Covid’de 5 ölümden biri sepsis’ten

Covid’de 5 ölümden biri sepsis’ten

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, koronavirüs sebebiyle hakikatleşen her 5 vefattan birinin sepsis sebebiyle olduğunu belirtti.

Demirkıran, Dünya Sepsis Günü sebebiyle tertip ettiği basın buluşmasında şu bilgileri verdi:

“Rastgele bir enfeksiyona karşı konağın oluşturduğu anormal ve fazla immün cevaba bağlı, yaşamı tehdit edici uzuv işlev bozukluğu anlamına gelen sepsis sebebiyle dünyada her 3 saniyede bir şahıs hayatını yitiriyor. COVID-19 sebebiyle hakikatleşen her 5 vefattan biri de sepsis suratından. Ancak sepsis ne yazık ki dünyada ve ülkemizde çok öğrenilen bir hastalık değil. Hatta Türkiye’de 6. sınıf tıp talebelerinde dahi farkındalığı yüzde 60’larda. Türk Yoğun Bakım Derneği olarak öğrenilirliği çoğaldırmak için tüm sağlık kurumularda sepsis eğitim faaliyetlerine başladık.

BU BULGULARA DİKKAT

Ten ve yumuşak doku enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, akciğer iltihaplanması, kan dolaşımı, karın ve bağırsak enfeksiyonları gibi muhtelif enfeksiyonlar ile bakteri, mantar, virüs ve asalak gibi mikroorganizmaların çoğu sepsise neden olabilir. Sepsisin başlıca bulguları arasında konuşma bozukluğu veya akıl fluluğu, fazla titreme veya adale sızısı, ateş, tüm gün idrar yapamama vaziyeti, şiddetli soluk darlığı bulunuyor.”