COVID güvenlik derecelendirmesi açıklandı! Türkiye'den hem havayolu hem havalimanı listede

COVID güvenlik derecelendirmesi açıklandı! Türkiye'den hem havayolu hem havalimanı listede

Dünya çapında kitlesel aşılama programlarının sürat kazanmasına ve karantinasız tatillerden laf edilmesine karşın, beynelmilel seyahat ihtimali bir hayli ülkede hala çok uzak görünüyor. Ancak…

Pek çok havayolu, koronavirüsün devam eden tesiri sebebiyle programlarını gözden geçirmiş veya bazı filolarını durdurmuştu. Ancak devam eden havayollarının da virüsün potansiyel dağılmasını hudutlandırmak için sıkı güvenlik tedbirleri geliştirmesine neden olmuştu. 

Hatta bu havayolları daha da ehemmiyetlisi, seyahat eden ulusun yakın gelecekte tekerrür uçmanın neşesini çıkaracak kadar rahat ve güvende sezmesini sağladı. Bütün de buna ulaşmak için yerinde derinlemesine araştıran ve anket yürüten hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax, COVID-19 güvenlik denkliğini başlattı.

HAVAYOLLARI BİZİ SEMANDA NASIL GÜVENDE YAKALIYOR?

Euronews'ün haberine göre vasati bir uzun mesafeli uçuşta küresel bir pandemi sırasında 300 şahsa kadar yakın mesafede oturmak, en yiğidimizi dahi gergin hale getirmek için yeterli. Bizi havada güvende yakalamanın bir parçası, çağdaş uçak tasarımında ve havayollarının aldığı tedbirlerde var. Çağdaş uçaklar, sağlık kurumulardakine eş filtrelerle donatılmıştır ve partiküllerin havasını COVID-19 kadar kısa zamanda arınmaya dayanakçı olur ve bu da onu münazarasız en tehlikesiz yerlerden biri haline getirir.

Uçak tasarımı bir yana, havayolları, gerekli maske takma, orta koltukları bloke etme ve uçuşunuz sırasında kullanım için hijyenik kitler sağlama gibi yeni uçuş rutininin bir parçası olarak uçakta bazı protokolleri de özümsedi. Elbette, güvenlik tedbirleri yalnızca uçuşunuz için geçerli değil. Genellikle çoğu havalimanında terminal binasının dışına adım attığınız andan itibaren başlar. 

HAVAYOLLARI NEYE GÖRE DEĞERLENDİRİLİYOR?

Havayolları ve havalimanları tarafından sağlanan hizmet niteliği için Skytrax, 190'dan fazla farklı hijyen ve güvenlik tedbirini araştırmak için önde gelen havayolları üzerinde iki haftalık teftişler reelleştirdi. Derecelendirmeler, her bir havayolunun kendi temkinlerine ne kadar meblağlı bir biçimde bağlı kaldığına ve pandeminin başlangıcından bu yana uygulamaya koyduğu her bir sıhhat ve güvenlik protokolünü etkinliğini direniyor.

Bunlar, havalimanı ve uçak içi uçuşlarda personel tarafından gözetici ekranların ve kitlerin kullanımını, sosyal mesafe tedbirlerini, sarih tabelaları, el dezenfektanı, yedek maskelerin mevcudiyetini, paklik tedbirlerini vb. Kapsar. 

HEM HAVAYOLLARINDA HEM DE HAVALİMANLARINDA TÜRKİYE LİSTEDE 

Skytrax'in araştırması hem havayollarını hem de havalimanlarını kapsıyor. Havalimanları listesine Türkiye'den İstanbul Havalimanı girdi. En çok yıldız listede 5 yıldır olarak tanımlandı. 5 yıldız alanlardan biri İstanbul Havalimanı. Değişik havalimanları ise Bakü Haydar Aliyev Havalimanı, Bogota El Dorado Havalimanı, Doha Hamad Havalimanı, Ekaterinburg Koltsovo Havalimanı, Samara Kurumoch Havalimanı, Platov Beynelmilel Havalimanı, Roma Fiumicino Havalimanı. Havalimanları içinde aynı zamanda Ankara Esenboğa Havalimanı da 3 yıldızla listeye girdi. 

İstanbul Havalimanı , Koronavirüsün dağılmasını eksiltmeye dayanakçı olmak için uygulamaya konulan güvenlik tedbirleri ve iyileştirilmiş hijyen süreçleri standardı için 5 Yıldızlı COVID-19 Havaalanı Güvenlik Derecelendirmesi ile sertifikalandırıldı. Aynı zamanda İstanbul Havalimanı, EUROCONTROL Avrupa Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı tarafından salgın yarıyılında Avrupa'nın en yoğun havalimanı olarak duyuru edilmişti. 

Skytrax COVID-19 Havaalanı Güvenlik Derecelendirmesi, havalimanında sağlanan reel standartların profesyonel ve bilimsel tahliline katlanan, koronavirüs salgını sırasında havalimanı sıhhat ve güvenlik tedbirlerinin dünyadaki tek değerlendirmesi ve belgelendirmesine içeriyor. COVID-19 Havaalanı Derecelendirmesi, paklik ve dezenfeksiyon prosedürleri ve meblağlılığı, sosyal mesafe siyasetleri ve hakimiyeti, surat maskesi kullanımı, sanitizör kullanılabilirliği, standart ve havalimanındaki personel tarafından PPE kullanımı ve değişik hijyen iyileştirme sistemlerini kapsıyor. 

Öte yandan havayolları listesi de açıklandı. Listeye Türkiye'den Türk Hava Yolları girdi. Türk Hava Yolları da EUROCONTROL Avrupa Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı tarafından salgın yarıyılında Avrupa'nın en çok uçuş yapan havayollarından biri duyuru edilmişti. 

 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara