Covid belirtilerinin görülme sıklığı değişti... İşte en sık görülen 20 semptom

Covid belirtilerinin görülme sıklığı değişti... İşte en sık görülen 20 semptom

İngiltere'de 17 bin 500 şahıstan gelen bilgilere göre, Covid testi pozitif çıkanların en yaygın bildirdiği semptom artık boğaz sızısı. Öne çıkan öteki bulgular ise baş sızısı, burun tıkanıklığı ve öksürük.

İngiltere'de Milli Sağlık Sistemi'nin NHS listesinde ilk sıralarda yer alan yüksek ateş ve koku/tat kaybı, son yarıyıldaki hastalarda daha öncekisine göre çok daha ender görülüyor.

Ses kısıklığı, aksırma, bitkinlik, adale sızısı ve baş dönmesi, sık bildirilen bulgulardan.

Zoe App isimli uygulamanın bilgilerine göre, öne çıkan 20 Covid bulgusu sırasıyla şöyle:

Boğaz sızısı - %58 oranda bildirildiBaş sızısı - %49Burun tıkanıklığı - %40Kuru öksürük - %40Burun akıntısı - %40Balgamlı öksürük - %37Ses kısılması - %35Hapşırma - %32Yorgunluk - %27Kas sızısı - %25Baş dönmesi - %18Lenf bezlerinin şişmesi - %15Göz sızısı - %14Koku hissinde başkalaşım - %13Göğüs sızısı - %13Ateş - %13Terleme - titreme - %12Nefes darlığı - %11Kulak sızısı- %11Koku kaybı - %10

BBC, bu tablonun öteki araştırmalarla da meblağlı olduğunu teyit etti. İngiltere'de gelişigüzel seçilen 150 bin şahsın bilgilerine sabreden React-1 araştırmasına göre, pandeminin başından bu yana Covid semptomları değişti.

Bilim insanları, bunun sebebinin virüsün zaman içerisindeki metamorfozu ya da değişinimi olabileceğini kaydoluyor. Orijinal Wuhan varyantından bu yana bir hayli Covid varyantı ortaya çıktı. Son olarak Omicron varyantı egemen cins haline geldi.

Imperial College London'dan React-1 tahlilcileri, bu varyantta koku ve tat kaybının en az görülen bulgular olduğunu kaydoldu. Bunun yerine hastalar daha çok grip eşi semptomlar bildirdi.

Bu senenin Mart ayında süratle dağılan Omicron'un BA.1 ve BA.2 tipleri, bu metamorfozu getirdi. Ardından Omicron'un iki alt varyantı, BA.4 ve BA.5 egemen hale geldi ve virüsün dağılma süratini artırdı.