığından bu yana, Amerikalının kronik stresinin direndiği mevzusunda ihtarlarda bulundu ve bunun “milli bir kriz” olduğunu ifade etti.

Misalin 2020 yazında, takribî her 10 Amerikalıdan 4'ü ruh sıhhati meseleleri veya madde bağımlılığı ile çaba ederken bu oran, pandemi evvelinde takribî 10 erişkinden 1'i biçimindeydi.

Kaiser Aile Vakfı Şubat ayı raporunda, “Salgın evvelinde olduğu gibi, genel sıhhati makûs olan fiziksel ve ruhsal anlamda erişkinler, genel sıhhati iyi olan erişkinlere göre daha yüksek oranda endişe ve/bunalım bulguları bildirmeye devam ediyor” ihtarında bulundu.

AŞI NEDEN YARDIMCI OLABİLİR?

Elbette ki, yaygın iş kayıplarından yalnızlığa kadar, salgın sırasında ruh sıhhati meselelerinin çoğalmasının bir hayli sebebi var.Yeni çalışma, aşı olmak için kollarını sıvayan insanların neden ruh sağlıklarında pozitif büyümeler yaşadığını bütün olarak söyleyemese de, uzmanlar bunun muhtemelen tüm etmenlerin bir kombinasyonu olduğunu ifade ediyor.

DAHA AZ KAYGI, SOSYAL OLARAK DAHA FAAL

Analistler, aşı olan şahısların enfeksiyon kapma mevzusunda daha az kaygı dinlemeye başladıklarını, böylece sosyal olarak daha faal olduklarını veya yeni iş fırsatlarını sınama uğru bulabildiklerini ifade ediyor. Evvelki çalışmalar, pandemi sırasında yalıtımın insanların ruh sıhhatinde ehemmiyetli bir etmen olduğunu gösteriyor; bu da tıp insanlarının neden bu güzde çocukları sınıflara geri döndürmek için yoğun bir propaganda yaptıklarını açıklıyor.

: İlginize Sürükleyebilir İşte 3. doz tasarıyı! BioNTech olanlar kasımdan itibaren...İmamoğlu’nun açıklaması ne anlama geliyor? Ben şu 4 maddeyi kavrıyorum...Mardin Valiliği duyurdu! İkinci bir emre kadar caddeye çıkmak menedildi

Yeni belirtiler hiçbir biçimde aşılamanın her tasaya deva olduğunu veya milyonlarca insana gereksinim dinledikleri ruh sıhhatini sağlayacağını öne sürmüyor ancak uzmanlar aşılamanın genel ruh sıhhati üzerine olan pozitif tesirinin, aşılanmamış insanlara da dağılabileceğinden ve varsayım edilenden daha büyük olabileceğini belirtiyor.

Bu da aşının yalnızca kendi sıhhatimizle değil hepimizin sıhhatiyle alakalı bir mesele olduğunu bir defa daha gözler önüne seriyor.