Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'da... Sadabad Sarayı'ndan resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'da... Sadabad Sarayı'ndan resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davetine icabetle İran’ın başşehri Tahran’a geldi. Sadabad Sarayı'nda resmi merasim ile karşılanan Erdoğan,İran Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davetine icabetle geldiği İran’ın başşehri Tahran’da temaslarına başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İranlı mevkidaşı Reisi ile görüşmek üzere geldiği Sadabad Sarayı'nda resmi merasimle karşılandı. İki ülke marşlarının okunduğu merasimde, Erdoğan askeri kıtayı selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran temasları çerçevesinde İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya gelecek. Erdoğan daha sonra Türkiye-İran Yüksek Seviyeli İşbirliği Buluşması’na ve İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin konut sahipliğinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla tertip edilecek Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve'ye katılacak.

Astana formatındaki zirvede, Suriye’deki aktüel büyümeler, PKK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere bölge güvenliğine tehdit teşkil eden terör örgütleriyle çaba, politik çözüme müteveccih gayretler, beşeri gidişat ve Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşleri mevzularının istişare edilmesi öngörülüyor. Erdoğan ayrıca, Rus mevkidaşı Putin ile ikili görüşme de asıllaştıracak.

Erdoğan’a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş eşlik ediyor.