Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dijital faşizm tehdit unsuru

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dijital faşizm tehdit unsuru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dijital faşizm bugün milyarlarca insanın doğru ve tarafsız haber alma hakkını yasaklayan bir tehdit unsuru haline gelmiştir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Medya ve

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da tertip edilen 'Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan Mesul Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer 4. Toplantısı'na video ileti gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizleri kültür, tarih, tabiat ve uygarlıklar şehri hoş İstanbul'umuzda ağırlamanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Buluşmanızın ve yapacağınız istişarelerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Görüşleri, değerlendirmeleri ve münakaşalarıyla buluşmayı zenginleştirecek herkese şimdiden şükranlarımı sunuyorum. Bugünkü buluşmanız, en çok istismar ve ilgisizlik edilen alanlardan biri olan medya mevzusunda işbirliğimizin daha da büyümesine katkı sağlayacaktır. Bilindiği Üzereniz, Türk dünyası olarak geçen sene Türk devletleri teşkilatının kuruluşuyla beraber aramızdaki dayanışmayı bir üst safhaya taşıdık. Böylece politikadan eğitime, ekonomiden güvenlik iş birliğine kadar pek çok alanda yeni yarıyılın esasını oluşturduk. Türk Dünyası 2040 Vizyon Dokümanı ışığında dayanışmamızı değişik sahalara teşmil ederek daha da kuvvetlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Medya ve bağlantı mevzuları, sosyal medya ile dezenformasyonla çaba, politik ve sosyal bekamızın temini açısından hayati ehemmiyete sahiptir" dedi. 

 

"BAĞLANTI EN AZ KORUNMA, GÜVENLİK VE SAĞLIK KADAR EHEMMİYETLİ BİR MESELE"

Erdoğan şöyle devam etti:

"Karabağ Savaşı sırasında tanık olduğumuz palavra ve kötüle furyası bize hem bu sorunun ehemmiyetini anımsatmış hem de eforlarımızı birleştirmemizin ne kadar bırakılmaz olduğunu göstermiştir. Savaş yalnızca sahada verilmemiş, yazılı ve görsel medyadan sosyal medyaya kadar pek çok mecrada 44 gün süresince çetin bir çaba yürütülmüştür. Yaşadığımız acı deneyimler ışığında artık hepimiz şu hakikati çok net şekilde görüyoruz. Demokrasilerde 4'üncü kuvvet olarak nitelenen medya, belirli eforların belirli küresel işletmelerin arkası hedefli etrafların elinde asılları tahrif eden, gerçeğin üstünü örten bir manipülasyon taşıtına dönüşebilmektedir. Dijital faşizm, bugün milyarlarca insanın doğru ve tarafsız haber alma hakkını yasaklayan bir tehdit unsuru haline gelmiştir. Özellikle hiçbir otokontrolün, teftişin, kaidenin, etik kıymetlerin olmadığı sosyal medya mecraları tüm cemiyetler için ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Palavranın, kötülenin, saptırmanın kol dolaştığı bu mecralarda reeli aramak reele erişmek reelin korunucusu olmak çok daha büyük ehemmiyet kazanmıştır. Bağlantı mevzusunu bu bakımdan en az korunma, güvenlik ve sağlık gibi stratejik ehemmiyeti haiz bir mesele olarak görüyorum. Bu stil buluşmalarla, dezenformasyonla çaba, bilgi güvenliği, ulusal bilgi teknolojileri hücumu ve ortak kültürü önceleyen özellikle film ve dizi projeleri gibi hususlarda aramızdaki işbirliğinin daha da büyüyeceğini ümit ediyorum. Bu düşüncelerle Türk Devletleri Teşkilatı, Medya ve Enformasyondan Mesul Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer Toplantısı'nın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türk dünyasındaki tüm kardeşlerimize mutluluk, refah ve esenlik temenni ediyor, hepinize sevgilerimi, hürmetlerimi sunuyorum"