Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet: Biden'ın açıklamaları hukuksuz ve mantık dışı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet: Biden'ın açıklamaları hukuksuz ve mantık dışı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın kendinden evvel gelen Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından değişik olarak 1915 vakalarını…

Aybet, İngiliz düşünce kuruluşu Birleşik Güçler Savunma Enstitüsü için bir yazı kaleme aldı.

Küresel efor balanslarının değiştiği bir zamanda Türkiye'nin bölgedeki reelleri değiştiren bir efor olarak ortaya çıktığını ifade eden Aybet, Türkiye'nin Libya, Suriye, Irak ve Dağlık Karabağ’daki zaferinin küresel başkalaşımlar çerçevesinde okunması gerektiğine dikkati çekti.

Aybet, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki mevcut meselelerin geçmişte yaşanan gerginliklerden değişik olduğunu, değişen bir dünyada daha önceki bağlaşıklarının değişmeden kalmasını bekleyen Amerika Birleşik Devletlerinin bu vaziyetten rahatsızlık dinlediğini, küresel metamorfozun yaşandığı bir yarıyılda Türkiye'nin sahada ve masada eforlu diplomasiyle ortaya çıkışının bölgesel karar bakımından ehemmiyetli bir büyüme olduğunu kaydoldu.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki S-400 gerilimini Rusya’nın küresel anlamda nüfuzunu artırmasından çekinen Amerika Birleşik Devletlerinin tepkisi olarak açıklayan Aybet, Savunma Sanayi Başkanlığının "kerelerce" Amerika Birleşik Devletlerinin teknik mevzulardaki kaygılarını gidermek üzere çağrıda bulunduğunu ancak sualin Amerika Birleşik Devletleri için askeri ve teknik bir mesele olmanın ötesinde küresel ebatta politik ve stratejik bir mesele olduğunu aktardı.

TÜRKİYE, RUSYA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPABİLEN HEM DE ALANINI KISITLAYABİLEN Türkiye Elektrik Kurumu ÜLKE

Aybet, Türkiye’nin bölgedeki kararın sağlanması için bırakılmaz olduğunu, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin arada ihtilaflar olsa da hakikat siyasi çerçevesinde galibiyetle sürdürüldüğünü, bu vaziyetin Türkiye’nin bölgede Rusya ile hem iş birliği yapabilen hem de Rusya'nın alanını kısıtlayabilen türkiye elektrik kurumu ülke olmasını sağladığını belirtti.

15 Temmuz darbe teşebbüsünün mesulü FETÖ elebaşının Amerika Birleşik Devletlerinde barınmasının Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinde ciddi bir mesele ve güvensizlik yarattığını vurgulayan Aybet, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın kendinden evvel gelen Amerikan başkanlarından değişik olarak 1915 vakalarını bir güya "Ermeni soykırımı" olarak tanımasının hukuksuz ve tarihi hakikatlerle bağdaşmadığını ve bunun ilişkilerdeki son kırılma noktalarından biri olduğunu aktardı.

Aybet, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye hiçbir zaman yaşanan vakalarda Ermenilerin ve Türklerin acılar yaşadığını inkar etmemiş hatta Biden’ın bu yasal ve tarihi esasa direnmeyen açıklamasının yapıldığı aynı gün, Sayın Cumhurbaşkanımız Ermeni Patriği Sahak Maşalyan’a bir ileti yollayarak Birinci Dünya Savaşı’nda yaşamını kaybeden Osmanlı Ermenileri için yeisini paylaşarak; yaşayan yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunmuştur. 1915 vakaları yasal olarak ‘soykırım’ olarak nitelendirilemez zira Birleşmiş Milletlerin BM 1948 Soykırım belirlemesinde bir karşılığı yoktur. Ayrıca tarihsel olarak da bu kavram 1915 hadiselerine uygulanamaz zira bu mevzuda dünyadaki saygıdeğer tarihçiler arasında bir fikir birliği bulunmamaktadır. Stanford Shaw, Justin McCarthy ve Bernard Lewis gibi bir hayli tarihçi hadiselerin ‘soykırım’ olarak nitelendirilemeyeceği neticesine varmışlardır. Ayrıca genel akademik literatürde aynı zamanlarda Ermeni çetelerin Anadolu’daki Müslüman ulusa yaptıkları eziyet de akademik çalışmalarda yer almış fakat yaygın bir biçimde bu anlatılar hak ettikleri yeri bulamamıştır."

"Ne yazık ki Biden, Türkiye’nin büyüyen bölgesel eforunu bir karar sağlayıcı olarak görememektedir." diyen Aybet, liberal dünya kumpasının gerilemeye başladığı yarıyılda Türkiye’nin bu kumpasta layık olduğu yeri bulacağı ve Biden’ın "hukuksuz" ve "reel dışı" açıklamasının cemiyetin her kesiminde Amerikan karşıtlığını artırmakla sonuçlandığını ifade etti.

Aybet, evvelki Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının bu mevzuda açıklama yapmaktan geri durduğunu belirterek, Biden’ın Türkiye’nin stratejik ortaklığına gereksinimi olduğu yarıyılda böyle bir açıklama yapmasını "anlam dışı" olarak niteledi.

TÜRK SİHA’LARI DAĞLIK KARABAĞ VE SURİYE DE BÜYÜK İŞLER BAŞARDI

Yazısında Türkiye’nin Silahlı İnsansız Hava Taşıtları SİHA teknolojisindeki galibiyetine de değinen Aybet, SİHA'ların Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ’da savaşın tabiatını değiştirdiğini ve bu zaferin NATO azaları ve bir hayli ülke tarafından takdir edildiğini kaydoldu.

Aybet, Türkiye'nin Beynelmilel Ortak Yönetim ülkeleri arasında 2 bin kilometrekarelik alanı terör örgütü DEAŞ'tan arınabilen türkiye elektrik kurumu ülke olduğunu, NATO kapsamında Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Ortak Misyon Gücünün VJTF emrini 2021’de devraldığını aktardı.

Aybet, 2002'den bu yana NATO güçleri içerisinde karargah komutanlıkları da dahil olmak üzere ehemmiyetli misyonlarda bulunan Türk eforlarının Afganistan’daki sulh sürecinde en ehemmiyetli oyunculardan biri olacağının altını çizdi.