Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Devlet Başkanı Yitzak Hertzog ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Devlet Başkanı Yitzak Hertzog ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Devlet Başkanı Yitzak Hertzog ile telefon görüşmesi asıllaştırdı

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel mevzular ele alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Herzog'u göreve başlaması dolayısıyla tebrik etti.

'DİYALOĞUN SÜRDÜRÜLMESİ EHEMMİYETLİ'

Türkiye-İsrail ilişkilerinin, Orta Doğu'nun güvenliği ve kararı bakımından büyük ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaretin salgına karşın çoğaldığını, bu potansiyelden yararlanmanın ortak çıkar olduğunu dile getirdi. Tüm görüş ayrılıklarına karşın temas ve diyaloğun sürdürülmesine umursadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail anlaşmazlığının, BM kararları çerçevesinde, iki devletli, kalıcı ve kapsamlı biçimde çözüme kavuşturulmasının beynelmilel camianın temennisi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail anlaşmazlığının çözümünde atılacak pozitif adımların, Türkiye-İsrail ilişkilerinin müspet mecrada izlemesine de katkı sağlayacağını dile getirdi.